Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Ha egy ledsorhoz 12V 300mA-es...

Ha egy ledsorhoz 12V 300mA-es táp helyett 12V-os 1A-t tápot csatlakoztatok, mi történik?

Figyelt kérdés

Vásároltam egy 5m-es RGB ledsort, de benéztem mert tápegység nincs volt hozzá.

Elméletileg ez egy 12V-os 300mA-es tápegységgel működik.

A kérdés tehát, hogy ha ehelyett (mert ilyen nekem nincs itthon ) egy 12V-os 1A-t csatlakoztatok, mi történik?

Tönkre tehetem így, vagy a ledsor élettartamát rövidítem?



2018. márc. 2. 09:01
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Hasonlat. 1000 kg teherbírású kocsira 300 kg-mot rakok csak. Árt-e a rakománynak?

Lényeg, hogy nem, az a fontos, hogy 12v legyen. Ha nem stabilizált, jó lenne rámérni, mert kisebb terhelésnél láttam én már 15-18 voltot is ezeknél, az akár már bizony árthat is neki.

2018. márc. 2. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Hmmm, a szomszéd srác áthozott egy 12V-os 200-as trafót (azt írja rajta), lemértem a feszültségét 19,36V!!! Uram Atyám!!! Ez hogy lehet?

Van a másik amelyiken azt írja, hogy 12V 1A, azon pedig jó, 12,2-t mértem.

Szóval akkor rácsatlakoztattam az utóbbit, bekapcsolt a kontroller, de a ledek nem, de most már megyek lefeküdni, mert éjszakás voltam.

Köszi a választ!

2018. márc. 2. 10:21
 3/8 anonim ***** válasza:
62%

A trafós a pufferelés miatt alapból nagyobb feszről indul, ez önmagában még nem gond, terhelés hatására áll be a helyére. De valóban nem egészséges az elektronikának, egy hajnyíró motorjának pl. ez nem gond.

A kapcsolóüzemű tápok ebből a szempontból jobbak.

A ledel meg próbáld ki előbb a kontroller nélkül hogy a táp bírja-e. Sose lehet tudni.

2018. márc. 2. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 D.O.81 ***** válasza:
74%

Tápegység nem egyenlő transzformátor...

A tápegységben a transzformátor utáni fezsültséget egyenirányítják, majd egy szabályozó áramkör a beállított értékű feszültségre szabályozza be a kimenet feszültségét.

A transzformátornak van egy droppja, melyet a rövidzárlati üzemállapotából határozhatunk meg. Ennek a százalékos értéke adja meg az eltérést a szekunder tekercs terheletlen és a névlegesen terhelt állapotban mért feszültsége között.

LED szalagnál mindig, akkora tápegység szükséges, mint amekkora áramot felvesz a szalag. Ha ennél nagyobb áram elviselésére alkalmas tápegységet használsz nem történik semmi. Minden ugyan úgy fog működni. A lényeg, hogy a tápegység feszültsége a terheletlen állapotban is 12V legyen.


Üdv.

2018. márc. 2. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
A tápegység terhelhetősége (Amper) nagyobb lehet mint amit a LED szalag igényel, kisebb nem. A feszültségnek kell megegyeznie. Tehát ha neked 12V 300mA kell, bármilyen olyan tápegység jó amelyik 12V 300mA, vagy ennél nagyobb áramot tud. Túl nagyot azért nem érdemes rátenni, mert drágább a tápegység, és nagyobb a mérete. 300mA-re az 1A-es tápegység teljesen megfelel (1A=1000mA és ez nagyobb mint a 300mA). A feszültségre figyelj nagyon. A másik trafód meg valószínáleg azért adott nagyobb feszültséget, mert feltehetően csak sima egyenírányitó van benne és nem stabilizátor. Azt ne használd.
2018. márc. 2. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Szirty ***** válasza:
78%

Kezdjük elölről!


Ha egy 12V-os eszközt, aminek az áram igénye 300mA egy 1A-es tápegységet raksz azzal semmi gond nincs, a tápegység egyharmad teljesítménnyel fog üzemelni és 300mA áram fog folyni. A lényeget jól leírja a kocsi teherbírásos hasonlat.


"Lényeg, hogy nem, az a fontos, hogy 12v legyen."


De igen. Az a lényeg hogy 12V legyen és a terhelhetősége megfelelően nagy legyen. A terhelhetőség nagyobb lehet, kisebb nem!


Megkérdezném én, hogy miféle RGB LED szalag az, ami 5m hosszú és 300mA az áram igénye 12V-on?

Csak mert a legkisebb teljesítményű amit találtam az 4.8W/m teljesítményű, tehát 5m hosszon 24W teljesítményt igényel, ami 12V-on nem 300mA, hanem kétezer (2A)!


A nagyobbak meg 14.4W/m, ami 72W. Ehhez meg 6A kell nem 300mA (hússzor annyi mint amennyit írtál)!


Szóval nem ártana tisztázni mik a LED szalagod paraméterei, mielőtt 300mA-es adapterrel felgyújtod a házat!

2018. márc. 2. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
0%

"Csak mert a legkisebb teljesítményű amit találtam..."

Itt van a hiba.

2018. márc. 2. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Szirty ***** válasza:
100%

Nem. A hiba nem itt van, hanem ott hogy a kérdező kevés adatot közölt.

Amit írtam, az feltételezéssel egybekötött példa volt ami szerintem elég világosan ki is derül.

2018. márc. 2. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!