Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi Csokonai Vitéz Mihály...

Mi Csokonai Vitéz Mihály keresztneve?

Figyelt kérdés
Eddig egyértelmű volt számomra, hogy az első keresztneve a Mihály. Most viszont elbizonytalanodtam, hogy lehet a Vitéz az. Szerintetek?

febr. 1. 22:11
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
75%

Vitéz a rendfokozata volt a katonaságban. Így írta, de valójában


"Csokonai Mihály r. vitéz a Hajdú Bihar Vármegyei lándzsás hadosztályból"

febr. 1. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

A kettős (két név mellérendelő kapcsolatából alakult) családnevek tagjait az újabb anyakönyvi jogszabályok szerint kötőjellel kell összekapcsolni: Bajcsy-Zsilinszky, Endrődy-Somogyi, Kerpel-Fronius, Konkoly-Thege stb.


A régi jelzős családnevekben a jelző és a tulajdonképpeni név közé nem teszünk kötőjelet: Baróti Szabó, Csokonai Vitéz, Kőrösi Csoma, Tótfalusi Kis stb.


"A jelzős nevek is szerves egységet alkotnak, ezért a két névelem általában együtt használandó, és sorrendjük nem cserélhető fel. – Stilisztikai okokból vagy rövidség kedvéért azonban a jelzőt magában is használhatjuk a teljes név helyett: Csokonai, Tótfalusi stb."


[link]

febr. 1. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
68%
Szerintem minden értelmes ember tudja, hogy a Vitéz az nem keresztnév.
febr. 1. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
26%
Kedves 3-as, a Vitéz keresztnév is, ámbár elterjedtebb, mint családnév.
febr. 1. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
Kedves 1-es, ez az információ honnan származik?
febr. 1. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat! Egy részét még mindig nem értem. Honnan tudjátok, hogy katona volt? Az iskolai tananyagban nincsen benne és a neten sem találtam róla semmit.
febr. 1. 22:36
 7/13 anonim ***** válasza:
23%

Ezt a rendfokozat dolgot én sem értem, nem emlékszem rá a suliból, illetve kutatom, de nem találok erről semmit.

Családneve egyébként a Vitéz.

febr. 1. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
24%

Válaszoltak előttem heten, de egyik se volt képes arra, hogy rákeressen a nevére, és megnézze a Wikipedia lapját. Pedig ott látszik, hogy az apját Csokonai Vitéz Józsefnek hívták, ebből pedig eléggé egyértelmű, hogy a Csokonai Vitéz a családnév.

Ha kicsit jobban utánanézünk a családfának, akkor látszik, hogy a Csokonai fa kizárólag a Csokonai nevet használja. Csokonai József házasságkötéskor vette fel a Vitéz családnevet, azért, mert ő azt állította, ez a valódi családnevük, a Csokonai csak ragadványnév (mivel Csokonából származtak). Történészek azt állítják, hogy az eredeti családnév a Csokonai volt, a nemesi oklevél megszerzése után aggatták magukra a Vitéz családnevet. Az biztos, hogy volt egy Vitéz ág is a családfában, úgyhogy nem kizárt, hogy Csokonai József a Vitéz családnéven is ismerhette a felmenőit, ezt ma már nehéz eldönteni.

Mindenesetre a Vitéz, mint rang, butaság.

febr. 2. 06:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
Kedves 8-as! Köszönöm a választ! Viszont én megnéztem a Wikipédia oldalát! Igen, ott tényleg Csokonai Vitéz az apja vezetékneve is, de a tankönyvben illetve rengeteg forrásban csak Csokonai Józsefként van feltűntetve.
febr. 2. 08:01
 10/13 anonim ***** válasza:

Vezetéknév = Csokonai

Keresztnév= Vitéz Mihály

febr. 4. 06:30
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!