Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Kötelező-e törvény szerint...

Kötelező-e törvény szerint igazolni tudnom, hogy hányadik évfolyamra járok?

Figyelt kérdés

A kérdés felmerülését megindokolom:

Az oktatási igazolványról szóló 362/2011 (XII. 30.) Korm. rendelet szerint:


„16. Az oktatási igazolvány érvényesítése: 37. § (1) A tanköteles tanulók diákigazolványa érvényesítő matrica nélkül is érvényes azon tanévet követő október 31. napjáig, amely tanévben a tanuló a tanköteles kor felső határát betölti."


Na most én 17 éves vagyok. ('96.12) A közhiedelemben elterjedt hogy a tankötelezettség 16 éves kor, magyarán, nekem már érvényesítő matricát kéne kellene, ahhoz hogy a diákom érvényes legyen, magyarán, hogy egy túlbuzgó BKV ellenőr ne büntessen meg (ilyen már volt, hogy valakit jogtalanul büntettek meg). Amit sokan nem tudnak, az az, hogy a 16 éves tankötelezettség felmenő rendszerű, azaz:


"97. § (1) Azok a tanulók, akik tanulmányaikat az iskolai nevelés-oktatás kilencedik évfolyamán a 2011/2012. tanévben vagy azt megelőzően kezdték meg, tankötelezettségük azon tanítási év végéig tart, amelyben a tizennyolcadik életévüket betöltik vagy sikeres érettségi vizsgát vagy szakmai vizsgát tettek."


Márpedig én ekkor voltam kilencedikes, tehát még jövő október 31-ig matrica nélkül is érvényes a diákom matrica nélkül. Azonban felmerül, hogy ezt hogy igazolom, hogy erre az évfolyamra jártam? Bizonyítványom helye törvény szerint az iskola a tanévben, de egyébként sem cipelném magammal, sem egy lepecsételt másolatot.

Helyzet a következő: meg akar büntetni egy kaller, mert nincs matricám. Rendőrt hívok. Természetesen ha a rendőr nem ismeri a törvényt (khmm) akkor megmutatom mobilon az Oktatási Hivatal honlapján...De hogyan igazolom hogy 11/12ben voltam 9-es. Kötelességem-e tudni igazolni? Ha igen, hogyan? Ha nem, akkor mi a francot csinálhatunk ebben a szituációban?


2014. szept. 3. 21:07
Sajnos még nem érkezett válasz a kérdésre.
Te lehetsz az első, aki segít a kérdezőnek!

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!