Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Segít valaki dalelemzésben,...

Segít valaki dalelemzésben, szolmizálásban?

Figyelt kérdés

Dolgozatot fogunk írni holnap, de én egy szót nem értek az egészből. Népdalokat kell majd elemezni szempontok alapján.

Sorszerkezet, dallamvonal, hangkészlet, hangnem, kadencia, előadásmód, stílus. Le kell szolmizálni és hangközöket is fog kérdezni. Egyiket sem értem, elég részletes magyarázatra lenne szükségem. Ismeretlen dalt fogunk kapni. Amiket eddig vettünk:Röpülj páva, Megrakják a tüzet, Annyi bánat a szívemen, Béreslegény, Hej rozmaring, Megkötöm lovamat, Duna parton van egy malom, Szivárvány havasán. Valaki elmagyarázná pl. ezeket:

Béreslegény- [link]


Hej, rozmaring- [link]


Duna parton- [link]



2013. nov. 6. 16:29
 1/9 anonim ***** válasza:
Zongoráztam 12 évig külföldöm. Értem ezeket a kis kottákat. Mi a kérdésed?
2013. nov. 6. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Hogy hogyan kell szolmizálni. Mármint d, r, m, f, s, l, t, d rendben van, de hogyan kell elkezdeni. Hogy állapítjuk meg a kezdő hangot?


Valamint az elemzésben is.

A sorszerkezet fogalmát abszolút nem értem.

A dallamvonalnál az első és az utolsó hangot kell nézni? Hogy az utolsó mélyebb-e?

A hangkészletnél az előforduló szolmizációs hangokat kell leírni, ugye?

A hangnem és a kadencia mit jelent?

2013. nov. 6. 17:00
 3/9 anonim ***** válasza:
Bocsánat, tanultam elméletet, de ilyen mélyen sajnos nem. Javaslom a wikipédiát.
2013. nov. 6. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

A béreslegény például:

Sorszerkezet: A Av A5 A5v----Ez mit jelent és hogy állapítjuk meg?

Dallamvonal: ereszkedő----Ezt azt hiszem értem.

Hangkészlet: d r m l, s, t, 5 fokú hangsor vendéghanggal---Ha tudnék szolmizálni ez szerintem menne.

Hangnem: lá pentaton----Itt az utolsó hangot kell nézni?

Kadencia: 7,5,3,(1)-----Ezt nagyon nem értem.

Előadásmód: Tempó guisto

Stílus: régi stílusú


Így kell majd. Ez le van írva a füzetbe, de nem tudom mit hogyan állapítunk meg.

2013. nov. 6. 17:06
 5/9 A kérdező kommentje:
Semmi gond, köszönöm. Szolmizálni tudsz, ugye?
2013. nov. 6. 17:07
 6/9 anonim válasza:
szívesen segítek, de lehet már nem is kell, mivel megvolt a dolgozat. hogy sikerült?
2013. nov. 7. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Igen már tegnap megírtam, de köszönöm. Hát.... Kaptunk egy kottát, amit át kellett írni egy b előjegyzésből két kerszt előjegyzésbe. Ezt nem tudtam megcsinálni ezért csak az eredetivel tudtam dolgozni. Ha az adott feladatot nem tudod megcsinálni mindig egy jeggyel kevesebbet kapsz. Szóval eddig négyes, ha többi sikerült. Le kellett írni szolmizációs és ábécés hangokkal és elemezni kellett. Közben rájöttem pár dologra, amit itt is kérdeztem. Reggel egy osztálytársam pedig megpróbálta elmagyarázni a szolmizálást meg hogy hogy kell átírni más előjegyzésbe, de nem igazán értettem. Szóval nem igazán lettem okosabb, de egy hármas biztosan lesz és én annak már nagyon örülök. :)
2013. nov. 8. 19:38
 8/9 anonim válasza:
Dúr, moll? attól függ mi az előjegyzés.
2013. nov. 15. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

ezt nem igazán értem...:)

Most azt hiszem rájöttem hogyan kell, ha egy b az előjegyzés, akkor c-től le kell számolni 5-öt és ott a dó, ugye?

2013. nov. 16. 11:18

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!