Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Egy Erősítő 8 Ohm-os mély...

Egy Erősítő 8 Ohm-os mély sugárzó bemenetébe be lehet kötni egy 4 Ohm-os mély sugárzót?

Figyelt kérdés

Az erősítő csak 30W-ot ad le, de ez a valóságban kb. 70W-nak, vagy többnek felel meg. A kérdésem az, hogy a mély sugárzónak lesz-e baja az ellenállás különbség miatt. A mély sugárzó ára 18.000-FT. teljesítménye 800W max. és a névleges RMS teljesítmény: 250W.

-Vaaagy.... Megéri venni egy 200W-os mély sugárzót, aktívat, 25.000-ért .. ? (ez utóbbi 75-100W folyamatos teljesítményt tud leadni)



2015. febr. 15. 01:41
 1/10 dirtboy ***** válasza:

a nyomónak nem lesz baja de az erősítőnek már igen.


egyébként pont fordítva szokott lenni,nem 30-at írnak rá és 70 a valós hanem 70-et írnak rá és 30 a valós.

2015. febr. 15. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Így van! Általában a 30W a névleges (rms) 70W pedig a zenei, vagy (pmpo). De igazából a pmpo, és a zenei teljesítmény csak parasztvakítás. Amelyik erősítőnek 8ohm a minimális terhelő impedenciája, arra kockázatos 4ohmo-s hangsugárzót kötni.
2015. febr. 15. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Egyetértek.


Kiegészítés:

Fül alapján te nem mondod meg egy erősítőről, hogy hány wattos. Ugyanis a 35 watt és 70 watt között 3dB különbség van összesen, annyi különbség simán van két hangszóró között is... A 70 watt nem kétszer olyan hangos, mint a 35, hanem éppen egy kicsit hangosabb.

2015. febr. 17. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Rákötheted, úgy sem sinussal nyomni használod a dolgokat abban a pár hz-es tartományban ahol 4 ohm körül van a hangszóró impedanciája. Nem lesz baja.
2015. febr. 18. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Azért mondtam hogy 70W, vagy több, mert többszörösen meghazudtoló teljesítménye van a hangnak, amit hallok. Van a haveromnak egy Logitech Z623 2.1-es hangrendszere. Hát az 130W-os mélynyomót tartalmaz szettben, és nem tűnik annyinak. bekacsoltam, a névlegesen 30-at, és a névlegesen 130-at, azonban erősebbnek hallottuk a 30-at, mint a 130-at. (feltehetően) Ez egyrészt a gyártó, és a mai világ részére lekicsinylő,(parasztvakítás, ami az egyik válaszírótól totálisan jogos.!.) másrészt a régebbi technológiára való tekintettel lenyűgöző. a lényeg, hogy szerintem se lenne jó rákötni. Konkrétabban mondva tartok tőle. De utána néztem bizonyos végfokoknak, otthoni Hi-Fi Házi-mozi erősítőknek, és azokra kifejezetten lehet kötni a leírás szerint, és videók szerint 2-, 4-, 6-, 8-, Ohm-os hangsugárzókat. Csak minél magasabb az ellenállás száma mértéke, annál kisebb a teljesítmény amit le tud adni az erősítő. Csak az kifejezetten így van kitalálva, szerintem. Ezért gondolom, hogy hosszú távon célszerűbb, kifizetődőbb, és biztonságosabb megoldás volna az aktív mély sugárzót megvenni.


Köszönöm szépen a segítséget, és a válaszokat! : )

2015. febr. 19. 23:00
 6/10 anonim ***** válasza:

Van itt néhány dolog, amit érdemes tisztázni a wattokról, meg a decibelekről!


"Azért mondtam hogy 70W, vagy több, mert többszörösen meghazudtoló teljesítménye van a hangnak, amit hallok."

-Wattot sosem hall az ember a Watt, az tulajdonképpen azt mondja meg, hogy mekkora elektromos teljesítményt képes elviselni egy hangfal. Nem azt, hogy mekkorát szól.


"Van a haveromnak egy Logitech Z623 2.1-es hangrendszere. Hát az 130W-os mélynyomót tartalmaz szettben, és nem tűnik annyinak. bekacsoltam, a névlegesen 30-at, és a névlegesen 130-at, azonban erősebbnek hallottuk a 30-at, mint a 130-at. (feltehetően)"


-Ami perdöntő, az a hangfal érzékenysége. Egy 100dB érzékenységű hangszóró 10 wattról akkorát szól, mint egy 87dB érzékenységű 200 wattról. És ez realitás és léteznek is ilyenek. Magyarán szólva két hangfal hatásfokában bizony lehet akár 20-szoros különbség is. Még ha eléggé hasonló, szobai hangfalak, akkor is lehet 4 szeres különbség a hatásfokban.

Ezzel összefüggésben megjegyzem, hogy a teljesítmény duplázása 3dB hangosodást jelent, ami csak egy kicsit hangosabb, hírből sem a hangerő duplázását. 1-ről 2 wattra növelve a teljesítményt az 3dB növekmény, 10-ről 20-ra is csak 3dB növekmény, és 100-ról 200-ra is 3dB a növekmény. Ez ilyen.


Továbbá mély hangoknál hihetetlen jelentőséggel bír a szoba akusztikája.


"Ez egyrészt a gyártó, és a mai világ részére lekicsinylő,(parasztvakítás, ami az egyik válaszírótól totálisan jogos.!.) másrészt a régebbi technológiára való tekintettel lenyűgöző."


-Ez még önmagában nem lenyűgöző, de jó észben tartani, hogy öreg hi-fi nem vén hi-fi. :) Sokaknak leesne az álluk, ha meghallanának bizonyos(!) 40 évesnél öregebb hangalakat, hogy azok mit tudnak! A reklámok és a számítástechnika fejlődése alapján az emberek hajlamosak azt hinni, hogy a 40 évvel ezelőtti hangfalak IS biztosan gagyibbak am block, pedig gyakran fordítva van.


"a lényeg, hogy szerintem se lenne jó rákötni. Konkrétabban mondva tartok tőle. De utána néztem bizonyos végfokoknak, otthoni Hi-Fi Házi-mozi erősítőknek, és azokra kifejezetten lehet kötni a leírás szerint, és videók szerint 2-, 4-, 6-, 8-, Ohm-os hangsugárzókat. Csak minél magasabb az ellenállás száma mértéke, annál kisebb a teljesítmény amit le tud adni az erősítő. Csak az kifejezetten így van kitalálva, szerintem."


Az Ohm törvény miatt van ez, nem az emberek találták ilyenre ki, hanem maga az Ohm törvény okozza ezt. Valóban igazad van meg van adva általában a legkisebb impedancia, amit rá lehet kötni az erősítőre. Ezt nem árt betartani, biztos, ami biztos alapon. DE egyedi esetekben előfordulhat, hogy semmi baja sem lesz az erősítőnek. Pl nagyon robusztus erősítőknél, vagy kicsi hangerőnél, vagy ha maga a hangfal "jól viselkedik" impedancia szempontjából. Uis: a hangfalnak van egy impedancia menete és ez az ami igazán meghatározza, hogy mennyire lesz nehéz dolga az erősítőnak.

Egy 8 Ohmosnak, lehet akár 4.3 Ohm a legkisebb ellenállása egy másik 8 Ohmosnak lehet sokkal simább impedancia görbéje és annak 6.7Ohma minimuma pl... :)

2015. febr. 20. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Ja és a decibeles sztori mellé még azért megjegyzem, hogy alapvetően nem a wattok számítanak, de valóban hazudóssá váltak a gyártók a wattokat illetően...
2015. febr. 20. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Így igaz!

Viszont ha ha magasabb a terhelő impedencia (Ω), akkor azért csökken a kimenőteljesítmény, mert hamarabb elfogy a végfok tápfeszültsége. A kimeneti fesz. pedig nem lehet nagyobb mint a tápé. Ezért kezd el torzítani (négyszögesedni) a kimeneti jel. Fordított esetben (ha kisebb az ohm szám) pedig a tranzisztor, vagy ic-k repülnek el a túl nagy átfolyó áramnál. Egyébként én sok erősítőt építettem már és a tapasztalatom az, hogy az ic-set a legkönnyebb kinyírni. Független attól, hogy stk,tda,lm.

2015. febr. 20. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Neszivass ***** válasza:

Sajnos alig van olyan erősítővel egybeépített termék, amelynek korrekt lenne az adatlapja.

Vegyünk egy példát, van egy 500W-os aktív mélyláda. Ha nagyon jófejek, megadják, hogy ez mondjuk 150W RMS teljesítmény. Csakhogy ez (mivel ezek a nagyobb számok) csak a hangsugárzó adatai, az erősítőét titkolják, mert az max. 150W zeneit tud, RMS-ben meg nevetésges lenne odaírni, hogy 50W. Aztán látod, hogy a hátán meg van egy 5A-es biztosíték, tehát 60W-nál többet nem vehet föl, amiben benne van már mindenféle veszteség is. Tényleg ennyit a Wattokról. :)

Meghallgatás nélkül összehasonlíthatatlanok ezek, a fent említett érzékenység adatok miatt is.

Az volna a jó, ha bizonyos frekvenciákon írnának meg szabványosan mért hangnyomás értékeket, de a szubjektív megítélés még ezt is boríthatja.

2015. márc. 7. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"hátán meg van egy 5A-es biztosíték"

0,5A akart az lenni, gondolom. :)

2015. márc. 7. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!