Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért nem kellett királlyá...

Miért nem kellett királlyá választani Ferenc Józsefet?

Figyelt kérdés

Ferdinánd lemondott unokaöccse, Ferenc József javára

én ezt találtam szerintetek jó?

elég fontos lenne

előre is köszi!!



2015. máj. 28. 20:49
 1/3 anonim válasza:

Nem pontosan mondott le Ferdinánd. Ferdinánd mivel nem volt normális ezért a bécsi udvar lemondatta. Ferenc József nem ismerte a magyar áprilisi törvényeket mivel azt Ferdinánd írta alá. Mivel Ferenc József nem volt megkoronázva magyar királlyá ezért a magyarok Ferdinándot tartották királyuknak 1867-ig amikor Ferenc Józsefet a kiegyezés után megkoronázták királlyá.

Remélem segítettem

2015. máj. 28. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

"Ferenc József nem ismerte a magyar áprilisi törvényeket mivel azt Ferdinánd írta alá."


Ez a mondat úgy van helyesen: Ferenc József nem ismerte EL az áprilisi törvényeket, mivel nem ő írta alá... :)


Egyébként a kérdésre válaszolva:


Egyrészt ha jól tudom, a Pragmatica Sanctio értelmében a Birodalom nem felbontható, csak egy uralkodó uralkodhat rajta. A magyar rendek szabad királyválasztó joga pedig már rég (1687-től) el volt törölve. Vagyis a magyar rendek egyáltalán nem választhattak királyt.


Amikor 1848-ban lemondatták V. Ferdinándot, és helyette Ferenc Józsefet tették meg császárrá, ez a magyar törvényeknek mégis ellentmondott, mert Ferenc József nem volt megkoronázva magyar királlyá, így a magyar rendek továbbra is V. Ferdinándot ismerték el magyar uralkodónak, Ferenc József bitorlónak számított közjogilag.


Ferenc Józsefet hosszas közjogi huzavona után csak 1867-ben koronázták meg magyar királlyá, ami ugye a kiegyezésnek egy fontos "kelléke" volt. De az volt a probléma ezzel, hogy az országgyűlésnek kellett törvény szerint megszavazni, hogy megkoronázzák-e Ferenc Józsefet, viszont az országgyűlést csak a király hívhatta össze, viszont nem volt ekkor senki megkoronázva királlyá, mert 1849-ben Kossuth ugye megfosztotta a trónjától V. Ferdinándot. Így tehát amikor Ferenc József összehívta a magyar országgyűlést ez ügyben, ez nem volt alkotmányosnak tekinthető, hiszen Ferenc József nem volt magyar király :D


Itt ez volt a fő közjogi akadálya 1867-ben Ferenc József megválasztásának.

2015. máj. 29. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
*megkoronázásának (bocsánat).
2015. máj. 29. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!