Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Trendi ma Magyarországon...

Trendi ma Magyarországon okosnak lenni?

Figyelt kérdés
Konkrét példákat tudnátok mondani, amikor valakit jutalmaz a rendszer, azért mert okos volt? Ez a rendszer lehet a társadalom egésze, vagy egy része, vagy bármi ami előnyben részesíti az okos embereket? Menő ma Magyarországon, ha valaki okos? Sokan mellé állnak és támogatják az okos embereket?

2014. ápr. 28. 09:07
1 2 3
 11/28 anonim ***** válasza:

10-es vagyok, csak előzőről még eszembe jutott valami :)

Én okosságon én sem azt értem, hogy ki mennyi iskolát végzett el, milyen eredménnyel, hanem hogy hogyan boldogul az életben. És ez nemcsak a jó munkát jelenti, hanem, hogy képes-e elintézni hétköznapi ügyeket, pl. ne jöjjön zavarba, ha hivatalos ügyeket kell intéznie, ne essen kétségbe egy lakásfelújítástól, ne lehessen könnyedén átverni, ne dőljön be mindenféle hülyeségnek, legyen saját véleménye, de tudja is, hogy miért úgy gondolkodik, ne mások feje után menjen.

Legyen képes arra, hogy értelmesen beszél, legyen nagyjából tisztában a körülötte folyó dolgokkal (politika, kultúra, stb.).

2014. ápr. 28. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/28 anonim ***** válasza:
100%
Rengeteg direkt támogatás van az okos/szorgalmas embereknek. Ösztöndíjak, ingyen külföldi tanulmányutak, képzések, stb. Emellett/emiatt nyilván jobb a várható elhelyezkedés és létbiztonság is. Összességében rengeteg a pozitív visszacsatolás a rendszerben.
2014. ápr. 28. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/28 A kérdező kommentje:

Most ne essünk abba a hibába, hogy azt definiáljuk, mi az okos. A kérdés az, hogy a társadalom kiemelten segíti-e az okos embereket, hogy előre jussanak, és azért jussanak előre, mert a csapat érdeke, tehát itt nem a menőség a lényeg, hanem az, hogy az okos emberek vezessék a csoportot. Ha azt akarjátok mondani, hogy mondjuk nincs megegyezés abban, hogy ki az okos, mert mindenkinek saját véleménye van róla, hogy ki az, akkor lényegében válaszoljátok azt, hogy igen, a társadalom segíti az okos embereket, majd tegyétek hozzá, hogy de az nem feltétlenül egy egységes elv alapján történik.


Szóval most csak az a kérdésem, hogy van-e egy olyan szokása a társadalomnak, hogy előnyhöz juttatja az okos embereket, az átlagos vagy a buta emberekkel szemben?

2014. ápr. 28. 11:12
 14/28 anonim ***** válasza:
55%

Nem kell előnyhöz juttatni, meg a csoport élére juttatni, mert, aki okos az maga eldönti, hogy képes-e arra, hogy vezessen bármit, szeretne-e egyáltalán vezetni, és ha igen, akkor tesz érte, hogy el is érje.

Egyébként már páran leírták, hogy hogyan támogatja az állam a tehetségeket, "okos" embereket.

2014. ápr. 28. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/28 anonim ***** válasza:
Ja és az eredeti kérdés az volt, hogy trendi-e, nem az, hogy hogyan támogatják :)
2014. ápr. 28. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/28 A kérdező kommentje:
#12 Köszi ilyen válaszra gondoltam. Kicsit pontosítva a kérdést, magánközegben, amikor nincs ott se az állam, se egy törvény se senki, csak az átlag ember a szabad akaratával, akkor ilyen helyzetben van vagy vannak olyan kulturális szokások, figyelmességek, bármi, amik abba az irányba hatnak, hogy az okos emberek előnybe kerüljenek, tehát támogatást kapjanak a mindennapi életükben a többiektől, akár szóban, akár bátorításként valami aprósággal, akiknek a legnagyobb része átlagos értelmi képességű.
2014. ápr. 28. 11:17
 17/28 anonim ***** válasza:

Ha csak az egyéneket nézzük, akkor nem előny okosnak lenni, sőt...

Sok esetben az átlagos képességű emberek irigyek, rosszindulatúak, és szinte sértőnek találják, ha valaki úgy jobb valamiben, hogy nem kerül komoly erőfeszítésébe. Kiközösítik, leszólják, akadályozzák: igyekeznek lehúzni a saját szintjükre.



Miközben az a tapasztalat, hogy önmagában az, hogy valaki okos, kevés előnyt ad, pl. szorgalom nélkül az egész semmit nem ér.

Főleg akkor, ha egy okos ember előjogokat vár el, csak azért, mert okos. Előbb bizonyítson, tegyen le többet az asztalra, mint a többiek (elvégre ezért nevezik okosnak), és majd aztán megkapja a jutalmat a jól elvégzett munkáért.

2014. ápr. 28. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/28 A kérdező kommentje:

#17

Tegyük fel, hogy valakit okosnak tartanak, és most ne menjünk bele mi alapján, mert az elvinné a vitát egy másik irányba. Szóval azt gondoljuk, hogy ő okos, akkor mi hogyan szoktuk őt segíteni? Milyen módszerek, milyen tettek azok, amelyek az ő segítésére irányulnak? Lehet akár egészen konkrét eseteket is hozni.

2014. ápr. 28. 11:36
 19/28 A kérdező kommentje:
Ezt a trendi szót csak összefoglalásképpen írtam, azokra a dolgokra/hozzáállásokra/tettekre, amelyek előnyös környezetet hoznak létre egy okos ember számára, hogy ő minél több segítséget megkapjon ahhoz, hogy felhasználva a képességét, tudását valami hasznos dolgot alkosson, segítse ezáltal a közösséget. Tehát a közösség jogosan várja el, hogy a tagok egyenként hozzátegyék a tudásukat, az összes tag közül az okosak mit kapnak cserébe, hogy hasznosak lehessenek? Akár egy jó szóra gondolok, vagy bármi apróságra, bármire. Hogyan teszi trendivé a társadalom az okos embereket? Hogyan állít fel a gyerekek elé olyan ideált a társadalom, aki okos?
2014. ápr. 28. 11:43
 20/28 anonim ***** válasza:

Az a baj, nincsen a társadalomban egyetértés abban, hogy mit tekintünk okosnak, ezért ezt nem lehet egyértelműen megválaszolni.


Pl. itt sokan azt írták, a talpraesett embereket tekintik okosnak, ez alapján viszont a "szórakozott professzor" típusú emberek buták. Szerintem meg az okosság és a talpraesettség két különböző dolog, mondhatnám, hogy én az intelligens embereket tartom okosnak, csak itt akkor meg az jön a képbe, hogy az intelligens szót is van aki teljesen másra, a viselkedés kultúrára használja, és nem a feladat és probléma megoldó képességre.

2014. ápr. 28. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!