Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Milyen a rejtett nárcisztikus?

Milyen a rejtett nárcisztikus?

Figyelt kérdés
2021. júl. 31. 17:08
 1/5 anonim ***** válasza:
46%
El van dugva a szekrénybe.
2021. júl. 31. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
5%

Ezzel a kifejezéssel így még nem találkoztam. Nincs túl sok értelme, mert egy átlagember legtöbbször nem tudja megmondani a másikról sokszor hosszú ismeretség után sem egyértelműen, hogy nárcisztikus, vagy egyáltalán bármilyen személyiségzavara van.


Esetleg arról lehet szó, hogy az illető tisztában van vele, hogy nárcisztikus, tudja is, hogy miben nyilvánul meg, ezért tudatosan, előre elfedi és leplezi ezeket a tulajdonságait mások előtt, így még nehezebb megmondani, hogy mi a helyzet, holott a személyiségét, a döntéseit még így befolyásolja a nárcizmus.


De én ezt így, hogy rejtett nárcizmus sosem használnám, mert távolról sem egyértelmű, és vannak átmenetek is.

2021. júl. 31. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
2021. júl. 31. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A nárcisztikus emberekről általában az a képünk van meg, hogy szeretnek dicsekedni a vagyonukkal, jobbnak érzik magukat a többi embernél, és ezt az arroganciájukkal ki is fejezik, illetve sokszor erőszakosak, önérvényesítők és bántanak pl. lenéznek, kinevetnek másokat.


A nárcisztikus személyiségzavarnak több típusa is létezik, az egyik a fent leírt grandiózus nárcisztikus, a másik pedig a rejtett nárcisztikus, akit azért pont hívnak rejtettnek, mert rendelkezik mindegyik fent leírt tulajdonsággal, csak nagyon ügyesen elrejti őket. Gyakorlatilag olyan, mintha aranypapírba csomagolná a szart.

Legtöbbször a kétszínűség és az érzelmek megjátszása jellemzi őket. De mondok egykét konkrét példát is, hogy egyszerűbb legyen megérteni.

Az egyik volt legjobb barátnőm rejtett nárcisztikus (diagnosztizálták is borderline+nárcisztikus személyiségzavarral, amivel majdnem Tündérhegyre került, de nem volt betegségtudata, konkrétan nem hitt a terapeutájának).

Ő titokban jobbnak érezte magát mindenki másnál, de soha nem mondta meg úgy a szemükbe, mint ahogyan azt egy grandiózus nárcisztikus tenné. Kibeszélte őket, de közben a szemükbe mosolygott. Sokszor én sem tudtam, hogy mire számíthatok tőle, mivel nagyon nehezen tudtunk kapcsolódni. Eleinte csak a közös utálat kötött minket össze (közösen nem bírtunk egy embert), de ameddig nekem igényem volt picit továbbfejleszteni a kapcsolatot erről a szintről egy intimebbre, ő nem hagyta. Mintha nem lett volna személyisége, és minden ami ő volt, az csak menő lehetett, vagy az általa menőnek titulált emberek vonásai. Közömbös volt a másik ember fájdalma iránt, de nagyon jól meg tudta játszani az együttérzést. Sokszor csak akkor keresett, amikor épp valamilyen problémája volt, vagy félt, és pozitív visszacsatolást várt, mert nagyon félt az elhagyástól. Pontosabban attól félt, hogy őfelségét elhagyták és emiatt már kvázi nem jó. Minden miatt megsértődött, még egy ártatlan megjegyzés miatt is, ami nem tüntette fel őt különlegesnek vagy jónak. Hónapokig kínzott egy pasit, akit már nem is szeretett, csak mert a pasi szerette, és az ő önbizalmának ez jót tett.

Azért szakítottam meg vele a kapcsolatot, mert nem tudtam, hogy mit gondol rólam, és a kapcsolatunk semerre sem fejlődött, mivel nem volt stabil identitása. Nehéz volt eldönteni, hogy érez-e irántam barátságot, vagy csak valami hasznot akar belőlem is húzni, hiszen felmosórongynak mindig jó voltam.


A másik egy áldozattípus volt, aki mindig saját magát sajnáltatta, és öngyilkossággal vagy rosszulléttel zsarolt, illetve fenyegetett másokat. Hazugsággal érte el a céljait, erőltetetten manipulált, mindig mindennek úgy kellett lennie, ahogyan ő akarta. Kritikus volt magával és másokkal is.

2021. aug. 1. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A rejtett (covert) nárcisztikus elvileg az introvertált nárcisztikus.

Mindenhol azt olvasni, hogy ezt nagyon nehéz felismerni. Én azt hiszem, hogy felismertem valakiben, akit nagyon jól ismerek nagyon régóta, és én is azon vagyok, hogy megszakítsam vele a kapcsolatot, mert egyre jobban felismerem ezt a negatív oldalát, ami eddig is jelen volt, de valahogy nem volt annyira nyilvánvaló, csak ahogy visszagondolok, úgy áll össze a kép.

Engem érdekes mód egy itteni válaszoló döbbentett rá, hogy mi a helyzet, mikor írtam róla, mert ő kívülállóként máshogy látott rá, mint én.

Nekem az volt mindig is ezzel a (szerintem rejtett nárcisztikus) illetővel az érzésem, hogy valami "nehéz" vele kapcsolatban. Úgy nem felvillanyozott sokszor, hanem inkább lehúzott. Meg azt vettem észre, hogy nem merem neki elmondani a valódi véleményemet, sőt, ha találkozunk, úgy öltözök fel, hogy ne kössön belém. Miért? Mert ítélkezett folyton fölöttem (is). Burkoltan, de zavaróan, és már tudat alatt volt bennem egy olyan, hogy megfeleljek neki, az ő szűrőjének, ha találkozunk, hogy ne kapjak megjegyzést. Szinte elítélően nyilatkozott, ha velem kapcsolatban valami túl jó volt, vagy nem felelt meg az ő ízlésének.

Semmi titkot nem tudott megtartani, és ezért már nem is mondtam neki különösebben el dolgokat, emiatt meg volt, hogy számon kért, hogy én miért nem merek megnyílni. Lényegében azt éreztette velem, hogy bennem/velem van valami hiba, ami miatt nem tudok megnyílni.

Sosem biztatott, ha valamit szerettem volna elérni, inkább elvette a kedvemet.

Ő önmagát nagyon nagyra tartja (de ezt nem ismerné be). Csak ő öltözik jól, csak ő rendezi be jól a lakását, csak ő gondolkodik jól az életről meg úgy általában mindenről. Ezt így nem mondja ki, de ez jön le, mert ha valaki mást gondol, az hülye, vagy a média áldozata, agymosott, vagy mit tudom én. A saját szakterületén belül őszerinte mindenki hülye. Rosszul látják a dolgokat, csak az ismeretségeiknek, nyomulásuknak köszönhetően tudtak előbbre jutni. Csakis ő látja jól és csinálja jól a dolgokat. Ő azért nem jut előre, mert ő lényegében korszakalkotó zseni, amit mások nem akarnak elismerni, ezért elnyomják. Ezt nem mondja így ki, de a megjegyzéseiből végülis ez jön le.


Ugyanakkor másokra panaszkodik, hogy bántalmazók. Őt mindenki csak bántja. Párkapcsolatai rövid életűek, de mindig csak a másik a hibás.

Hazugságon még nem kaptam, inkább ez a rejtett grandiozitás van meg, amit tényleg nehéz felismerni, mert nem észrevehetően csinálja, inkább csak marad az emberben egy furcsa rossz érzés ha vele kommunikál. Furcsán hangozhat, de nekem ez hosszú évek után állt össze így, ahogy leírtam, nem véletlen hívják ezt a válfaját a nárcizmusnak rejtettnek.

2021. dec. 12. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!