Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Mi a különbség a cigány és az...

Mi a különbség a cigány és az olá cigány között?

Figyelt kérdés
2014. ápr. 28. 17:43
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Az nem "olá",hanem oláh.Az oláhok magyarországon élő románok,olyanok mint pl a tótok,svábok.. Tehát az oláh cigány=román cigány.
2014. ápr. 28. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Az oláh cigány a cigányok egyik fajtája. Tehát minden oláh cigány az cigány.
2014. ápr. 28. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
84%

minden oláh cigány, de nem minden cigány oláh...

amúgy az oláh nem szeret dolgozni, a többi meg mégjobban nem szeret dolgozni....

2014. ápr. 28. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
88%
Valamelyik nap két öreg cigány nőt hallottam beszélgetni a villamoson és azt ecsetelte az egyik a másiknak, hogy az oláh cigányokat jobb elkerülni, mert hogy azok mekkora állatok, meg milyen veszélyesek. Érdekes élmény volt hallgatni.
2014. ápr. 28. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
Nekem egy cigány magyarázta a különbséget.A magyar cigány azon van,hogy beilleszkedjen a magyarok közé.Tanulnak,normálisan öltözködnek,dolgoznak,magyarnak vallják magukat és nem óbégatnak cigányul.Az oláh cigány "hagyomány" tisztelőbb,mert náluk is van ilyen.A férj az úr a háznál,utána idővel a fiú gyerek.Hosszú szoknya,sok gyerek,hosszú haj.Ők inkább cigánynak vallják magukat.
2014. ápr. 28. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Az oláhcigányok a magyarországi cigányság egyik fajtája (vannak beások, magyarcigányok, oláhcigányok, kelderások, lovárik) ezek általában a foglalkozásuknák fogva lettek megkülönböztetve. Oláh=román. Ez nem azt jelenti, hogy románul beszélnek, csak azt, hoghy az 1400-as években, amikor a Kárpát-medencébe érkeztek vándorútjuk során, akkor ők az akkori Románia felől érkeztek (nem onnan, ott csak átvándoroltak. Ők nem is beszélnek románul) Ezért, mivel Oláhország felől jöttek, az oláhcigány nevet viselik. A beás cigányok a bányászok (a beás szó bányászt jelent) A kelderások a bádogosok, üstfoltozók (a kelderás az bádogost jelent) a lovárik a lókereskedők ( lovári lókereskedőt jelent) A magyarcigányok általában muzsikálással foglalkoztak, és nekik a magyar az anyanyelvük. De ma már a legtöbb cigánynak magyar az anyanyelve, az a kis réteg, akinek nem, az is beszéli anyanyelve (cigány nyelv) mellett a magyart, ha oláhcigány, ha beás, ha magyarcigány. Ma már ezek a különbségek elmosódtak, mivel az érkezésük iránya vagy a foglalkozásuk határozta meg a csoportokat, külső jegyeikben azonosak. Nyelvükben is alig vannak eltérések.

Ma már minden cigány olyan foglalkozást űz, mint a többi magyar, tehát foglalkozás aléapján nem tudod megkülönböztetni -igaz, a vidéken élő cigányság nagy része munkanélküli, közmunkás. Pesten meg takarítanak, konyhán dolgoznak, házalnak az asszonyok, a férfiak meg kőművesként, betanított gyári munkásként dolgoznak -már amelyik dolgozik- Ezeket a foglalkozásokat is ugyanúgy űzik magyarok. Tehát ma sokkal egységesebb a cigányság, mint 300-400 éve.

2014. ápr. 29. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:
67%
Beás cigányok?:DDd Akkor most már tudom, hogy miért Beázik egyfolytában Győzike...
2014. máj. 4. 03:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
89%
Azért a magyar cigányokat (romungrókat) sem kell félteni. Én eddig egy helyen voltam, ahol láttam oláh cigányokat és beásokat is. Ahogy az ötös leírta, az oláh cigány lányok hosszú szoknyásak, hosszú hajúak, cigányul beszélnek. Igaz, én amolyan módosabbakat láttam, tiszták voltak, ápoltak, aranyfülbevalót hordtak. Elvoltak maguk között, igaz, nem szólaltak meg magyarul, de nem piszkáltak senkit. Beásokkal gyárban dolgoztam, iskolázottabbak voltak, mint a borsodi putrisok, de elég nagy az öntudatuk, ők sosem tagadják,hogy cigányok. A Magyarországon élő cigányok 70%-a magyarcigány. Ha mind olyanok lennének, mint ahogy a cigány magyarázta az ötösnek, nem lenne cigány kérdés. Borsodban pl nincsenek beások sem( Ők kifejezetten a Dunántúlon élnek), de cigányul beszélő oláh cigányt se nagyon láttam itt. Kizárásos alapon a keleti országrészben többségében romungrók élnek, mégis itt a legproblémásabbak a cigányok. Jó, vannak zenész romungrók, mint a Száztagú Cigányzenekar, meg vannak a munkás cigányok között is romungrók, de romungró a borsodi sokgyerekes putris is. Belém sem kötött még eddig cigányul beszélő , népviseletben járó oláhcigány. De magyarul (tájszólással) beszélő, a magyar fiatalokhoz hasonlóan(csak ízléstelenebbül) öltözködő magyarcigány annál több.
2014. máj. 5. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
91%
De hatos is jól írja.Ma már annyira nem lehet ezeket a csoportokat nyilván tartani. Ráadásul ma már úgy tudom, előfordul a keveredés is ezek között a csoportok között, míg régen "tilos" volt. A nyelvet is már csak az idősebbek beszélik.
2014. máj. 5. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Jhon85 válasza:
Én cigány vagyok szóval hadd oszlassak el néhány tévhitet a cigányságról mert az nagyon sok van Magyarországon a cigányokról.Elöszöris az 5-ös válaszolónak teljesen igaza van mindenben.A 9-es hozzá szoló ,esetében sok a olyan tapasztalásról olvastam ami őt teljesen félre vezeti ,igen ahogy a Magyarok közt a Magyar cigányok közt is vannak problémás emberek tapasztalatból írom ezt,de pont fordítva írta ugyanis a legproblémásabbak pont az oláh cigányok akikre ha nem úgy nézel ahogy nekik nem tetszik abból gondok lehetnek nem beszélve ha az asszonyaikra vagy a lányaikra néz valaki hangsulyozom csak nézi.......Ennyi éppen elég öröljün neki a 9-es válaszoló hogy nem volt velük még kelemetlen tapasztalata ,mert azt megemlegetné.....Magyar cigányok esetében az van hogy ők csak magyarul beszélnek és büszkék is erre és normálisabban viselkednek és probálnak be illeszkedni ami az elözőekhez tartozók esetében nem képzelhető el.....Természetesen ő közölük is van sok más szociokolturálisan kölönbőző egyén vagy egyének egy csportja itt-ott ,de ez még kevés hogy ebből ilyen elhamarkodott véleményt formáljon a 9-es hozzá szolo.....
2015. júl. 14. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!