Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Ti értitek ezt a nagy karácson...

Ti értitek ezt a nagy karácsonyi vásárlási lázat?

Figyelt kérdés

Az összes ismerősömtől folyamat azt hallom, hogy milyen rossz az élet Magyarországon, szegénység van, kicsi a fizetés, minden drága, lehetetlen megélni. Ehhez képest hétköznap délelőtt dugig volt a pláza, fullos szekerekkel korzóztak az emberek, a hülye azért nem vagyok boltban pedig mozdulni nem lehetett a lapostévét, házimozit, stb. tologató népektől. Előttem a sorban pont egy ájfón hetest kapott egy tizenéves kiscsaj, mondjuk apuka mosolya nem volt őszinte, amikor odaadta a hitelszerződést az ügyfélszolgának. Talán benne felsejlett halványan az a gondolat, hogy a kislánynak nem elemi szükséglete egy 500 ezres telefon, mivel fészbúkozni meg pucér szelfiket csinálni valószínűleg egy olcsóbb is megtenné. De nyilván egy 50 ezres telefonnal nem tud a kislány villogni a barinőknek, kinézik, kicsúfolják, sírva fakad, és akkor még a végén apukának foglalkozni kell a gyerekével. Inkább beáldoz három év törlesztőrészletet, és akkor legalább csend van. Sőt, így még ő is tud villogni kicsit, hogy neki még erre is fussa.


Nagyon szeretném egyszer megérteni ennek a társadalmi jelenségnek a szociológiai hátterét. Ez a kifelé villogás, saját magunk felülreprezentálása, többnek mutatása bármi áron, még akkor is, ha adósságba kell vernie magát az embernek. Inkább zsíros kenyeret eszek két hétig, de tudok villogni az új telefonommal. Az nem számít, a lényeg, hogy lássák, nekem erre is telik. Irigykedjenek. Én meg büszke leszek, hogy nekem 80 colos tévém van. Ettől jobb ember leszek, nő a társadalmi elismertségem, sok lájkot kapok, és megnyugszik a kicsi lelkem, hogy hasznos polgára vagyok az országnak.


Nem származom egy túlságosan gazdag környékről, de ha csak a Facebook posztokat venném figyelembe, akkor akár azt is hihetném, hogy áthúzták a városomat Svájcba, míg nem figyeltem oda. Csak azt látom, hogy ez ilyen csúcstelefont vett, az béemvét, emez meg ilyen tévét. Közben pedig tudom, hogy ezek az illetők egyáltalán nem engedhetik meg ezeket maguknak, mert mondjuk árufeltöltők, szalagmunkások, vagy épp még munkájuk se nagyon van. De hát villantani kell, nincs mit tenni.

Egyébként simán el tudom képzelni, hogy ezek az emberek valóban éreznek valamiféle társadalmi csoportnyomást magukon, ami újabb és újabb fölösleges, és anyagilag megterhelő költekezésbe hajszolja őket.


Legutóbb egy ismerős srác, akinek a segge is kilóg a gatyából, tele van adóssággal, és pár nappal korábban panaszkodott nekem, hogy még úgy is nehezen jön ki a pénzéből, hogy a szüleivel lakik, pózolt büszkén az új tetoválásával. Mert az muszáj volt, hiszen kapott rá vagy száz lájkot. A villanyszámla meg várhat.


De ma már ott tart ez a nagy fogyasztási láz, meg magamutogatás és önmenedzselés, hogy nemcsak Black Friday van, de már Black Friday károsultak is. Nem vicc, így olvastam. Ők azok, akiknek nem jutott akciós cucc, mert gondolom lassan klikkeltek (új számítógépet kell venni!!) vagy alul maradtak az ökölharcban a Playstation fölött. Így aztán nem tudtak mivel feszíteni a közösségi oldalakon, ettől előjöttek kisebbségi komplexusaik, a társadalom peremére kerültek, és mély depresszióba süllyedtek. Vagy mással nem tudom magyarázni, hogy ők mitől lettek károsultak. De ma már ilyen is van.


Ti értitek ezt?



2019. dec. 24. 12:11
 1/9 anonim ***** válasza:
84%
Van pénz, csak imádnak panaszkodni, mindig szidni kell valamit vagy valakit.
2019. dec. 24. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
94%
Elég sokan imádják köpködni az országukat, a valóságot meg nem érzékelik reálisan. Szomorú, de ez van.
2019. dec. 24. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
77%

Senkiről sem tudod eldönteni, hogy mennyi pénze van.


Szóval ha kap 500 ezerét egy telefont a példád szerint nem biztos hogy adósságba megy.


A másk meg, hogy mindenkinek más a priorítása.


Van aki imádja a kocsikat így képes többet költeni autóra mint lakásra és így jelennek meg csoda autók panel lakások előtt.


Van aki normálisan szeretne játszani a számítógépén így 500k-t költ PCre, míg az autója sem ér annyit.


Mindenki arra költi a pénzét amire szeretné...

2019. dec. 24. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
92%

Sajnos év végén sokan szeretnek felelőtlenül hiteleket, kölcsönöket fölvenni túlárazott haszontalan holmik megvételéért. A média is arra buzdít, hogy költs ezerrel, minden rokonodnak vegyél minél drágább és minél haszontalanabb holmit, mert ha nem, akkor megnézheted magadat.

Sajnos a karácsony is egyre inkább az eszetlen pénzszórásról és a képmutatásról szól. Azt vettem észre, hogy manapság egyre cikibb saját kezed által készített kreatív, személyes ajándékot adni, mert az nem jó, helyette a tömeggyártott tucat a menő.

Az árak is nagyon felmentek. Mostanság egy nem túl költekezős, átlagos három- négytagú család mindent beszámítva (bevásárlások, étel-ital, karácsonyfa, dekorációk, ajándékok a családtagoknak, rokonoknak, stb.) nem ússza meg 2-300 ezer forint alatt a karácsonyt.

2019. dec. 24. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
77%
Én sem értem, de teljes mértékben egyet értek veled.
2019. dec. 24. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
68%

Ne keverjük már a szezont a fazonnal. Attól, hogy apukának van pénze és bemegy venni a lányának telefont, még nem lesz mindenki pénzes és nem költi mindenki a pénzét telefonra. Ha bemész egy kondiba, a többség izmos lesz. Akkor az lesz a fejedben, hogy a többség izmos? Logikus: Egy bevásárlóközpontban azt fogod látni, hogy az emberek vásárolnak. A kondiban azt, hogy kondiznak. A moziban kitalálod, mit csinálnak az emberek?


Plusz vegyünk engem. Első rendes melómnál otthon laktam. Kb. fél év alatt spóroltam össze magamnak egy tévére, a fizetésem másik részét eltettem. Te ebből annyit láttál volna, hogy viszem haza az óóórjástévét, mer' biztos csődben vagyok. Igazából csak szülinapomra vettem egyet, az akkor egy éve folyamatosan sípoló, mini katódsugaras tévém helyett. Kőkemény 110.000 forint volt, mert az egyik legolcsóbb modell a típusában.


Azt kéne inkább megértened, hogy téged miért zavar ennyire ez a dolog és miért turkálsz ennyire mások zsebében.

2019. dec. 24. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
26%
A látszat ellenére a karácsony a lelki nyomoroncokról szól, - képmutatásról, pletykáról, reklámról, irigységről, esztelen, szükségtelen költekezésről, kiterjedt lakástüzekről...
2019. dec. 24. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
28%

Én is sokat gondolkodom ezen, nemrég tettem is fel egy hasonló kérdést.

Szerintem részben hitelből, tartalékokból, közösen összedobott maniból van ez. Baromi nagy az emberek igényei, az tuti, főleg, ha mindig a másikhoz hasonlítgatva magukat éldegélnek.

Egy szingli lehetősége másabb, mint egy ma divatos kölykös családnak, akiket 1000-el támogat Vitya Mitya.

2019. dec. 24. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
54%
Tán akciós az iP7, hogy csak öccá?
2019. dec. 24. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!