Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Szerintetek is baromságot...

Szerintetek is baromságot adtak Yoda szájába? (tedd vagy ne tedd, de ne próbáld)

Figyelt kérdés

Megvannak azok a jelenetek a Star Warsból, amikor Yoda tanítja Lukeot?

https://www.youtube.com/watch?v=pZwBkW8J5bA


Egy barátom hívta fel rá a figyelmet, hogy ez milyen nagy bölcsesség. Jobban belegondoltam és rájöttem, hogy tökre nem értek vele egyet. Az ember élete egy nagy próbálkozás. Soha sem tudhatod, hogy mi az ami sikerül és mi az, ami nem. Ennélfogva egy olyan mentalitás szükséges, hogy ha elbuksz, akkor tovább folytatod, tovább tapogatódzól, hogy hogyan tovább, addig amíg végre rá nem lelsz a jó útra. Próbálkozni emberi dolog, és becsülendő. Ez a tedd vagy ne tedd oda fajul, hogy ha az emberben van egy kicsike bizonytalanság, akkor nem fog lépni. És teljesen természetes, hogy az ember bizonytalan, mivel nem jövőbe látó és tisztában van a bukás kockázatával.



2020. máj. 29. 11:39
A kérdező szavazást indított:
Neked van igazad
Yodának van igaza
Mindkettőtöknek igaza van bizonyos értelemben
Félreértetted Yoda mestert
40 szavazat
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
48%

Jesszus, ez csak egy „mese” 😃

Nem kell belelátni semmi többet, mint ami abban a szituban történt. Az öreg bölcs szájába kellett adni valami mégbölcsebb mondást... sikerült? Igen! Nagyon jól beleillii a történetbe, a jelenetbe. De ennyi 😃 Mint ahogyan az „erő” sem létezik a való életben, úgy nyilván a filmek nagyrésze is csak egy történetmesélés, aminek nincs köze a valósághoz, sokkal inkább a szórakoztatáshoz.

2020. máj. 29. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
#1 nem értek egyet veled, a mesének kezdetek óta nevelési funkciója van, és a Star Wars köré akkora kultúra épült, hogy rajongók milliói istenítik, követik a Star Wars filozófiáját, szóval szerintem érdemes belegondolni, hogy mik a film tanulságai.
2020. máj. 29. 11:54
 3/17 anonim ***** válasza:
61%
Az SW egy mese. A szó klasszikus értelmében: mindenféle csodálatos lények szerepelnek benne, a főszereplők rendszeresen varázsolnak (az Erő használata gyakorlatilag ezt jelenti), és hosszas viszontagságok után a végén mindig a jó győz. Szerintem filozófiai mélységeket elvárni vagy belemagyarázni egy mese egyik szereplőjének egy konkrét állításába erősen túlzás.
2020. máj. 29. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Szerintem pedig a mesepszichológiával és a média befolyásával foglalkozó szakemberek mást mondanának. Tudatalatt működnek a dolgok, hiába hisszük, hogy ezek csak "mesék". Egyébként szerintem meg mindenbe bele lehet látni filozófiai mélységeket, hiszen ez a filozófia lényege.

Egyébként meg filmekből sok idézetet szoktak kiszedni és terjeszteni. Ha számodra a SW csak egy film, viszont olvasol idézeteket kontextus nélkül, akkor nem nagyon fogod külön választani attól, hogy ez csak egy mese.

2020. máj. 29. 12:01
 5/17 anonim ***** válasza:
94%
Az volt a lenyege, hogy ha ugy indulsz neki valaminek, hogy "megprobalom", akkor abban mar benne van, hogy nem vagy biztos magadban, nem bizol a kepessegeidben, nincs eleg onbizalmad ahhoz, hogy sikerre vidd amit elkepzeltel es sokkal inkabb kudarcra iteled magad, mint az aki "tesz" valamit.
2020. máj. 29. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
93%
Ugy is mondhatnam, hogy a "megprobalom" az egy beepitett kifogas. Haaaat en megprobaltam...
2020. máj. 29. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 A kérdező kommentje:
#5 köszi, ez érdekes megközelítés, de úgy érzem, hogy ezzel is tudnék vitatkozni (az elv helyén van, de szerintem a tapasztalatok mást mutatnak)
2020. máj. 29. 12:08
 8/17 anonim ***** válasza:
91%

Miert, mik a tapasztalataid?


Amugy, ha Luke ugy indult volna neki, hogy hmm, megprobalom, hatha legyozom Darth Vadert, nem hiszem, hogy sikerult volna neki.

Azt ne felejtsd el, hogy mikor mondja ezt yoda neki. Nem mindegy.

2020. máj. 29. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
92%
Az üzenet egyszerű…hozz döntést, határozd el magad, és cselekedj. Ennyi.
2020. máj. 29. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

Nekem az a tapasztalatom, hogy akiben nincs egy kis bizonytalanság, az az elvakultság jele. Például volt egy olyan barátom, aki úgy vágott bele a vállalkozásába, hogy "tuti siker" és egy csomó mindent feláldozott, hogy beindítsa a vállalkozásását, nem tudta kiértékelni józanul a helyzetet, hogy mik lehetnek a buktatók, kockázatok és be is csődölt. Vagy akár a túráim során vagy egy hosszútávú futóversenyre olyan emberek jöttek, akik fizikailag nem voltak felkészülve és csúnyán megsérültek, mert nem akarták tudomásul venni, hogy a képességeiknek határai vannak és benne van a pakliban, hogy ezeken túllépnek. Tökre becsülöm, hogy megPRÓBÁLTÁK a futóversenyt, de ha igazán ismerik magukat akkor hallgatnak a testi jelzéseikre vagy eleve kisebb távot választanak. Ha leállnak a verseny közben, akkor is elismerés jár érte, hogy legalább próbálkoznak, de ha saját hülyeségből lesérülnek, akkor ott mát csak annyit tudok mondani, hogy ostobák.

De ott van a másik oldal is. Mikor valaki nem elvakultan bízik magában, hanem irreálisan alulértékeli magát és bele sem kezd valamibe. Szerintem itt mindenki sok példát tud. Tehetséges emberek nem tudták kibontakoztatni magukat, mert nem merték magukat kipróbálni.

2020. máj. 29. 12:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!