Egy 200w-os hangfalat meg lehet hajtani egy 300w-os erősítővel?

Figyelt kérdés

Olvasgattam az ilyen témakörökben és szeretném tudni, hogy meg lehet e hajtani ezeket a hangfalakat ilyen erősítővel

Nyilván nem tekerném csontik, illetve olvastam még olyanról is, hogy ajánlott az teljesíményben nagyobb erősítő a hangfalhoz képest mivel sokkal dinamikusabba fog szólni, és még 2-szerese akár 4-szeres rms teljesítmény is kisajtolható a hangfalakból.

Légyszi válaszoljatok, mert hangfal-erősítő vásárlásnál állok és nagyon bizonytalan vagyok, hogy vajon jól fogok-e választani erősítőt!



#hangfal #nagyobb erősítő #teljesítménybeli különbség
2016. jún. 23. 20:31
 1/5 Szirty ***** válasza:

Lehet, ha az impedancia megfelelő.


"Nyilván nem tekerném csontik, illetve olvastam még olyanról is, hogy ajánlott az teljesíményben nagyobb erősítő a hangfalhoz"


Nem! Ajánlott nagyobb teljesítményű hangnyomó mint amennyi az erősítő, hogy ne égesd szénné amikor bebaxtok a házibulin és csutkára tekeritek a hangerőt, meg a hangszínszabályzót.


"és még 2-szerese akár 4-szeres rms teljesítmény is kisajtolható a hangfalakból."


Jó ha a felétől nem ég szénné (RMS-ről beszélünk, nem P.M.P.O.-ról)

2016. jún. 23. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A kisebb erősítő sokkal veszályesebb túlhajtva, mert egyenáramú komponens is megjelenhet a kimeneten, ami hazavágja a hangdobozt.

Szóval egy csutkára kitekert 75 wattos erősítő hamarabb öli meg, mint egy ésszel használt 300-as.

2016. jún. 24. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Szirty ***** válasza:

Nem!

Induljunk ki abból, hogy az erősítőt a gyári paraméter korlátain BELÜL használjuk.

Nem vezéreljük túl, akkora jelet adunk neki amennyit 0.1% torzítással (vagy amennyi a gyári adat) képes feldolgozni.


Ebben az esetben a hangsugárzónál nagyobb teljesítményű erősítő szinte garantáltan tönkreteszi a hangnyomót ha teljesen kivezérlik, míg ez valószínűleg nem történik meg a fenti feltételek mellett ha az erősítő kisebb teljesítményű.


Ugyanakkor ha feltételezzük hogy a kisebb erősítőt túlhajtva használják, torzít és DC komponens kerül a hangszóróra, akkor feltételeznünk kell hogy a nagyobb erősítővel is pontosan ez a helyzet.

Így tehát megint csak a nagyobb erősítő fogja hamarabb salakká égetni a hangszóró tekercseit vagy a hangváltót.


De ha úgy csináljuk ahogy leírtad, miszerint a nagyobb erősítőt "óvatosan" használjuk a legkedvezőbb körülmények között, míg a kisebbet minden körülményt figyelmen kívül hagyva a legkedvezőtlenebb módon, akkor igazad van. De a kérdés (szerintem) nem erre az esetre vonatkozik.

2016. jún. 24. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ebben igazad van.

De akkor abban is megegyezhetünk, hogy a ráírt teljesítmény csak annyit jelent, hogy az a tartós teljesítmény még termikusan nem viseli meg a hangsugárzókat. Éd kb ennek a teljesítménynek a fele ahol még szépen is szól, és marad még 6 dB headroom egy-egy csúcsnak.

2016. jún. 24. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Marhaság egy nagyobb erősitővel csak lekoppanhat a hangszoró
2018. júl. 21. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!