Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » 4Ohm-os 5.1-es mélyládában...

Lucius-Severus kérdése:

4Ohm-os 5.1-es mélyládában lévő erősítőre kötnék 3Ohm-os hangszórókat, szerintetek meg merjem kockáztatni?

Figyelt kérdés

Sony DAV S300 házimozi erősítőhöz kapott hangszórókat (Sony SS-TS300 3Ohm 30W-os) kötnék rá egy Orion HT550 aktív hangfal rendszer mélyláda-erősítőjére (hangszórókat nem kaptam hozzá), elvileg 15W-ot tud leadni hangszórónként.

Tudom, hogy ha nagyobb Ohm-ot leadni képes erősítőre kötök rá kisebb Ohm-os értékű hangszórót, akkor rövidebb-hosszabb távon belül dobálhatom ki a hangszórókat a kukába.

Mégis, a kérdés marad, ilyen csere alapján mekkora esély van hosszabb távon működtetni a hangszórókat?

Teljes mértékben felejtsem el az ötletet, vagy ha nem hajtom meg nagyon durván a cuccost, akkor normálisan működhet?



2015. máj. 14. 15:41
 1/6 anonim ***** válasza:
22%

nehogy megpróbáld mert soha nem köttünk 4ohm-os erösitőre 4ohm-nál kisebb hangyszórót csak is ugyan olyat vagy 4ohm-nál nagyobbat


és az a 30w-os hangfal nem fog 30w-al szólni maximum 15w-al mivel ennyit tud az erösitő

2015. máj. 14. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
22%

első vagyok


és nem csak a hangszórót teszed tönkre hanem az erösitőt is

2015. máj. 14. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Csak részben értek egyet az elsővel.


Papírforma szerint valóban nem ajánlott kisebb impedanciával terhelni egy erősítőt.


A valóság és az elektronika szokás szerint ennél azért árnyaltabb.


1. Egyrészt nehogy azt gondoljuk már, hogy egy 8 ohmos hangsugárzó az 8 ohmos és kész... van olyan frekvancia, ahol 5-6 Ohmos, meg van olyan, ahol meg 15 Ohmos, ez az igazság. Az csak a mesékben van, hogy tisztán ohmosan viselkedik, valóságban egy frekvencifüggő impedancigörbéje van minden hangsugárzónak.


Hangsugárzója válogatja, hogy melyik mennyire gonosz ilyen szempontból.


2. Ebből lehet sejteni, hogy az erősítőket úgy tervezik, hogy ezt figyelembe veszik. Igen, figyelembe. Erősítője válogatja különben, hogy mennyire tolerálják az efféle disznóságokat. Vannak olyan robusztus gépek, amik nagyon.


3. Másrészt eletkrotechnikailag eléggé könnyen látható, hogy nagyon függ a dolog a hangerőtől is, kicsi hangerőnél nem valószínű, hogy akkora áramok follyanak, amik bajt okoznak, még akkor sem, ha kicsi az impedanciája a hangszórónak. :D


4. És persze az arány sem mindegy nem mindegy, hogy 8Ohmos erősítőre 4Ohmot teszel, vagy 4 Ohmosra 3-at.



Mivel ez mondjuk egy mélyláda erősítője, nem mondjuk egy 10 kilós robusztus régi Marantz, ezért nem kell az erősítőtől sokat várni.

Ugyanakkor nem oylan nagy kaland ha 3 Ohmos a hangszóró, kicsi hangerőn kicsi esélyt adok rá, hogy baj legyen. Nagyobb hangerőn hosszútávon már lehet.


Ha biztosra akarsz menni, akkor a hangfallal sorbakötsz 1 Ohmos ellenállás és kész!

2015. máj. 14. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Az erősítő előbb megy tönkre, mint a hangszóró ebben az esetben, de nem fog egyik napról a másikra tönkremenni, de személy szerint én nem javasolnám. Igaz, én is hajtottam 8 ohmos erősítőről 4 ohmos hangfalakat, de amint tudtam lecseréltem 8 ohmosokra. 1-2 hétig használtam a 4 ohmosokat, addig nem volt problémám, az erősítő se melegedett, bár nem is tekertem fel olyan nagyon, max 60-70%

Szóval átmenetileg jó lehet, de hosszútávra nem ajánlanám.

2015. máj. 15. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Egyébként meg nem kell olyan sokat ezen gatyázni, irány az első hiradátechnikai üzlet és veszel 1Ohmos, nagyobbacska terhelhetőségű ellenállásokat és már kész is vagyunk.

Még jól is jön, mert simább lesz a hangsugárzó impedancigörbéje, meg a visszacsatolás szempontjából is jól jöhet. Persze némi veszteség (nem sok), meg a damping factort művileg lerontod, de az meg kb. kit érdekel... :)

2015. máj. 15. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Az elsőnek: köszönöm, de annyira értek a dologhoz, hogy tudjam, nem fog rögtön "első" bekapcsolásnál elfüstölni az erősítő és a hangszóró sem. Tisztában vagyok az alapvetésekkel, de nálam jobban hozzáértőt gondoltam kérdezni. De köszönöm a válaszodat ettől függően!

Charlie O'Brian: köszönöm, tökéletes választ kaptam!

2015. máj. 15. 20:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!