Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hogy allitsam le mamamat?

Hogy allitsam le mamamat?

Figyelt kérdés
Megprobalom roviden vazolni a helyzetete, 80 eves mamamrol van szo akinek az idegjei ki vannak, multkor a baratommal ott aludtunk mamamek persze kesoig fent voltunk az udvaron beszelgettunk egyszer cask meg jelent mamam es masnap ota azt allitja hogy en az ablakon masztam ki(tudom nagyon gaz szitu) es azota folyton ki talal ilyen hulye sztorikat amik nem is igazak (es meg anyukamat is hivja es mondja neki) mit tudok tenni?
2013. aug. 30. 21:14
 1/2 tredecim ***** válasza:

Vannak "agy karban tartó" készítmények, de ezek is csak lassítják a folyamatot. Szóval gyakorlatilag sehogy... türelmesnek kell lenni velük, és felvilágosítani a környezetében élőket, hogy mi a helyzet.


Nem tudom mennyit tudsz erről, de írok néhány dolgot.


Átéltük mi is. Sok idős emberrel van így. Az agy is öregszik, már nem olyan mint fiatal korában, így a működésben is problémák keletkeznek.


Az időskori demencia és általában a demencia folyamatosan jelentkezik, kivéve amikor valamilyen trauma hatására (pl szívinfarktusból származó agysérülés, vagy fejet ért közvetlen trauma), akár az incidens után közvetlenül is drámai változás állhat be.


De általában kis dolgokkal kezdődik, feledékenység (pl nem tudja hol hagyta ezt vagy azt - és ilyen zavaróan gyakran kezd történni), aztán később kieshet egy teljes epizód (pl család látogatása, és távozása után pár órával felhívja őket, hogy miért nem látogatják már meg egy éve?), a telefonhívások sűrűsödhetnek, mert azt is elfelejti, hogy már telefonált...


Az epizódok elméknyomai azonban nem úgy tűnnek el, mint ahogy kitörölsz egy videót a számítógépről.

Alkalmanként maradhatnak meg egyes mozzanatok, kisebb részek, és az agy úgy működik, hogy egy-egy emlék-epizódot egészben igyekszik tárolni, megkonstruálja, úgy, hogy annak értelme legyen, akár egy kis történetnek ("a dolgok innen és innen indultak, ez történt, és ez lett az eredménye").


Demenciában a hiányzó részeket az agy tudattalanul kitölti olyan "sztorival", ami által az epizódban szereplő valódi emléknyomtöredékek értelmet nyernek, és nyilván a kipótlásokat, így az egész sztorit, az illető személyiségének, attitűdjének, tapasztalatainak a torzítása erősen befolyásolja.


Így születhetnek egészen nyakatekert emlékek, amiket az illető úgy hisz, hogy azok tényleg meg is történtek.


De még az sem kell, hogy valódi emléknyom maradjon, teljesen fals emlékek is előbukkanhatnak, például úgy, hogy az illető álmodik valamit és az álombéli történéseket éli meg valós emlékekként - és nyilván valóan eszerint is cselekszik. Ezek általában nem részletesek, így ha az ember belekérdez a részletekbe, általában nem tudnak válaszolni.


A mamád tehát nem azért mond ilyeneket, mert "hülye", vagy mert veletek akar kiszúrni, hanem a demenciája kezd súlyosbodni, ami az emlékezeti rendszereket is összezavarja.

Nem csoda tehát, ha a ki vannak az idegjei, bárkinek ki lennének ha folyamatosan szédítő történetek jelennének meg a memóriájában.


Mindenesetre szerintem érdemes lenne konzultálni egy kezelőorvossal, ha ez még nem történt meg.

2013. aug. 30. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom a valaszt, en mar mondtam anyukamnak hogy vigyuk mamamat orvoshoz de o le intett hogy nincs neki erre szuksege egy kis magnezium majd meg oldja,koszonom a segitseget megegyszer
2013. aug. 31. 07:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!