Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Tanulni lusta aztán meg sír,...

Tanulni lusta aztán meg sír, hogy minimálbérből nem tud megélni. Hogy is van ez?

Figyelt kérdés

Csak ha megnézem az osztálytársaimat, sokan már eleve nem akartak továbbtanulni/otthagyták az iskolát/vagy valami nagyon alap szakmát tanultak ki (fordrász vagy borász).


Nem állítom, hogy ezekkel nem lehet megélni, de tízszer jobban kell hajtani, mint egy átlagos munkánál.


Aztán meg 30 éves kor körül jön a rinya, hogy "minimálbérből nem lehet megélni", "nincs munkalehetőség" és hasonlók. Ja és a kedvencem "0 végzettséggel, 0 nyelvtudással, 0 tapasztalatt kimegyek külföldre és mennyit tudok félrerakni" - hát a legtöbb esetben ez nem szokott bejönni. Vagy a másik, mikor "minimálbérből 2-3 gyereket alig tudok eltartani".


Ezek az emberek rájönnek valaha is, hogy talán nem kellett volna ellébecolni az iskolaéveket?


Ne értsetek félre. NEM AZ A BAJOM, HOGY VALAKI NEM TANUL! Az a bajom, hogy nem tanul + nincs egy normális szakmája + rinyál, milyen nehéz az élet. 30 évesen sem késő elkezdeni valamit! 40 évesen sem! Egy jó asztalos betegre tudja keresni magát. Egy alap diplomával és kis szerencsével már meg lehet élni. Nem értem, hogyan tudnak emberek 30 év felett 0 egzisztenciával csak rinyálni, hogy minimálbérből nem lehet megélni. És erre ráadásul még gyereket is be tudnak vállalni.



2014. nov. 7. 11:39
1 2
 11/20 A kérdező kommentje:

A vidéki helyzetben egyet értek veletek, ott tényleg sokkal kevesebb a lehetőség.


Egyébként azért elég hihetetlennek tűnik nekem a 4 szakmás helyzete, kíváncsi lennék mi az a 4 szakma amiből egyikkel sem tud megélni.


A kérdésem nem arra vonatkozott, hogy meggazdagszik az ember, hanem, hogy egy normális képzéssel vagy pedig egy normális szakmával meg tud élni.


Egyébként pont a külföldre kimenést ne hozzátok fel példának, mert én is ilyen kivándorolt magyar vagyok. És bizony rengeteg ismerősömnek nem jöttek be a külföldi számításai, mert a munka már büdös volt neki, vagy ő nem fog egy 1,5 szobás lakásban lakni, vagy ő nem fog fénymásolgatni (még félmillás fizetésért sem). Akárhányszor akartam segíteni magyaroknak lakásban vagy munkában, mindig én jártam pórul, még engem toltak le, mit képzelek hogy majd ők ilyen munkát fognak csinálni. Volt olyan, hogy tuti állásra be tudtam volna őket ajánlani, brutál jó fizetésre (kb másfél milla), de ő inkább gondolkodott, mert most egyébként is tanul és még nem tudja milyen munkát akar csinálni.

És igenis lehet munkát találni, ha akar az ember, ismeretség nélkül is. Én anno 150 helyre adtam be a jelentkezésemet (már nyilván kellett tartanom, nehogy egy helyre kétszer jelentkezzek, ezért tudom pontosan hányra jelentkeztem). És a 150 helyből lett kb 5-6 interjúm és abból egy állásajánlat. Természetesen elfogadtam, nem válogathattam. Szóval lehet munkát találni. Csak éppen messzemenőkig az a tapasztalatom, hogy büdös a munka, tanulásról szó sem lehet, a helyi nyelvet minek megtanulni és csak tengenek-lengenek az emberek. Van olyan ismerősöm, aki már 10+ éve babyszitter és még mindig egy szót nem beszéli a helyi nyelvet. Persze van a másik véglet, az a bizonyos pár százalék, aki kijön, keményen dolgozoik, 1-2-3 állásban, bármit megcsinál, mellette tanulja a nyelvet és 5-6 év kő kemény munka után sikerült beilleszkednie. Ők lassan már állampolgárságot kapnak, ennyi idő alatt felküzdötték magukat már egy normális munkába és lassan családot is alapítanak itt. Na ők azok, akik inkább már kerülik a magyarokat. De ennyit a külföldről. Lehet más országokban másak a tapasztalatok, én csak a környezetem alapján írtam ezt.


Magyarországgal kapcsolatban, mikor még ott dolgoztam, igen, nehéz volt munkát találni. Én pályakezdőként (egy pocsék diplomával) biztosítási ügynök voltam, mert máshova nem kellettem a frissdiplomámmal. De csináltam, házaltam és úgy ahogy meg lehetett belőle élni. És 1 év után már nem voltam pályakezdő és már tudtam menni egy átlagos céghez, átlagos vacak munkára, de legalább fix fizetéssel. És ezt például bárki meg tudná csinálni, mindig keresnek ügynököket/telefonos marketingeseket/házalókat. Végzettség se kell, tapasztalat sem, csak neki kell állni és emelgetni a telefont. Mocsok egy munka, de legalább munka. Szóval számomra itt bukik meg a “nem tudok munkát találni” meg a “diplomával sem kellett sehova” mert állandóan vannak hirdetések csak jelentkezni kell rájuk, szakadatlanul, kitartóan, széles körben. És egy átlag fizetéssel már meg lehet élni, már el lehet indulni az életben.


Még egyszer hangsúlyozom, nem azt mondtam, hogy jól élnek az emberek. Azt mondtam, hogy meg lehet élni és egy életet el lehet indítani egy normálisabb szakmával vagy pedig egy normálisabb végzettséggel.

2014. nov. 10. 08:41
 12/20 anonim ***** válasza:

"kíváncsi lennék mi az a 4 szakma amiből egyikkel sem tud megélni." Munkát találni is nehéz, de ha talál és be van jelentve 8 órába, minimálbért kap. Próbálj meg megélni nettó 77 ezerből.


"És igenis lehet munkát találni, ha akar az ember, ismeretség nélkül is... a 150 helyből lett kb 5-6 interjúm és abból egy állásajánlat. Szóval lehet munkát találni."

Nem azt mondtam hogy nem lehet, hanem hogy végzettség és nyelvtudás nélkül is lehet gyári munkát szerezni ismerőssel.


"brutál jó fizetésre (kb másfél milla), de ő inkább gondolkodott, mert most egyébként is tanul és még nem tudja milyen munkát akar csinálni.

Most meg az a baj hogy tanul? Egyébként hol és milyen munkakör az, ahol a kezdőfizetés közel 5000€? Szépen hangzik a félmilliós fizetés fénymásolgatásért de nézd meg a kiadásokat is, és azt hogy meg érné-e neki kimenni.


Nem mennék ebbe jobban bele, van igazság abba amit mondasz de nem mindenkinek ilyen egyszerű mint ahogy leírod. Meg lehet élni mert jut rezsire és ételre, éhen halni nem fogsz de boldogan élni sem.

2014. nov. 10. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

"Egyébként azért elég hihetetlennek tűnik nekem a 4 szakmás helyzete, kíváncsi lennék mi az a 4 szakma amiből egyikkel sem tud megélni."


Kérdező: nem azt írtam, hogy egyáltalán nem találok munkát, hanem azt, hogy ha van is akkor is minimálbéres fizetést kapok, illetve azt, hogy találni is nehezen találok. Azt is írtam, hogy az adott 4 szakma, illetve az ötödik amit tanulok azok igazából egymásra épülnek. Egyébként elárulhatom infomatika területről van szó.

Ahogy reagáltak előzőleg helyettem is..., minimálbérből nem lehet megélni, ha van munkahely ami kicsit többet fizet, pl. informatikai területeken előfordul az sem sokkal több, ha csak nincs mester diplomája az illetően és több év tapasztalata. Pl. ha némileg többet kaptam a minimálbérnél az is max. netto 120eFt volt. Az azért már egy fokkal jobb, de dajdajozni abból se lehet és egyedül élve bizony abból az összegből is igen csak meg kell nézni, hogy mire költ élelmiszerre is az ember.

Ha pedig már az is baj, hogyha tovább képzi magát az ember, az informatika alapból is olyan szakma, ami folyamatos tanulást igényel. Ráadásul sokan azt hiszik, hogy ott aztán van bőven kereslet, és mennyivel könnyebb elhelyezkedni benne, épp csak elfelejtik, hogy igen van, de munkaerő és képzett emberek is bőven vannak, plusz az elvárások is mérhetetlenül magasak. Korábban egy ismerősömmel néztünk egy-egy ilyen hirdetést és azt nevettük, hogy oké, ember nincs a földön aki ennyi elvárásnak megfelelhetne, hogy tutira őt vegyék fel. Szóval ennyit a nehézségi fokozatról.

2014. nov. 10. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

A másfél millás munka bruttó fizetés, kb 20-25% adó lejön belőle. De még akkor is egy igen szép fizetés. És nem kezdő munka lett volna, mondom be tudtam volna ajánlani valakit az én helyemre, miután én felmondtam. És az "egyébként tanulok" pedig egy általános kifogás. Én világ életemben munka mellett tanultam, diplomáztam. Tanultam a WC-ben, a buszon, ahol éppen tudtam. Nekem ne mondja senki, hogy nem lehet munka mellett tanulni, mert ott vannak az éjszakák és a hétvégék, az ebédszünetek és a kora reggelek + az ünnepek és a szabadságok. Tudom mert így csináltam 2 diplomát is. 1 nap extra szabit nem kaptam a cégemtől sohasem.


Persze megértem amit írtok és egyet is értek Veletek, az emberek mentalitását inkább úgy értem, hogy sokkal inkább érzek vonakodást, gondolkodást, hezitálást, mint a "persze jövök csinálom csak jussak előlrébb az életben" mentalitást. Így viszont nem lehet haladni sehova sem.


De mondhatok más példát is, a régi lakásomból elköltöztem és felajánlottam pár ismerősnek. Apám lakása és a helyi lakásárak harmada volt a lakbér. Kivitél nélkül az összes magyar ismerős hezitált, meg ez így neki nem tetszik, mert nem ismerőstől van. Hiába mondtam, hogy Apámban azért csak megbízok, ők inkább hezitáltak. Aztán megkapta a lakást egy másik, nem magyar ismerősöm aki 2 évig volt ott és igen komoly összeget tudott félrerakni csak abból, amit a lakbéren spórolt.


De még van egy halom példám, amikor magyar-magyarnak farkasa, egymást húzzák le, köpködik aki kő kemény munkával elér valamit aztán mikor nekik lenne lehetőségük, inkább visszalépnek mert "végülis jó úgy nekik ahogy van". Persze utána is ugyanúgy megy a lehúzás és az egész világ szidása a saját sikertelenségük miatt.

2014. nov. 10. 16:31
 15/20 anonim ***** válasza:
Nézd minden ember más. Most tök mindegy, hogy magyar-e, vagy épp német-e, vagy angol-e. Minden ember más mentalitással, más erőkkel, más hozzáállásokkal rendelkezik. Itthon az emberek nyilván jobban elkeseredettek, mint mondjuk a németeknél a németek, de ez érthető is, más minden, pl. minden sz@rabb, mint mondjuk ott. Az, hogy itthon esetleg van egy-két munkahely, ahol olyan magas fizetést adnak, mint neked adtak, az kb. ezerből egy ilyen eset, míg pl. a munkanélküliek itthon alapból is 1500ból 1 jut be arra, hogy valóban fel is vegyék az illetőt. Felesleges ítélkezned mások felett, lehet hogy te ebben erős voltál és vagy, de lehet akik felett most ítélkezel azok meg olyanban erősek, amikben te elesnél. Plusz csak magadat hergeled feleslegesen.
2014. nov. 10. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Egyébként én még erre azt szoktam mondani, hogyha vkinek nem tetszik az, hogyha vki sír neki, mert spec jelen esetben felháborítja a dolog, akkor nem kell hallgatni annak az egyénnek a sírását, és ennyi. De sírni mindenkinek joga van, panaszkodni is. Pláne, ha még fülekre is talál. :D
2014. nov. 10. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

Kérdező megkérdezném, h konkrétan mi az a munka, amivel havi 5000 ezer eurót lehet keresni?

Mert hiába bruttó, kicsit nehezemre esik elhinni....

2014. nov. 10. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Na igen kérdező. Engem is érdekelne, hogy hol lehet másfél millát keresni! :D Én is elárultam, hogy milyen területen van 4 szakmám. :D
2014. nov. 10. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:

Bruttó 5000 EUR egy sima egyszerű betanított asszisztensi munka. Fénymásolás, nyomtatgatás, találkozó egyeztetés, repjegy foglalás, étterem foglalás. Teljesen alap, a hülye is meg tudja csinálni. És nem csak engem vettek fel oda a diplomámmal. Hanem 55 éves mamikát, aki már pár évvel a nyugdíj előtt nem talált más munkát magának, a pályakezdő kis senkit, a végzettség nélküli senkit szintén. Egyedül annyi a "nehézség" benne, hogy dolgozni kell, napi 8-10 órát. Ez már sokaknak okoz problémát.

De mint mondtam, ez itt külföld.

Magyarországon a legmagasabb fizetésem bruttó 165000 Ft volt, de abból sem haltam éhen, sőt, még félrerakni is tudtam valamennyit.

Külföldön (nyilván országfüggő is) az alap fizetés 3-4000 EUR körül van, de ez a takarítás. Ezután jönnek az alap irodai munkák, azok vannak kb 5000 EUR körül.

Persze ez így nagyon jól hangzik, csak a kiadások is iszonyat magasak itt, ergo sokkal keményebben kell hajtani, hogy valaha is előrébb jusson az ember, mint Magyarországon. De ezért megint dolgozni kell, kő keményen, ezért meg haza minden második ismerősöm, mert hát "itt nem lehet megélni".

2014. nov. 11. 07:45
 20/20 anonim ***** válasza:

Jó, mert el is hiszem, bocs de nem.

Vannak kint mérnök ismerőseim, ők kapnak ennyit vagy még ennyit se, nem szaros fénymásolgatásért.

Szal, még1*, bocs, de ezt nem hiszem el.

2014. nov. 11. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!