Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » A különleges keresztneveket...

A különleges keresztneveket kérvényeztetni kell. A vezetéknevekkel mi a helyzet?

Figyelt kérdés

Ugye azt tudja mindenki, hogy van X férfi és női keresztnév, amiből lehet választani, ha valaki mást akar adni a gyereknek, tehát nem jó neki a Zsófia vagy a Bence, se a Frodó, hanem neki teszem azt Songoku kell, akkor ugye kérvényt kell benyújtani, aztán vagy engedélyezik vagy nem.

Vezetéknevek esetében mi a helyzet?

1. Meg lehet egyáltalán változtatni az ember vezetéknevét? Ha én Kovács vagyok, apám is Kovács volt, de Szabó akarnék lenni, lehet-e ilyet?

2. Amennyiben az előző kérdésre igen a válasz: Olyankor mi van, ha valaki olyan vezetéknevet akar, ami másnak nincs még? Pl. én Kovács Géza vagyok, és Rágógumispapír Géza szeretnék lenni. Ilyenkor mi történik? Ezt is ugyanúgy engedélyeztetni kell mint a keresztneveket? Vagy vezetéknév az bármi lehet? Vagy épp ellenkezőleg, semmit nem lehet ami nincs benne a "listában"?



jan. 31. 23:21
 1/8 anonim ***** válasza:
44%
jan. 31. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
74%
1-es, jó régi doksit csatoltál... Ez 2018-as, azóta sokminden változott.
jan. 31. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
90%

Vezetéknévből csak olyat választhatsz, ami a családodban előfordult vezetéknév, és a rokonságot igazolnod is kell papírokkal hozzá, hogy felvehesd.

Pl. ha te az anyai nagyapád anyjának a lánykori vezetéknevét akarod, akkor megteheted, amennyiben igazolni tudod, hogy ő a dédanyád, te meg a dédunokája vagy.

Viszont, hogyha neked semmilyen rokoni szálad nincs Orbán Viktorral vagy Széchenyi Istvánnal, bármilyen emberrel, akinek ez a vezetékneve, akkor nem veheted fel a vezetéknevét. Hiába létező nevek.

Fiktív nevet pedig semmilyen körülmények között se.


És megváltoztatott vezetéknév esetén se törlik az előző vezetéknevedet, születési névként az fog szerepelni.

febr. 1. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
73%

Jajj, a hármas választ véletlenül értékeltem zölddel, félig jó csak.


Kezdem a "legvégén", a születési nevedet meg tudod változtatni. Például ha Kis Piroska vagy, megváltoztathatod Nagy Piroskára. Miután megházasodsz a leánykori neved így Nagy Piroska lesz, hiszen ez lesz onnantól kezdve a születési neved.


Nem muszáj olyan vezetéknevet választanod, ami van a családodban, de célszerű, hiszen így a folyamat is sokkal gyorsabb.

Annyi, hogy nagyon gyakori és különleges (pl ahogy a 3. válaszoló írta is Széchenyi nem lehetsz ha nem tudod igazolji a rokoni szálat). Ezen felül nagyon magyartalan sem lehet, illetve "hülyeség", természetesen fiktív név sem. Egyébként ha rágooglezol mindent megtalálsz a neten :)

febr. 1. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, nekem ez fura, mert ezermillió féle vezetéknév van, és köztük röhejesek is, pl. hogy sikerült olyan vezetékneveket összeszedni akkor élő embereknek, mint "Kuki, Bugyi, Terhes, Gagyi, B()zi stb", mind létező vezetéknevek. Gondolom ezek nem valami honfoglalás kori nevek, hanem valaki kérvényezte őket mert vicces volt.
febr. 1. 10:54
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Rosszul gondolod, ezeket nem kérvényezte viccből a kutya sem, hanem régi hagyományos családnevek, csak mostanában már viccesnek hatnak.
febr. 1. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
#4, Amikor másfél éve meg akartam szabadulni az apám nevétől, akkor nekem még így mondták a hivatalban; hogy csak olyan nevet lehet választani, ami már előfordult a családban.
febr. 2. 04:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

#7: nem kitétel, viszont a családban már előforduló nevet gyorsabban engedélyezik.

Egy ismerősömmel ugyanazon a napon mentünk nevet változtatni, ráadásul ugyanoda, neki egy helységnév i-képzős alakja volt, (pl Budapesti, Tolnai) 1 hónap múlva fogadták el. Én dédim leánykori nevét vettem fel, 2 héten belül meg is jött a levél róla

febr. 2. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!