Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Hangfalak soros kötése? (Lent)

Hangfalak soros kötése? (Lent)

Figyelt kérdés
2 sub ládát szeretnék egy végfokra kötni az az a végfokot Bridge azaz híd üzemmódba kapcsolom na ugyebár a lényege az lenne minél nagyobb teljesítményt tudjak elérni a hangszórókon. A végfok hídba csak 8ohm-os minimum impedanciával kepés dolgozni így tehát a párhuzamos kötés kilőve mert a hangszórók eredője hangszórónkként 8ohm de a végfok tud dolgozni 16ohm-os ellenállással is így a soros kötés lehetséges megoldás.Na most én arra lennék kíváncsi hogy ha a hangszórókat sorba kötöm akkor ugyebár a feszültség feleződik az áram erősség nem ez a hangszórókra jutó teljesítményt miben befolyásolja ha befolyásolja? A végfok teljesítménye hídba 16ohm-on 740W a hangszóróké RMS 400W/8Ohm, Peak 800W/8ohm. Tehát a kérdés lényege miben fog ez a kötés változni teljesítményileg illetve a hangszórókra jutó teljesítményben a párhuzamos kötéshez képest? A feszültség és az áram erősség mit befolyásol egy hangszórón? Miből kapjuk meg a teljesítmény értéket?

2016. ápr. 18. 21:05
 1/9 anonim ***** válasza:

Igen, lehetséges amit akarsz. Akkor érdemes sorba kötni, ha full egyforma hangfalakról van szó.

Szumma szummárum (papírforma szerint) az elérhető teljesítmény max 2 szeres lesz ahhoz képest, mintha az 1-1 hangfalat az erősítő 1-1 csatornájára kötnéd. Kéne tudni, hogy BTL üzemben az erősítő 8 Ohm -ra mennyit tud produkálni.


Amúgy jól mondtad: a feszültség feleződik, az áram nem változik. Szóval a teljesítmény a két azonos impedancián oszlik meg.


P=(U*U)/R

Bridge üzemben az U -t azt valójában 2 -szeresen kell figyelembe venni. De vigyázz! Az erősítő nem ideális feszültséggenerátor! Nem képes bármekkora teljesítményt kiokádni.


Hatásfok szempontjából jobb, ha nagyobb impedanciát adsz neki. Meg dinamika szempontjából is ("Damping factor " !). Szóval arra szavazok hogy ne hidalj, nehogy ne hidalj!

2016. ápr. 18. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Na szóval ne kösd hídba. Amit meg mondtam, hogy az U -t kétszeresen vedd figyelembe, ott az U*U -nál is 2U*2U lesz, tehát NÉGYSZEREZŐDIK. De mivel a két hangszórót sorba kötöd ezért az (U*U)/R -nél az R duplázódik, a hányados feleződik. Tehát négyszerezésnek a felezése= duplázás.
2016. ápr. 18. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
A vegfok 2X750w/4ohm 2X370w/8ohm 1X1500w/8ohm 1X740w/16ohm szoval akkor ha siman 1 oldalra kotok 2 ladat parhuzamosan akkor nagyobb a hatasfok?
2016. ápr. 19. 09:47
 4/9 anonim válasza:

""2 sub ládát szeretnék egy végfokra kötni az az a végfokot Bridge azaz híd üzemmódba kapcsolom""



Egy végfokot hogyan lehet "híd" üzemmódra kapcsolni???????


Ha két hangfalat sorba kötsz egy végfokra az nem hídkapcsolás! A teljesítmény a két hangfalon feleződik az az halkabban fog szólni.


Például ha egy 5 voltos tápra egy 5 voltos égőt kötsz szépen világít de ha kettőt sorba akkor már csak 2,5 volt jut egyenként ezért a fényük feleződik.



Ha nem vagy tisztában a végfokok hídkapcsolásával néz utána mit is jelent az.

2016. ápr. 19. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A végfokok tudják a hidalást. Az egyik csatornát fázisfordítóként kapcsolja, s a jelet a két melegpontról veszi le a hangszóró. Így a legnagyobb amplitúdó nem a nulla és tápoldal, hanem + táptól - tápig . Tehát kétszeres amplitúdó.


Kérdező:nem! Nagyobb hatásfokkt akkor érsz el, ha Sorba kötöd a hangszórókat!

2016. ápr. 19. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:

""A végfokok tudják a hidalást""



A hídkapcsolású erősítők (végfokok) más kialakításúak.

Vannak olyan IC-ék amivel normál sztereó - monó-vagy a hídkapcsolást is meg lehet oldani. Például TDA 2005.

Ha két végfokot összekötök az nem hídkapcsolás.



[link]



[link]



[link]

2016. ápr. 20. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Haggyad már az ÍCÉDET. Annyira gáz, hogy forrasztó pákát fogsz a kezedbe, és már májernek érzed magad. Inkább nézz meg egy rendes autós erősítőt, de legalább a gépkönyvét.
2016. ápr. 22. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

""Annyira gáz, hogy forrasztó pákát fogsz a kezedbe, és már májernek érzed magad""



Hát nem tudom miért vagyok "májer"



1993-óta vagyok (ekkor végeztem) műszerész.


Igaz, hogy már 7 éve nem a szakmámban dolgozom de ha bármilyen szakmai tanácsra van szükséged szívesen segítek.

2016. ápr. 23. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Köszönjük a szándékot,és bocsánat ha bunkó voltam. Ne haragudj, de a pár wattos TDA már nem használatos többnyire (gondolok a 2005-re , a 2020-ra. És a TBA810-sem ad már talpalá valót, hála Istennek :D )


Huszon X év alatt igazán elolvashattál volna egy autóhifis gépkönyvet, vagy kapcs.rajzot

2016. ápr. 23. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!