Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Szerintetek tényleg a linkelt...

Szerintetek tényleg a linkelt modell arca lenne a lengyelek archetípusa?

Figyelt kérdés

[link]

Egy orrba-szájba nyomatott reklám-bannersávon vettem észre a napokban, majd miután mondtam bérlőtársamnak, hogy nézze milyen fantasztikusan csinos egy hölgy (arcra mindenképp), válaszolta, hogy szerinte ő egy tipikus lengyel arc.

Ő volt kint lengyeleknél többször is napokra-hetekre, én nem, viszont kedvelem a lengyel filmeket, de azokból egészen másmilyennek (bár számomra szintén rokonszenvesnek) képzel(t)em el őket.

Vagy ez csak olyan-e, mintha valaki azt mondaná valakire, hogy ő a tipikus magyar, miközben egy tipikus kun, egy tipikus székely és egy tipikus palóc teljesen más, miközben valamennyire mind lehetnek jellegzetesek a maguk nemében?


2020. dec. 21. 00:37
 1/9 anonim ***** válasza:

Vagy ez csak olyan-e, mintha valaki azt mondaná valakire, hogy ő a tipikus magyar, miközben egy tipikus kun, egy tipikus székely és egy tipikus palóc teljesen más,...?

Igen, pontosan olyan.

2020. dec. 21. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem. A lengyelek szélesebb, kerekebb arcúak, amit puha kötőszövet és rózsás bőr borít. Általában szőke vagy vöröses hajúak, a szemük kék, vizenyős. A szájuk is inkább kicsi, és olyan gyöngyfogaik vannak, nem ilyen erőteljes állkapcsúak. Az orruk pici, turcsi, húsos.


A képen szereplő hölgy inkább a románokra hasonlít szerintem.

2020. dec. 21. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Én inkább balkáninak mondanám, de ez egy full random intuitív gondolat a részemről.
2020. dec. 21. 01:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A lengyelek, szlavok nagyon jellegzetesek, de ez a no pont ugy nez ki, mint aki veletlenul felig sem lengyel.
2020. dec. 21. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Nekem sokkal inkább tűnik albánnak vagy koszovóinak, mint lengyelnek.
2020. dec. 21. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat és külön is gratula a 2. válaszolónak az alapos antropológiai leírásért!


Rövid guglizás után egy szép kép egy lengyel népviseletes menyecskéről, aki jól egybevág a lengyelek jellemző külleméről bennem úgy-ahogy kialakult sztereotípiával, és a 2. válaszoló leírásával is:

[link]

De említhetném II. János Pált vagy akár a mi Danusánkat, neki is vannak lengyel felmenői, és ők is jól illeszkednek ebbe a képbe. Végül is egy elég tartózkodó nép, kevés idegen nyelvet beszélnek, kevéssé keveredtek, így magukon hordhatnak tipikus jellegzetességeket.


A kérdésemben hivatkozott modell hölgy szerintem is inkább délszláv felmenőkkel rendelkezhet. Vannak szerb és horvát ismerőseim (és persze a közéletben is több ismert személyiség van), tényleg hasonlít rájuk valamennyire, egyikre picit nagyon is. Bár ő egy világosszőke hajú hölgy, de arca nagyon emlékeztet rá. Tény továbbá, hogy van egy tót vérű női ismerősöm Nógrádból (a szó nem sértés, ő használja így, véletlenségből sem mond szlovákot), neki is megvan az arcának ugyanez a jellegzetessége, bár most jobban meggondolva, ő a ezzel a legtöbb szlovákhoz képest inkább egy egyediséget képviselhet. (Nyilván nyugati és délszlávok miért is ne vegyülhettek volna egymással régen is.)

2-eshez kapcsolódóan: a románok is talán hasonlítanak rájuk kicsit, de pont ami a hölgy megjelenésének jellegzetessége - az arcot hangsúlyosan keretező kiemelkedések a szem és a száj körül, azt a románokon eddig - jellegzetességszerűségként - nem figyeltem meg. Nekik inkább az arcuk közepe emelkedik ki, akár mint a "sasorrú" Mátyás király esetén.

2020. dec. 21. 20:25
 7/9 anonim ***** válasza:
2020. dec. 22. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszi a linket, szintén egy tipikus arc, Te ő látod jellegzetesen lengyelnek, én kissé oroszosnak gondolnám.

De tény, hogy amilyen nagy a változatossága egy nemzet arcainak, még akár "tipikus" arcainak is, ezért tudományosan megalapozott felmérés nélkül nagyon sokat befolyásol, hogy melyikünk kikkel találkozott, akikhez bizonyos sztereotípiákat kapcsol azután.

Lakótársamnak is egy konkrét lengyel család a szorosabb ismerőse (másokat náluk jóval kevésbé figyelhetett meg, és persze nem is embertani szempontból elemzően), viszont lehet, hogy őbennük pont vannak délszláv gyökerek is, ezért vélheti úgy, hogy jellegzetesen ilyen arcúak, vagy legalább is egy meghatározó részüknek ez a jellegzetes arca. Majd jövőre megkérdezem. :)

2020. dec. 22. 20:48
 9/9 anonim ***** válasza:

Nekem van egy lengyel lány ismerősöm.

Magas arccsontja, távol ülő kék szemei, túrt, rövid, de szèles orra van és pici, keskeny szája.

2022. okt. 22. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!