Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért nem ültetnek az emberek...

Miért nem ültetnek az emberek fákat?

Figyelt kérdés
Évekkel ezelőtt jártam Amerikában New Jersey-ben. A családi házas övezetek tele voltak fákkal. Éppen egy az ott jellemző könnyűszerkezetes házban szálltam meg a legnagyobb kánikulában, ami arrafelé még brutálisabb, mint itthon, de a ház abszolút hűvös volt, klíma nélkül. Még az ember kedve is jobb volt a sok zöld miatt. Itthon meg nagyon kevés helyen látom ezt. Mi lehet ennek az oka?
2019. szept. 2. 00:11
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Vidéken szoktak, nagyon is! Városban meg...hát nincs hova. Mindenütt beton.
2019. szept. 2. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Kerteshazsk kornyeken kissebbek a kertek es bem akarjak bearnyekolni talan, meg a kocsik miatt, egyeb hrlyeken meg egyszeruen meg nem alakilt ki a szokas, peldaul a mi keriletunk nehany evtizede meg falukbol allt, amitvaztan beepitettek nem a novenyzet volt a tema, de peldaul a belvaros is elbirna meg par fat szerintem, de azert gondolnak ra sokan..
2019. szept. 2. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Nálunk egész sok fa van. :)

De egyébként azért, mert fontosabbak az embereknek (multi cégeknek stb) a gyárak, boltok, így tovább.

2019. szept. 2. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Egyéni szinten pedig amit előttem is írtak, kevés a hely, meg gondolom nem akarnak foglalkozni vele, amíg nagyra nő.
2019. szept. 2. 00:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Nem mai történet, de ez is lehet az oka:

Kivágtunk egy fát az utcán (családiházas városrész), mert beteg volt. Ültettünk helyette másikat.

Megbírásgoltak az önkormányzat buzgó emeberei, mert hatot kellett volna ültetni egy helyet. De itt a környéken megtették ezt olyannal is, aki semmit nem vágott ki, csak ültetett. Nem volt rá engedélye.

2019. szept. 2. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Szomszédom vágatta ki a gyönyörű óriás fát az utcában, mert zavarta, hogy sok levelet kell söpörni, azt hittem felrobbanok. Neki nem kellett 6-ot ültetni helyette! Amúgy ilyen hülyeséget, hogy megbüntetnek, mert csak hatosával ültethetsz, annyi nem is férne mielénk. Én nem merek ültetni egyébként, mert nem az enyém a ház, de jó lenne, mert árnyékolna.
2019. szept. 2. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Igazából én csak azokat az embereket nem értem, akik hőbölögnek, hogy mennyire áttüzesedik a házuk. Közben 1-2 fa lehet megoldaná a problémát.
2019. szept. 2. 03:11
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Kertesházas övezetből nézve.


Az emberek nem szeretnek "fölöslegesen" dolgozni.

A lehullott levelet, virágot, termést föl kell takarítani és "meg kell tőle szabadulni".

Az utcai fűnyírás is gyakran kín.


Kertész vagyok és tapasztalom, hogy mindenkinek olyan fa kell az utcára, ami után nem kell takarítani semmit.

"gyakori kérdés milyen fát ültessek az utcára, ami nem szemetel, nem kell takarítani..."

Erre csak azt szoktam mondani, hogy bitófát.



Pedig van igény a hűs árnyékra, kis takarásra (belátás ellen), a szép/illatos virágzásra, a zöld környezetre.

De a lustaság gyakran győz.


Valamint a tudatlanság is bejátszik.

Sokan azt hiszik, hogy minden fa gyökerei felnyomják a járdát, túl nagyra nőnek ( légvezeték miatt lehet valós, de általában megoldható probléma), stb



Kicsi fát kell ültetni és azzal meg lehet zavarni a hivatalnokokat.

"Nem én ültettem, magától nőtt, én csak nevelgetem."



(A szomszédom azért vágta ki a fákat az utcán, mert a szembe szomszédja elé parkolt, mert ott volt árnyék. Most két kocsi van a háztartásában és a saját gyerekei is parkolhatnak a tűző napon. Az oda parkoló szomszéd meg már rég elköltözött.

Az udvarban azért vágta ki, hogy ne kelljen a leveleket -udvart, ereszcsatornát- takarítani.)



Egyébként a normálisabb emberek ültetnek fát.

2019. szept. 2. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Kezdetben annyit, hogy a magyarok mentalitása eltér az amerikaiaktól, és szerintem nem kell bemutatni, hogy mennyire korlátozott nézetei tudnak lenni a magyaroknak... De az amcsikat se kell félteni (azaz istenítenj), csak annyi előnyben vannak, hogy nekik hatalmas területeik vannak, egy átlagos külvárosi telek meghaladja az itteni átlagterjedelmet.


A városomban többször is indult kezdeményezés faültetés ügyben. A fák el is lettek ültetve. A probléma ott van, hogy a fiatalok egy része jó szórakozásnak tartja megrongálni a fákat, félbetörni azokat, vagy valahogyan gyökerestől kifordítani. Szóval 10-ből 5 fa általában kimegy, a maradék 5-ből 3 beteg lesz, mert nem foglalkoznak vele, 2 ami túlél mindent, az meg olyan csökött és vézna, hogy majd azért kell kivágni, mert veszélyes lesz viharos időszakokban.

Egyes helyeken próbálták pótolni a veszteséget, de ugyanez zajlott le.


A legtöbb utcában a házak elé megoldhatatlan a faültetés, mert nincs hely. Ahol meg lenne hely, oda nem tesznek ki, a fenti okokból kifolyólag, max a gazdag negyedben, ahol ugye lépten-nyomon kamerák vannak.


A kertekben/udvarokban sem egyszerű a helyzet. Tudok olyanról, aki szépen bevásárolt facsemetékből, x év után meg vágta ki, mert elnyomta a gyökérzet a betont, vagy túl magas lett. Sokan ugye nem is értenek hozzá, a látványra mennek, amivel csak ártani fognak maguknak. Még egy eset: a kötekedő szomszéd. Az egyiknek halálfélelme van, a másik kiveri a hisztit ha átrepül egy levél, a harmadik panaszkodik a permetezésre (de a termést előszeretettel leszüreteli magának)...


Egyébként egyszerűnek tűnik, hogy most menjünk és ültessünk fát, de elég sok macera van vele főképp az első pár évben, és költséges is, ha szép küllemű, egészséges fákat akarsz.


Országon belül, ha ellátogatsz bármilyen városba, nézd meg az "óvárost", "újvárost" látni fogod a különbségeket. Az óvárosban többnyire idős fákkal találkozol, amit még anno a nagyszülők telepítettek, kifejlettek, gondozást aligha igényelnek már, és többnyire idősek lakta területeől beszélünk vagy olyan emberekről, akiknek van egy kis kunsztja a ház körüli dolgokkal. Az újvárosokban, ha van is fa, az fiatal, többnyire az a vállalat ültette, aki a házat/házakat építette, esetleg kérésre ha magán jellegű építkezésről beszélünk. A többségében fiatalabb családos korosztály lakik itt, többnyire nem fizikai munkát végeznek, más az orientációjuk, nekik a növény csak dísz, egy kellék a ház imidzséhez. Ha nekik árnyékolás kell például, akkor megoldják technológiával, azzal kevesebb probléma van. A mobilizálhatóságon van a hangsúly náluk.


Persze most általánosítottam, mindenhol vannak kivételek, de többnyire ez a jellemző.


Meg az egyén, nem magától várja a változást, hanem a társadalomtól, méginkább a kormánytól. Amíg nincs rá valaki hatással, addig nem fog fákat ültetni, hiába lenne jó dolog globálisan nézve is. Ilyenek lettünk, ez van, majd rájövünk amikor már késő lesz.

2019. szept. 2. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!