Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hogyan segíthetnék egy magányo...

Hogyan segíthetnék egy magányos idős hölgynek?

Figyelt kérdés

Egy kedves ismerősömről van szó. 82 éves. Egyedül él. El tudja még látni magát nagyjából, de érezni ahogyan egyre jobban épül le, csavarodik be. Romlik a memóriája, egészségi állapota, mentális egészsége. Nem tudja/akarja elhagyni a házát (mankóval jár, elég instabil). Az az igazság, hogy lassan semmi mást nem lehet tőle hallani, csak hogy "meg vagyok mert meg kell lenni". Nincsen hobbyja, nincsenek céljai, csak otthon kesereg a leromlott egészségi állapotán és saját bevallása szerint is csak "túléli" valahogy a napokat, azon kesereg folyamatosan hogy milyen "nyomorék" lett. Biztosan nagyon nehéz lehet megélni azt, hogy az ember teste már nem úgy viselkedik, minden mozdulat fájdalmas/kimerítő, ezt persze el tudom képzelni.


Van egy lánya aki minden nap meglátogatja, enni visz neki, a testvérei is néha napján meglátogatják, valamint ápoló-segítő is jár hozzá, tehát nincs teljesen egymaga. Csak egyszerűen nincsenek céljai, nincsen motivációja, egyre jobban észreveszem, hogy például ha leejt valamit akkor azt otthagyja, hiába tudná felvenni, megvárja hogy majd valaki más felvegye. Próbáltam neki javasolni már mindenfélét, de mindenre elutasítóan reagált. Például megtudtam hogy régebben horgolt és ajánlottam hogy hozhatok neki alapanyagokat horgoljon újra, de azt mondta a kezei nagyon reumásak már nem bírná. Kérdeztem nem-e szeretne olvasni valamiket vagy keresztrejtvényt fejteni, azt mondta attól csak kilükednek a szemei nem szereti erőltetni őket. Mondtam hogy menjünk ki sétálni az utcára kicsit azt mondja nem akar mert majd megbámulják őt az emberek a mankója miatt. Ajánlottam, hogy hozok neki fekete-fehér filmeket pendriveon (mindig panaszkodik hogy hülyeségek mennek a tévében, bezzeg régen azok a fekete-fehér filmek) arra azt mondta most nem, majd máskor. Kérdeztem nem-e szeretne randizni, vagy valamilyen kisállatot beszerezni de mindkét ötlettel szemben nagyon elutasító volt. Egyszerűen akárhogy próbálkozom nem tudom ebből az állapotból kizökkenteni őt. Szeretném valahogy a fennmaradó éveit valahogy tartalmasabbá tenni, hogy ne legyen ilyen szomorú és keserű, és ne csak túlélje a napokat hanem újra valami értelmét láthassa az életnek, de nem tudom hogy hogyan/mivel motiválhatnám, segíthetnék neki. Félek, hogy ebben az állapotban gyors leépülés vár csak rá, annyira szeretnék neki valahogyan segíteni.


Valakinek van valamilyen ötlete, hogy hogyan tudnám valahogyan előcsalogatni őt a barlangjából, amibe bezárta magát és vidámabbá tenni az életét? Hogyan tudnám motiválni arra hogy valami örömteli dologgal kösse le magát a sok szomorkodás, kesergés helyett? Mit tehetnék érte?


Köszönöm hogy elolvastad!

Előre is köszönök minden tanácsot, gondolatot amivel előrébb juthatnék legalább egy centivel!



2023. jan. 22. 01:17
 1/6 anonim ***** válasza:
Nekem lakik a szomszédban idős nénike. A férje is vele lakik. Annyi a bajuk, hogy kevés a pénzük, mert a nyugdíjukat hitel is terheli. Az ember jó viszonyt ápol velük, de mikor segítségről van szó, akkor mindig a szomszéd lesz az elsődleges hatáskörű, pedig neki van ezer gondja, kevés ideje, családtagjaik és rokonaik persze, rengetegen vannak. Az ember empatikus, de mikor a hozzátartozói addig zaklatják az embert, mire egy ismét nemet mond a megjelölt személy, mert nincs kapacitása velük foglalkozni úgy, hogy korábban nem véletlenül hozta meg a döntését, ami az illedelmes viszony, ünnepi köszöntésnél kimerül. A nemet nem értékelik, de a kedvességét sem. Zsarolással és lejáratással, sem jutnak előbbre.
2023. jan. 22. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Te vmi elcseszett szocmunkás hajlamú vagy?


Elolvastam.


Tudod az idősek többsége otthon marad. Az az övé, jó esetben.


Aki otthon ül, mégha idős, romlott egészségi állapota is van, az idős korban törvényszerűen leépül, besavagnyodik.


Ha ezt a "jó nekem a négyfalközött" mentalitását nem tudod áttörni, márpedig nem fogod tudni, addig semmi érdemi dolog nem történik.

2023. jan. 22. 02:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Valamiféle kerti sütögetésre hívjátok el vagy bármi(persze nem most télen😀).

A kora miatt úgyis csak ilyen "dísznövény" szintű programokat tud csinálni.

Ha csak: https://www.youtube.com/watch?v=zehHkliG7_w (az éneklő medvénél tekerj nyugodtan😀)

2023. jan. 22. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Csak azon lehet segíteni, aki hagyja. Kedves tőled, hogy törődsz vele, de látod, nem jó neki semmi. Ha van türelmed, hallgasd meg néha pl a régi sztorijait, esetleg ajánld fel a lányának, hogy néha ránézel vagy bevásárolsz. Ez a legtöbb, amit tehetsz.
2023. jan. 22. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ez ugyanolyan, mintha fiatalabb depresszios lenne. A benned levo segiteni akaras inkabb a te celtalansag erzesedbol fakadhat.

En is szeretnek segiteni, nem errol van szo. De nem lehet, igy biztosan nem. Nem akarja, irritalja, kontraproduktiv. A pokolba vezeto ut is joszandekkal van kikovezve. Valoszinuleg rossz nezni ot, de o igy ohajt lenni.

2023. jan. 22. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Először is megjegyezném, hogy ez nagyon szép tőled. Szerintem kezd egy beszélgetéssel. Kérd meg, hogy meséljen. Idővel térj rá, mi is bántja igazán.
2023. ápr. 6. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!