Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Akik fiatalok voltak a 90-es...

Akik fiatalok voltak a 90-es években, illetve a 2000-res évek első felében Magyarországon, annak milyen volt az az időszak? Mármint milyen volt akkoriban az élet, a technológia, milyenek voltak az emberek, hogyan töltöttétek a szabadidőtöket?

Figyelt kérdés

2023. jan. 20. 19:44
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

TV bámulás, walkmen hallgatás, könyvlvasás volt az otthoni szabadidő 2001-ig, utána számítógépezés is bejött a képbe.


Én akkortájt gyerek voltam úgyhogy a haverokkal telefonon trtottuk a kapcsolatot csak annyira, hogy megbeszéljük, mi a lecke vagy hogy ráérünk e átugrani a másikhoz.


Általában vagy átmentünk egymáshoz vagy a játszótéren futottunk össze és ott beszélgettünk, játszottunk.

2023. jan. 20. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
100%
Iskolás voltam akkoriba. Számítógépünk csak 2005 végén lett, addig max tv volt, vagy rajzfilm csatorna ment, Cartoon Network, vagy zene csatornán vártam hátha a Viva vagy az MTV bejátssza a kedvenc zenémet, vagy a rádió. Akkor fel tudtam venni szalagos vhs vagy audio kazettára.
2023. jan. 20. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
100%
Iskolásként a barátaimmal vezetékes telefonon beszélgettünk suli után, amit időnként le kellett tenni, mert ha ment a telefon, akkor nem volt internet és ha szólt az egyik szülő, hogy használni akarja az internetet, akkor le kellett tenni a telefont. Pár évvel később, msn-en (a Microsoft chatprogramja) nyomtuk a beszélgetést, amiben az volt a jó, hogy teljesen személyre lehetett szabni a kinézetét, a karaktereket, volt sok király emoji, meg ha sokáig nem válaszolt a chatpartner, akkor lehetett küldeni ilyen rohadt idegesítő csengést neki XD Aztán volt walkman meg discman, de az utóbbi nem sokáig, mert felváltotta az mp3.
2023. jan. 20. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 Metionin ***** válasza:
100%
Én 90-es vagyok, a szüleim állandóan a tv előtt ültek, én inkább rajzoltam és később amikor már tudtam olvasni, kb. a könyvtárban éltem az életem. Telefonunk egyáltalán nem volt, a többieknek is csak vezetékes. Mobilokat 2000 körül kezdtek venni a szülők a gyerekeknek, azelőtt max néhány gazdagabb apukának volt. Az internetről nagyjából felsős koromban (2011 körül) tudtuk meg, hogy létezik és próbálgattuk a dög lassú iskolai gépeken meg a könyvtárban. Nyolcadikban tanítottak meg minket e-mailezni :D Számítógépe csak a módosabbaknak volt vagy annak, akinek volt idősebb testvére és néha megengedte neki, hogy használja. Nagy szó volt, amikor anyám használtan tudott veni egy Nokia 3210-est, mert azzal sms-t is lehetett írni, persze nem nyúlhattam hozzá. Az osztálytársaim a Viva tv és a tinilány újságok bűvöletében éltek, nekünk egyik sem volt.
2023. jan. 20. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
0%
A fene se emlékszik már rá
2023. jan. 20. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

95-öd vagyok


Ami nagyon ment nálam:


MSN :D Legjobb!

Cartoon network, Jetix

Paintben rajzolgattam

MP3

Rajzolás, írás (papírra)

Vezetékes telefonon volt valami csomag hogy talán 50 perc ingyen és ott beszéltem a barátnőmmel

Tini magazinok, főleg a 13 és az IM

Szüleim telefonjain játék, később a sajátomon is (2005-ben kaptam), saját telón küldtünk át zenéket egymásnak infrán :D

Osztálytársakkal a suli közelében (ami tőlem 3 perc sétára volt) találkoztunk, együtt lógtunk


Jó volt nagyon :D

2023. jan. 20. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%

Szép idők voltak, imádtam. Ha egy dolgot ki kellene emelnem hogy mi volt a legnagyobb eltérés a jelen és az akkori idők között, akkor talán az internetet nevezném meg. Mindezt úgy hogy az internet adta lehetőségeket is kifejezetten imádom, mégis szerintem a legtöbb dolog ennek hatására változott meg, főleg a 2000-es évektől. Nagyrészt ezekről írok most példákat.

A 90-es években voltam gyerek, a technológia már kellően fejlett volt, de még sokkal emberközpontúbb, lassabb és nyugodtabb volt minden. Az évtized 1. felében még alig pár magyar tv csatorna volt. Ezek később kezdtek csak bővülni, illetve egyre több külföldi csatorna is bejött a képbe. Régi, nagyméretű, domború képcsöves tv-k voltak még, arra volt rákötve minden, vhs-s kazettás magnó, régi számítógépek mint pl a commodore 64. Később a sega mega drive és a super nintendo játékkonzol lett a hatalmas sláger. Adtuk vettük cserélgettük a hozzávaló kazettákat egymás között, de voltak helyek ahol lehetett kölcsönözni is ezeket, vagy akár óradíjban fizetve helyben játszani. A videókazetta kölcsönzők is virágoztak még. Illetve a könyvtár, könyvkölcsönzés is sokkal inkább tényező volt, mint manapság. Akárcsak a könyvesboltok és újságos standok. Az információ még sokszor szájról szájra terjedt, ha valaki szakértője volt adott témának, arra odafigyeltünk, hiszen értett hozzá és máshonnan nehéz is lett volna hozzájutni a tudáshoz. Facebook városi információs csoportok helyett tényleg beszélni kellett a szomszédokkal és ismerősökkel, ha az ember naprakész akart maradni a helyi történésekkel és pletykákkal. És ugyan sok lexikális információ megvolt a könyvekben, de ha valami helyi kisebb dolog érdekelt, akkor a megfelelő embereknél kellett érdeklődni róla, azoknál akik tudhatják. Vagy odamenni az adott helyre, és elolvasni a kiragasztott papíron lévő kinyomtatott információt. Külföldről rendelés se igen volt még, sok újdonsághoz először csak feketén tudtunk hozzájutni a kínai piacokról. Már akkoriban is voltak kütyük, pl tetris, tamagochi, de mobiltelefonok még csak nagyon elvétve. Azokat is főleg vállalkozók használták, hatalmas féltégla méretűek voltak és nagyon drágák. Vezetékes telefon már volt, illetve fülkés telefonok is, a digitális kétirányú kommunikáció főleg ezeken zajlott, illetve előre megbeszélt időpontokban találkoztunk. Vagy csak tudtuk ki merre szokott járni és odamentünk megkeresni. De pl simán felcsengetni kaputelefonon hogy otthon van-e, vagy ablakot kavicsokkal dobálni, az is jellemző volt akkoriban. Zene ügyileg eleinte még kazetták voltak főleg illetve magnó és walkman. Ezeket a kazettákat is boltban tudtuk megvásárolni, vagy átmásolni másoktól, ha volt dupla kazettás magnó ehhez. Később bejöttek a cd-k is, bár még drágák voltak, sokszor kazettára másoltuk át inkább másokét, korai warezként. A zenegyűjtés még a rádióból történt, felvettük a nekünk tetsző zenéket, néha szabályosan vadászni kellett rá, vagy kívánságműsorban kérni betelefonálva. És persze a videóklippekkel is ugyanez volt a helyzet, csak magnókazettákkal. A számítógépek is elkezdtek az évtized második felétől terjedni, de azért még meglehetősen ritka volt, részben az ára miatt is. Csak keveseknek volt, bár ahogy egyre inkább közeledett a 2000-es évek, úgy terjedt ez is. Illetve a legtöbb dologra még külön eszközeink voltak, amiket manapság 1-1 mobiltelefon ki tud váltani, gondolok itt pl a fényképezőgépre, zenelejátszóra, zseblámpára, kis hordozható játékgépre, naptárra, jegyzettömbre, számológépre, ilyenek. Nagyjából ezekre emlékszem most. Bizonyára sok minden pedig a többiek kommentjeiből fog beugrani, aminek előre örülök. Tényleg szerettem azt a korszakot.

A másik nagy kedvencem pedig a 2000-es évek, szerintem erről is írni fogok hamarosan.

2023. jan. 20. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%
De jó is volt, amikor végre lejátszották a számot, amit vártál, elkezdted felvenni, aztán a közepén belepofázott a műsorvezető 😅
2023. jan. 20. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
49%

Nem tudom, mire gondolsz fiatal alatt. Én 90-ben 23 éves voltam, 200-ben már 33. 19 éves koromtól dolgoztam, 25 évesen (92-ben) született az első gyerekem. TV-m volt, de még akkor vezetékes telefonom sem, csak kicsit később sikerült beszerezni. Már a gyerek születése előtt is dolgoztam számítógéppel, olyan munkahelyem volt, ahol már akkor bevezették, főleg adatrögzítésre és számlázásra használtuk.

Ez a munkahely sajnos megszűnt 95-ben, pont mikor visszamentem GYES-ről. Egy darabig munkanélküli voltam, aztán találtam új munkát, közigazgatásban (1997-től), ott már nagyrészt számítóggéppel folyt a munka, folyamatosan fejlesztettek. 2000-ben megszületett a 2, 2003-ban pedig a 3. gyerekem, de nem tudom, hogy ez még fiatalnak számít-e nálad.

Az első itthoni számítógépet 2002-ben vettük. Én használtam/használom a legtöbbet, kivéve amikor az első gyerekem kamasz volt, akkor ő talán többet ült előtte.

Mivel gyerekem volt, a szabadidőmet nagyobb részt vele töltöttem, de mindig jópofa programokat találtunk ki, amit mind élveztünk.

Maga a korszak akár jó is lehetett volna, de sajnos akkor indult az, aminek a mai világunk lett az eredménye. Akkor szűnt meg az első munkahelyem, amit imádtam: jó munka + jó kollégák + jó fizetés. A gengszterváltás jóvoltából tönkrevágták, oly sok mással egyetemben. Életérzésben, karrierben, családban és kb. az 1986-1995. közötti időszakot prolongáltam volna, életem talán legjobb időszaka volt.

2023. jan. 20. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
Az priceless volt mikor fél napot kellett a tv előtt ülj hogy megtudd mi volt a szám címe ami épp megtetszett.
2023. jan. 21. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!