Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Hangfalak eredő ellenállását...

Hangfalak eredő ellenállását befolyásolja a magassugárzó?

Figyelt kérdés

Az alap soros/párhuzamos kapcsolásokkal tisztában vagyok.

De találkoztam olyannal, ahol 4ohmos hangsugárzó mellett, 4 ohmos csipogó van (kondival, bekötve) és mégis 4 ohmosnak van írva a hangfal eredője. Több helyen találkoztam már azzal, hogy az eredő számoláskor (ha van kondi, ha nincs) csak simán kihagyják a magas értékét.

Ezzel így meg is tudnék békélni, de érdekelne, hogy (főleg elektromosság szempontjából) miért van így.

Mélyfrekin tiszta a dolog, hogy a felüláteresztő miatt, mintha ott se lenne a magas. De hogy magas frekin miért úgy van, azt már nem értem.



2015. máj. 28. 10:23
 1/5 Gábor t ***** válasza:

Szia.A magas nem befolyásolja , a magas kicsi teljesítményt vesz fel a mélyhez képest, ezért nem is érdemes vele számolni.

De mielőtt valaki rámhúzná a vizeslepedőt,.. :)

A hangfalban van hangváltó azért , hogy a mélyre csak mély, a középre csak közép a magsra csak magas hang jusson , kb mintha 1, 4 ohm-os hangszorót kötnél hangváltó nélkül, legalább is az erősítő szempontjából.

Ha nem lenne hangváltó(kondenzátor..stb) akkór gond lenne , mert akkor tényleg, mintha 3db. 4 ohm-os hangszórót kötnél párhuzamosan, az nem oké . :)

2015. máj. 28. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Először is köszi a választ!

Na most ha van hangváltó a hangfalban, akkor tényleg szinte felváltva dolgoznak a tányérok. De nekem például csak egy db kondi van a magas előtt, hogy arra ne menjenek mély hangok. A mély hangszórónál pedig nincs aluláteresztő, arra direktbe megy a jel...

És az erősítőből kijön egy bizonyos feszültség, a két hangszóromnak azonos az ellenállása, akkor azonos teljesítmény fog rajtuk esni (magas frekvencia esetében). Biztos nem ilyen egyszerű azért. Mondjuk ha a magastartománynak is csak a "vége megy rá" a magassugárzóra, akkor azon csak némi felharmónikus fog szólni kisebb teljesítményen.

Viszont itt például: [link] van egy pár gitárhangfal bekötés. Gitárládáknál általában azonos hangszóróból van több, ritka a több utas konstrukció. De itt az oldalon van 1-2 magassugárzós bekötés is, valahol kondival valahol anélkül, de az eredőbe itt se számolják bele.

2015. máj. 29. 09:22
 3/5 Gábor t ***** válasza:

Szia. A mély hangszoródra is megy magas, de ez csak arra jó, hogy bár picit de melegíti a mélyet mert nem tudja leadni, a másik gond, hogy a magasad elöl veszi el. A piezzo elé nem feltétlenül kell kondi , de ajánlott ugyan is saját drága tapasztalatom, hogy meg lehet vele ölni egy végfokot. Volt egy orosz végfokom 2x200 wattos 25kg .

A hangszoró csatlakozás +50v--50v . a hangfalamban piezzo volt minden nélkül (se ellenálás se kondi) .

Első bekapcsolásra ki is löttem a tranyókat,. 100v-on ösze zárt a piezzo.

2015. máj. 29. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Értem. Tehát korrekt megoldás az lenne, ha nem csak a magasnál lenne szűrő, hanem a mélyhangszóró előtt is? Tehát egy passzív hangváltó kéne nekem?
2015. máj. 31. 18:07
 5/5 Gábor t ***** válasza:
Így van , jól látod.
2015. jún. 1. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!