Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért alakult ki úgy hogy egy...

Miért alakult ki úgy hogy egy fiatalnak lehetetlen venni egy lakást? És ez miért gáz?

Figyelt kérdés

Egy lakás több tíz millió forint, vagy esetleg egy ház vidéken. Egy albérlet is nagyon drága egy városban. Nem teheti meg magának az egyszerű dolgozó ember. Ezért sokan még 20 felett is otthon élnek. Ez szerintem nem valami jó dolog xd



Régen is ilyen nehéz volt költözni anyagi szempontból?


nov. 6. 19:31
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
79%
Megveszik sokért is, akkor miért adná olcsón akinek van? Jó vagy nem jó ez van, sosem volt máshogy. Régen 3 generácio élt egy lakásban, azért nem több mert tovább nem is éltek az emberek.
nov. 6. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
38%
Régen is nehéz volt. Nem is nagyon volt olyan, hogy egyedülálló ember lakást vett, összeházasodtak, és általában a két család segítségével, plusz jókora hitellel oldották meg a lakáshoz jutást, házépítést.
nov. 6. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
43%

Régen is ilyen nehéz volt. A világ dolgainak félreértése azt gondolni, hogy az embernek természetes jussa a saját tulajdonú ingatlan. Korábban több generáció lakta ugyanazt a házat, aztán az öregek kihaltak belőle, így lett a következő nemzedéké. Vagy elkezdtek vályogot vetni, és felhúztak a falu szélén egy újabb nádfedeles viskót.

Később a Kádár-rendszerben be kellett vállalni egy-két gyereket mint jövendő adófizetőt, aztán az állam elintézte, hogy kedvező hitelfeltételekkel - de így is évtizedekre eladósodva, pár év várakozás után - hozzájuthasson az ember egy 50 m2-es panellakáshoz. Ezt a társadalompolitikát nyögjük ma is kollektív módon államadósság formájában.

A nyugati világban ma is inkább az albérlet az alapelképzelés, de természetesen adott a lehetőség mindenkinek az anyagi gyarapodásra, vagyonosodásra, ingatlanszerzésre. Ami vagy sikerül, vagy nem.

nov. 6. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
20%
Figyi, ez még az ún. fejlett, gazdag, nyugati országokban is így van, ott is álomkategória a saját lakás egy átlag fiatalnak, nemhogy a csóró keleteurópai Magyarországon. Meg ahogy a többiek is írják, nincs ebben semmi újdonság
nov. 6. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:
44%
Régen is nehéz volt. fiatalnak nem a ház az első dolog amit vennie kell.
nov. 6. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
62%
Igen az volt, kivéve akinek a szülők alárakták.
nov. 6. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
87%

A 60-70-80-as években még igaz volt az a sztereotipia, hogy aki akar boldogulni, az tud. A fiatalok házat vettek, vagy építkeztek, építkezésnél összejártak egymásnak segíteni a barátok, rokonok. Ha máshogy nem ment a dolog, lehetett bérlakást kérelmezni. Igaz sokszor beletelt pár évbe, mire kiutalták, de hát az építés sem két nap. Nem kellett feltétlenül aggastyán korig nyögni a kölcsönöket sem. Nem dicsőítem azt a kort sem, mert az sem volt fenékig tejfel. Csóróság volt akkir is, csak máshogy. De konkrétan a lakáshoz jutás, a megélhetés nem volt ilyen nehéz. 49 éves vagyok, tudom, mit beszélek.

Nem a fiatalokat kell elítélni mert nem tudják itthon megoldani a költözést. Már a 90-es években az én korosztályomnak viszont nehezen ment már saját otthont teremteni. Nem véletlen, hogy százával mennek külföldre. Ez nem normális dolog. Szégyen! Nem a fiatalok, kedves vezetőink szégyene!

nov. 6. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
65%

Mindenhol kb 10 évnyi kereset egy saját lakás/ház. Magyarországon az átlagkeresetet 300.000Ft-val számolva évi 3.600.000 Forintot keresel, ami 10 év alatt 36M Forint (nyilván ha 10 évig csak fénnyel táplálkozol). Ez kb egy budapesti panellakás ára. Egyesült Államokban az éves átlagkereset $34.000, tehát 10 év alatt $340.000. Ott egy budapesti panellakásnak megfelelő ingatlan $400.000-nál kezdődik. Úgyhogy ingatlanpiac terén a nagy Amerika ugyan ott tart mint Magyarország. De Németország ugyan ez, 10 éve mikor vettük kint a házunkat, kb tized annyi volt mint amennyiért most el tudnánk adni. Egyébként az Egyesült Államokban az egyik legkisebb a saját ingatlannal rendelkezők aránya, mert ott már a nagy cégek felvásárolták az összes ingatlant. Igazi különcnek számítasz ha saját lakásban élsz és nem bérelsz.


Egyszóval ez a helyzet külföldön is. Mondjuk ígyis-úgyis le leszek pontozva, mert egyes embereknek be van akadva a lemez hogy "Magyarórszág rósz" és képtelenek elfogadni hogy a világon mindenhol nehéz az élet manapság. Mondjuk jellemzően azok az emberek gondolkoznak így, akik életükben nem éltek még külföldön, de még csak Magyarországról se tették ki a lábukat

nov. 6. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim ***** válasza:
72%

Szüleim 20 évesen nulláról építettek úgy házat, hogy az egyikük terhes volt és nem dolgozott, a másikuk festő volt (így nyilván a családaik segítették őket, de nem voltak jómódúak egyáltalán). A nagyszüleim gyári munkásként nulláról ugyanez. Sokkal kedvezőbb árban voltak a lakások/telkek/házak és jobb hitelkonstrukciók a fizetésekhez képest. Képzeld el most ez hogy nézne ki.


Más rendszer van teljesen, kapitalizmusnak hívják. Itt nem kapsz semmit ingyen, illetve minden arra megy hogy nyerj a másikon. Nincs szabályozva kinek mennyi lakása lehet, baromi jó üzlet, nyilván felfogják vásárolni azok elől akiknek nincs pénze rá és úgy tolják fel az árakat ahogy akarják. A városnak, országnak ez jó, mert jönnek a befektetők és rengeteg pénzt itt hagynak hosszútávon is, csak azon az áron, hogy az átlagos ember megszívja.


A szocializmus és a rendszerváltás körüli szürke foltok szintén sok embert juttattak könnyebben ingatlanhoz, telekhez. Akkoriban nem úgy néztek erre hogy mekkora üzlet, még 2006 körül is elérhetőnek mondható árak voltak (panelek 7-10 milláért pl.).


Aztán ott az infláció, a fizetések beragadása (nem követik egyenlően a dráguló életet) és még lehetne sorolni a jóval magasabb építési költségeken keresztül a társadalmi átalakulást, a demográfiai növekedést, a földárak emelkedését, a támogatások hiányát, az építőipari áremelkedéseket és még sok mindent.


Ha pedig nagyon le akarjuk egyszerűsíteni, akkor kereslet-kínálat. Sokkal többen akarnak lakást, házat mint amennyi eladó van és felnyomja az árakat ez is. Erre céloztam pl. a társadalmi átalakulás alatt, régen az sem volt hogy 18-20 évesen húzzál ki hülyegyerek a nagyvilágba és 25-30 évesen már az az elvárás, hogy teljes egzisztenciád és családod legyen, helyette sokan még az egyetemen vagy a fősulin "harcolnak".


Amerikában a 40-es években 30 ezer dollár körült volt a házak árának átlaga, ma ez 420-430 ezer. Ha csak két évet megyünk vissza, 350 ezer körül mozgott. Szívnak ugyanúgy.


Átlag Józskának meg van kötve a keze, de van néhány szűk opciója, ami nem mindenkinek elérhető. Ilyen pl. hogy jön valami örökség, nyeremény, befektet hosszútávra, külföldön dolgozik és/vagy több munkát vállalva annyit gyűjt amennyit csak tud, vidéken próbál lehetőségeket nézni.

nov. 6. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:
15%
Egészen a tavalyi kamatemelési téboly bekövetkeztéig pont hogy jóval könnyebb volt saját lakáshoz jutni, mint bármikor korábban! Én és a feleségem még '97-ben is csak úgy kaptunk otp-s lakásvásárlási hitelt huszonvalahány %-os kamatra hogy a szüleim lakását is jelzáloggal terhelték meg + kezesek lettek ők is. Aztán az évek során már egyre olcsóbbak lettek a lakáshitelek, az önrész alacsonyabb, az ügyintézés meg gyorsabb, tényleg nem volt magasan a léc. Persze az utóbbi pár évben ilyen-olyan okokból megszaladtak az árak az ingatlanpiacon, de az ingatlan nem volt rossz befektetés így sem.
nov. 6. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!