Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Nektek mi a véleményetek...

Nektek mi a véleményetek erről az esetről? (koronavirus)

Figyelt kérdés
Az egyik ismerősöm, aki nem mellesleg nagyon unszimpatikus nekem, egy egyetem tanul. Ahol is van egy lány csoporttársa. Ez a lány kiment egy hétre Olaszországba nyaralni, majd most mikor vissza jött lázas lett. Az ismerősöm pedig elkezdte győzködni, hogy ne menjen az egyetemre, maradjon otthon mig jobban nem lesz, mert aggódott a koronavirus miatt. A lány meg felháborodott, hogy miért szól bele az életébe. Ezután az ismerősöm ezt elmondta az anyjának és a lányra hivták a mentőket, hogy ne engedjék be az egyetemre és vigyék el a korházba. Ez meg is történt. Kiment a kolihoz a mentő és elvitték a lányt. Ezután pedig kiderült, hogy csak simán influenzás volt, tehát szó nem volt koronavirusról. Most pedig jelenleg mindenki az ismerősöm szidja a koliból.

2020. márc. 1. 14:09
1 2 3 4
 21/38 anonim ***** válasza:
76%
Itt nem arrol van szo,hogy valaki influenzas volt es rahivtak a mentoket..Itt arrol van szo,hogy olyan helyen jart ahol korona virus jelen van ,raadasul hazaerve megbetegedett, es igy akart kozossegbe menni..Minimum az lett volna az elvarhato, hogy o maga jelentkezik vizsgalatra, és akkor nem fajult volna idaig a dolog.
2020. márc. 1. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/38 anonim ***** válasza:
92%
Meg annyit fuznek hozza, hogy en sem magamat feltem hanem betegseg miatt gyenge immunredszeru hozzatartozomat. Igen egy sima influenza is elviheti, ezert is vagyok/vagyunk elovogyazatossak amennyire lehet.
2020. márc. 1. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/38 anonim ***** válasza:
36%

"Itt arrol van szo,hogy olyan helyen jart ahol korona virus jelen van"


Ahelyett hogy média baromságait beveszed gondolkozz egy kicsit. Európa nagy részében már jelen van a koronavírus ennyi erővel aki külföldön volt bárki fertőzött lehet.

[link]

Hagyjuk már ezt a baromságot. Kb olyan mint egy influenza nem nyír ki mindenkit, akit igen azzal egy sima influenza is végezne, mert már annyira le van gyengülve.

2020. márc. 1. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/38 anonim ***** válasza:
100%

Jo tegyuk fel, ugy gondolom ahogy te. (De nem)

Miert csinalnak a hatosagok minden orszagban ekkora ugyet belole,ha csak egy influenza szeru valami?! Tenyleg erdekel(nek) a velemenyek.

2020. márc. 1. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/38 2*Sü ***** válasza:
51%

> Európa nagy részében már jelen van a koronavírus ennyi erővel aki külföldön volt bárki fertőzött lehet.


Alapvetően igen, de egészen mások a valószínűségek…


> Kb olyan mint egy influenza nem nyír ki mindenkit


Jó analógia talán az, hogy hogyan kezeljük a közúti baleseteket. Nyilván az emberek jelentős többsége közlekedik évente legalább egyszer. Beül egy autóba, vagy felszáll egy buszra. De számoljunk mondjuk 8 millió emberrel. 2018-ban volt kb. 17 000 közúti baleset. Ha balesetenként mondjuk átlagosan 4 érintett van, akkor is az 68 000 balesetet szenvedő ember. A népesség 0,85%-a. Nem tűnik soknak. De a baleseteknek is csak nagyon kis hányada halálos kimenetelű. 567 ilyen baleset volt, számoljunk mondjuk 1000 halottal. Ez a balesetet szenvedők 1,4%-a, és a teljes népesség 0,01%-a.


Oké, de ezer ember élete azért mégis ezer ember élete. Ez nem statisztika kérdése. Statisztikailag elenyésző, de ettől az még ezer ember. Nem, nem kell pánikba esni, ha autóba kell ülnöd. Roppant kicsi az esélye, hogy halálos balesetet szenvedsz.


És mégis jogszabály írja elő a biztonsági öv kötelező használatát. Meg sebességkorlátozásokat. Meg ezer és egy dolgot, azért, hogy ez a szám ennyi is maradjon, sőt lehetőleg csökkenjen. A biztonsági öv használata az esetek 99,9%-ban felesleges. De annál a 0,1%-nál az menthet életeket.


~ ~ ~


Az eredeti gócpontban, a kínai Hupej-tartományban a járvány már lecsengőben van. Az 58 milliós tartományban eddig tudunk kb. 67 000 fertőzöttről, és 2 761 halottról. Statisztikailag valóban elenyésző, a népesség 0,1%-ról, illetve 0,005%-ról van szó. De ettől még 2 761 ember halála az sok. Nem arányaiban, hanem önmagában sok, gondolj bele, egy 100 halottas repülőgép szerencsétlenségre is felfigyel a világ.


Viszont ahhoz, hogy ez a 67 000 fertőzött ne 6 millió legyen, és a 2 761 halott ne 200 000 ember legyen, ahhoz kellettek azok a szigorú intézkedések, amikkel a vírus szaporodási rátáját 1 alá lehetett lenyomni, ami feltétele annak, hogy a járvány lecsengő szakaszba lépjen.


~ ~ ~


Olaszországban még ennél is jobb a helyzet. Úgy általában nincs ok az aggodalomra még ott sem, mert kis eséllyel fogja valaki elkapni a vírust, még kisebb eséllyel fog belehalni. De ahhoz, hogy ez így is maradjon, ahhoz kellenek azok az intézkedések, amiket meghoztak. Itt is az mondható el, mint a biztonsági övnél. 100 gyanús eset teszteredményéből 99 lesz negatív. De kellenek ezek, hogy az az 1 pozitív fennakadjon a rostán, és az az egy beteg csak három másikat, vagy jobb esetben senkit ne fertőzzön meg, és ne legyen belőle 100 újabb fertőzött.


Itt Magyarországon is ugyanez a helyzet. Az attól való rettegés, hogy valaki megkapja, sőt belehal majd a vírusba, az egyelőre irreális. De hogy ez így is maradjon, a messzemenőkig körültekintőnek kell lenni. Igen, akkor is észszerű és szükséges egy vizsgálat, ha az igen nagy eséllyel negatív lesz. Mert ha esetleg mégis az a kis esélyű helyzet áll elő, hogy a teszt mégis pozitív, akkor annak viszont igen nagy jelentősége van abban, hogy a vírus ne terjedhessen fékezetlenül.

2020. márc. 1. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/38 anonim ***** válasza:

Apum súlyos COPD-s, durván köhög, de én is köhögök, nem vagyok egészséges.


Köszönöm az intézkedést!

2020. márc. 1. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/38 anonim ***** válasza:
0%

Menjetek akkor aztán feküdjetek karanténba egy köhögéssel én meg élem tovább vígan az életem.


Egy nagyon gyenge immunrendszerű emberkét egy influenza is eltemethet, ezen kívül 1001 másik betegség is amiért a kórházból röhögve zavarnak haza...

Felesleges a pánik. 2-4 hét múlva emlékezni se fogunk erre a vírusra, van rá egy 20 ezresem...

(jegyezzétek meg a kommentem)... Aztán 2-4 hét múlva jöhetnek a "csak neked volt igazad" válaszok....

2020. márc. 1. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/38 2*Sü ***** válasza:
35%

> Menjetek akkor aztán feküdjetek karanténba egy köhögéssel én meg élem tovább vígan az életem.


Egy szimpla köhögés még azért nem elégé gyanús. De ha köhögsz ÉS napok óta magas lázad van ÉS jártál járványövezetben, vagy találkoztál közvetlenül olyannal, aki járt, akkor azért hívd már fel a háziorvosodat. Mert nyilván elég csekély az esélye, hogy megfertőződtél, de ha mégis, akkor vállalod az erkölcsi felelősséget azért, hogy ha megfertőzöl mondjuk 50 embert és abból csak egyetlen egy ember is meghal?


> Egy nagyon gyenge immunrendszerű emberkét egy influenza is eltemethet,


Ez eléggé önző hozzáállás. Lehet, hogy te könnyebben átvészeled, de akit megfertőzöl, az nem biztost. Márpedig az a te felelősséged, ha a felelőtlenséged miatt megfertőzöl másokat.


> Felesleges a pánik. 2-4 hét múlva emlékezni se fogunk erre a vírusra


Ennek akkor van esélye – és akkor nem is kicsi esélye van ennek –, ha a többség nem úgy gondolkodik, ahogy te. Akkor valóban van rá esély, hogy ha nem is 2-4 hét, de 2-3 hónap múlva lecsengjen annyira a járvány, hogy az élet visszazökkenjen a normális kerékvágásba.

2020. márc. 1. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/38 A kérdező kommentje:

2*sü, látom nagyon erősen ragaszkodsz az álláspontodhoz .. :D


Valahol megtudlak érteni, de úgy érzem, hogy ez a nagy hevesség, ami belőled árad, azt leginkább a média váltotta ki és nem a puszta tények a koronavirusról. Én is azt gondolom, hogy mindent meg kell tenni azért, hogy megelőzzük azt, hogy megfertőződjünk, ugyanakkor a ló túloldalára sem szabad átesni, ahol konkrétan mentőt hivunk másokra puszta következtetések miatt.


Én azt gondolom, hogy mindenki tegyen meg mindent a saját környezetében, hogy a koronavirust minél inkább megtudjuk előzni és akkor nem lesz gond.

2020. márc. 2. 00:22
 30/38 2*Sü ***** válasza:

> de úgy érzem, hogy ez a nagy hevesség, ami belőled árad, azt leginkább a média váltotta ki


Hevesség nincs bennem. Nem tudom ezt miből szűrted le. Épp ráérek, és válaszolgatok itt. Szoktam máskor is és eléggé grafomán vagyok, mint az látható. És igen, nyilván a médiából tudok bármit is a koronavírusról. Mint ahogy kvázi bárki más. Mégis mi másból tudnék róla bármit, mint a médiából? Nyilván a főbb híroldalakat is követem, de alapvetően inkább az objektív és megbízható forrásokat keresem. (Szakemberek által frissített statisztikák, hivatalos jelentések, szakemberekkel való beszélgetések stb…)


> és nem a puszta tények a koronavirusról


Elnézést, de te vagy én honnan tudnánk puszta tényeket a koronavírusról, mint a médiából (hozzáteszem az internet is a média egyik ága, meg a tudományos szakfolyóiratok is médiumok).


> másokra puszta következtetések miatt


És te éppen nem ezt teszed? Következtetsz a hangulatomra, arra, hogy én honnan szerzek és milyen jellegű és minőségű információkat, anélkül, hogy lenne bármilyen objektív dolog, amiből következtethetnél. Tulajdonképpen nem is következtetsz, hanem egyszerűen csak spekulálsz. Az ismerősöd legalább tényekből vont le következtetéseket, gondolom tényként lehet kezelni, hogy a lány járt Olaszországban, hogy lázas volt.


> ugyanakkor a ló túloldalára sem szabad átesni, ahol konkrétan mentőt hivunk másokra puszta következtetések miatt.


Az a gond, hogy a konkrét esetről számos lényegi információt nem tudunk. Olaszország melyik részén járt a lány, mennyi ideig volt ott, milyen tevékenységet végzett (mennyi emberrel került kontaktusba), mikor érkezett haza, mennyi idő telt el a hazatérése és a lázas megbetegedése között, mennyi ideje lázas, milyen magas láza van, köhög-e, ha igen mennyire, fújja-e az orrát, fáj-e a torka stb… Nem ismerjük a lány habitusát, az ahhoz képesti reakcióinak jellegét stb… Nyilván az ismerősöd talán egy kicsit többet tud annál, amit leírtál. De talán ő sem mindent és ő sem szakember, ezért is kellett volna egy egészségügyi szakemberrel – alapesetben a háziorvosával – is konzultálnia a lánynak.


Hogy én személy szerint az adott konkrét esetben mit tettem volna az más tészta. Valószínű nem hívtam volna ki a mentőt. Egyfelől próbáltam volna azokkal is beszélni, akik ismerik a lányt, akikre a lány hallgat, ha közösen lépnek fel. Ha ez nem megy, akkor meg valószínű az egyetem valamelyik hivatalos szervét kerestem volna meg, első tippre talán a rektori hivatalt, hogy ők mérlegeljék a helyzetet, a szükséges teendőket. Ők nem kizárt, hogy kaptak konkrétabb irányelveket magasabb szintről.


De attól, hogy én még nem biztos, hogy mentőt hívtam volna nekifutásból, attól még nem érzem akkora túlkapásnak a dolgot. Értem, ha valaki egy kicsivel komolyabban veszi a dolgot és nem tartom feltétlenül hibának. Főleg annak tükrében, hogy a mentők nem mennek ki csak úgy valakihez, pusztán azért, mert lázas. Nyilván kikérdezték a részletekről az ismerősödet, és a tőle kapott információkat mérlegelve szükségét érezték annak, hogy kiszálljanak. Akármennyire is vacak a magyar egészségügy, azért nem kóklerek dolgoznak benne, azt azért el lehet fogadni, hogy a mentők szakmailag talán egy kicsit megalapozottabb döntés hoznak, mint én, te, vagy bármelyik random válaszoló.

2020. márc. 2. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!