Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Milyen volt a 90-es évek...

Milyen volt a 90-es évek vége, 2000-res évek eleje Magyarországon? Az akkori hétköznapok, a mindennap használt technológia, a szórakozási lehetőségek miben különböztek a mostanihoz képest?

Figyelt kérdés

2023. okt. 13. 18:25
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
csendesebb
2023. okt. 13. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Király volt nagyon, akkoriban lett mobilom. Jó volt a zene. És csinosabb női ruhák voltak, mint most.
2023. okt. 13. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Akkor voltam általános iskolás, így ebből a szempontból írom.


Rengeteg tiniknek szóló magazin volt, hozzá ajándékkal.


Szórakozás szempontjából (elektronikai szempontból) volt még a kazettás magnó, discman, tv, vhs kazetta, dvd, számítógép, playstation (biztos van, amit kihagytam) . Többet találkoztak az emberek személyesen, mint most. Üzenetet pénzért lehetett küldeni.

2023. okt. 13. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Már felgyorsult volt az információ áramlás a 2000-es évekre. De nem volt ez a mostani mindent azonnal fílingje.
2023. okt. 13. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Jobban szerettem mint a mostani időket.

Kint játszottunk, bandáztunk az utcán, labdáztunk (kézilabda, foci, lábtengó, tollas) Jó, ha óránként jött egy autó, most 5 percenként és a kint pletykáló idősebb szomszédok fél szemmel figyeltek ránk. A főúton el lehetett biztonságosan biciklizni a következő településig. Most a kamionok falun belül is kb leszorítanak.

Mosatlanul ettük a gyümölcsöt a fáról, mert nem volt szarrá permetelve minden ellen is.

Kazettás magnóval vettük fel a rádió kívánságműsorából a kedvenc zenéinket és reménykedtünk, hogy a műsorvezető nem dumál bele (volt, hogy egy kazettán ugyanaz a szám többször is rajta volt), aztán walkman - nel hallgattuk rommá a kedvenc kazettánkat. Tinimagazinok poszterekkel. Sok tini szobáját tették színessé. Postán kértünk autogramot. Voltak levelezőtársak, nagyon jó volt várni a leveleket, képeslapokat. Születésnapra a távoli rokonok is képeslapokat küldtek (legalábbis nálunk).

Vissza lehetett vinni a boltba az üvegeket és az érte kapott pénzen csokit vehettünk.

Nem volt ennyi szemét felénk.

2023. okt. 13. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
2000-ben fejeztem be a nyolcadik osztàlyt. Nagyon jò időszakom volt, rà egy kèt èvre vettem az első telefonom mèg nyomògombòs volt. Walkmann amin estènkènt hallgattam a kazettàimat.Vagy a ràdiòt rajta. Sok minden màsabb volt amìg a technològia nem vilt ilyen fejlett. Emberibb volt minden. Jobban tetszett.
2023. okt. 13. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon szép időszak volt, és szerintem ez volt az átmenet a régi analóg világ és a digitális korszak között! 90-es évek 2. felében kezdtek egyre inkább profi cgi alapú filmek megjelenni, kezdve a Godzillával és a Titaniccal. Majd a 2000-es évek elejére ez a technológia még tovább finomodott, csomó epikus és látványos mozifilm ami akkoriban nagyon újszerűnek hatott, pl Gladiátor és az első Gyűrűk ura filmek. De pl videóklippekben is a 90es évek végefelé egyre inkább terjedt a cgi látvány. A házimozi is 2000-es évekhez kötődik, illetve mintha a 90-es évek végefelé kezdődött volna a régi kocka tv-k leváltása is a digitális szélesebb lapostvkre. 90es évek 2. fele már a cd eléggé teret nyert zenehallgatásnál, kazettát leelőzve sokszor, bár jóval drágább volt nálunk. Viszont a 2000-es évek egyértelműen a cd írás korszaka volt már, és micsoda szabadság :) Volt napster is már a korai 90es évek végefele interneten, mp3akat tölteni, akkoriban még főleg 128k vagy alatta, és ez is csomó idő volt. Ja igen, a 90-es évek 2. felében kezdett az internet is terjedni, 56ks betárcsázós modemek, a telefonvonalra kötve, így ha valaki este hívott, ledobott a netről :D Aztán akkoriban még a chatoldalak is nagyon népszerűek voltak, este néha képtelenség volt visszajutni mert akkora volt a létszám, hogy nem engedett már vissza. Volt sok kezdetleges házi weboldal is. Meg a flash alapú játékok is nagyon terjedtek akkoriban. Voltak mindenféle webes böngészős online többszereplős játékok is, egyfajta modern mmo, tétova teve klub, hősemberképző, larkinor. Ja és a 3d is a 90-es évek 2. felében tört be, igaz még nagyon kezdetleges formában, de az volt a kezdet, főleg játékkonzolokon. Illetve 90es évek végefelé mentek a voodoo és tnt videókártyák is a gépekhez, ami a 2000-es évekre elhalt, leváltotta végül a directx. Volt egy nagyon sajátos látványvilága egyébként annak a pár évnek, játékokban is. Ja és el ne felejtsem, windows 98 illetve windows xp.

2000-es évek emberileg is pozitív, bizakodó volt sokaknak. Eu csatlakozás, a végtelen lehetőségek, szabadság, felzárkózás ígéretével. Nem voltak ennyire megosztva az emberek se, közvetlenebb és barátságosabb volt a többség, úgy tapasztaltam. Agglomerációba kiáramlás a városokból, jó nagy méretű családi házak gombamód szaporodása, sok terepjáró és pickup az utakon.

Zeneileg akkor vált mainstreammé a hip hop és az r&b is, főleg a partysabb és dallamosabb hangzású még akkoriban. A metal és rap crossover is népszerű volt akkoriban, mint ahogy bizonyos punk és rock zenekarok is. Deszkások is eléggé divatba voltak 2000-es években. Egyébként ezek a felsorolt zenei stílusok az öltözködés divatban is nagyon megvoltak, képekről visszanézhető. Illetve voltak rave partyk is, eleinte sokszor még ilyen félig meddig titkos, illegál, vagy szabadtéri helyszíneken, vagy régi gyártelepi drogdiscokban, eléggé legendás történetek keringtek ezekről is.

Én imádtam ezt a korszakot is. Kis nosztalgia aki élt benne, illetve időutazás és bemutatás annak, aki még túl fiatal volt, vagy esetleg meg se született. Ha később még beugranának dolgok, megírom azokat is.

2023. okt. 13. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem volt könnyű akkor se, megvoltak a hátrányai és a nehézségei, de ÉLTÜNK mint hal a vízben! 🐠💦
2023. okt. 14. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

2003-ban fejeztem be az általánost, gyerekkoromból is van bőven emlék a 90-es évekből.

Sokkal "vadabbnak" tűnik az akkori korszak, mint a mai. A cigányprobléma sokkal nagyobb volt, a mi településünkön is rengeteg betörés, késelés volt, utána meg ház szétverés is. Sokkal több alkoholista volt, ment 6 kocsma, ma egy sincs. Ha falunap volt, tuti verekedés lett, ha focimeccs, akkor is. Ha diszkó, akkor is, ha bál, akkor is.

A sofőrök még nagyban tudtak gázolajat lopni. Minden elhanyagoltabb volt, mint manapság, pl. kastélyokat, kúriákat, parkokat nem újították akkoriban, minden a szocializmus kori hevenyészett állapotban volt.

Minden faluban felbomlott a tsz, az épületei akkor kezdtek düledezni, torzó volt minden településen. A focipályák sok helyen libalegelő minőségűek voltak.

A hulladékszállítás pl. nálunk kimerült abban, hogy Miki bácsi jött az Ifával, és elvitte a bányagödörbe a kommunális hulladékot.

Nem volt népszerű, sőt inkább úri huncutság a wellness, fürdőbe járás. Mindenki bányatóban, patakban, víztározóban fürdőzött, ugrált a betonszegélyről a vízbe. Sokkal több fulladásos eset volt nyaranta.

A buszsofőröknél nem volt dress code, sok kínai mackóban és cigizve vezetett.

Sok általános iskolás már cigizett akkor, amikor én is oda jártam. Ma már nehezebben képzelem el.

Megfigyeltem, a falusi óvodába, és iskolába most kocsival viszik a gyerekeket, mi régen 2 km-t mentünk egyedül!!! csapatosan az oviba, suliba.

A falvak úthálózata sokkal rosszabb volt, és szerintem a lakóházak állapota is.

ápr. 25. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!