Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hogyan beszéljek az apámmal?

Hogyan beszéljek az apámmal?

Figyelt kérdés
Nagyjából tíz éve elváltak a szüleim és azóta apám szinte elvárja tőlem, hogy én járjak hozzá, mikor nincs keresetem és csak két átszállással jutok el a házához. Mikor ott vagyok elsőként sosem egy szívélyes üdvözlést, hanem egy lebaszást kapok, mert ritkán megyek. Az évek során valamiért az a kép is kialakult benne, hogy csak a pénzéért megyek, mivel ünnepekkor szoktunk találkozni. Pedig én csak szeretnék minél kevesebbet veszteni a havi 0 Ft keresetemből. Nagyon sok probléma alakult ki az évek során abból, hogy ő nem hajlandó elismerni a hibáit, vagy egyáltalán felismerni. Nyilván én is hibás vagyok valamilyen szinten a helyzetért, de ő a felnőtt, neki kellene okosabbnak lennie és példát mutatnia. Mára már addig fajultak a dolgok, hogy nem akarom látni, nem akarok vele beszélni meg úgy semmilyen kapcsolatot sem létesíteni. Viszont mégis az apám, nem kellene eldobnom magamtól. Próbáltam már jó párszor beszélni vele, de eddig mindig csak oda lyukadtunk ki, hogy én miért nem megyek többször. Állandóan tereli a témát vagy szófosást kap és meg se hallja, amit mondok. Azt érezteti velem, hogy én nem csinálom jól a dolgokat, ő viszont igen. Már tanácstalan vagyok, hogy hogyan hallgattassam meg a mondanivalómat vele. Komolyan, mit kellene tennem, dugjak az orra alá egy kinyomtatott listát, a bajaimról? Kifogytam a normális ötletekből.

2016. ápr. 10. 17:15
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
A leírtak alapján sehogy.
2016. ápr. 10. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:
Hány éves vagy? És milyen nemű?
2016. ápr. 10. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Szerintem csak őszintén érdemes. Felvezethetnéd hogy valami nagyon bánt, amit szeretnél vele megbeszélni. Mond el neki, hogy egyszerűen nincs pénzed lemenni hozzá. Ha akarja hogy menj adni fog rá valót, vagy megveszi a jegyet. A legrosszabb eseteben meg legalább, nem gondolja rosszat rólad. Azért ha nincs alap rossz hangulat ( ami legtöbbször az ilyen félreértéseken alapul)akkor talán ő is máshogy áll hozzád. Szerintem nem kell mindent kimondani egy ilyen érzékeny szituban. Ne öntsd a nyakába ezt amit ide írtál, ez csak fel fogja bosszantani. Akkor meg már nyilván esélyed nincs békésen elmondani a helyzeted. Az én apám is hasonló karakter. 10 évre lelépett, mert szerelmes lett. Lett gyereke akivel láss csodát tök jó fej tud lenni. Nem keresett egyszer sem ez alatt az idő alatt. Egyszer én felhívtam, ő meg átadta a gyerekének a telefont hogy de jó" legalább halljam a hangját. Mondom ok..na ennyi volt. A lényeg hogy megtanultam kimondani hogy bocs nincs pénzem hozzád menni (azóta már akarja) Meg veled töltenék időt de a családoddal nem". Beszélj keveset. Talán így több választ kapsz, mint ha erőlteted a mondanivalód, ugyanis így ő van abban a helyzetben hogy okosabb" legyen. Még valami. Értékeld hogy van neked, mert a halál nem várja meg hogy mindent kimondj és rendezz. Ha hozzá mész legközelebb menj úgy mintha utoljára tennéd, mert soha nem tudhatod..
2016. ápr. 10. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Nem kell hagynom, hogy beszéljen, beszél ő magától is, én meg azon kapom magam általában, hogy egy órája a szentmiséjét hallgatom és nem haladtunk egy centivel se előrébb.
2016. ápr. 10. 19:18
 5/12 anonim ***** válasza:

Akkor még mit akarsz tőle? Én is ismertem embert, akivel szerettem volna jóban lenni, de mindig csak velem volt a baj, megterveztem, hogyan leszek türelmesebb, milyen racionális módon fogom a kapcsolatunkat helyrehozni, mindhiába. Végül egyszer úgy döntöttem, többé nem keresem őt. Életem legjobb döntése volt, sokkal boldogabb lettem onnantól kezdve.

Hiába az apád, attól még ugyanannyit kell eltűrni.

2016. ápr. 10. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 JP HHH válasza:

Mit lehet tenni? Ezernyi dolgot.

Először is egy kiegyensúlyozott pillanatban, amikor van több időd, amit csak erre szánsz, kezdj el gondolkodni.

Tudom, hogy te vagy kisebb, apád a bölcsebb, de még is te rajtad áll, vagy bukik minden. Az, hogy boldog kapcsolatban leszel vele, vagy hogy majdan a koporsójánál állsz sírva. Ez mind terajtad áll. Fontos megjegyeznem ez mindkettőtök életéről szól.

Meg próbálom megértetni, hogy miért. És mit lehet (kell) tenned.


Visszatérve a gondolkozásra. Próbálj (ne próbálj, tedd) az ő szemével gondolkodni. Az ő szemével látni, az ő érzéseit érezni.

Ha ez jól sikerül, fájdalommal fogsz szembesülni. Olyan fájdalommal, amitől te magad is szenvedni fogsz. Meg fogod érezni azt is, hogy ő nem tehet semmit érted, bármennyire is szeretne.

Ő nem, egyedül nem, Ti együtt tudtok. Együtt!!!

Honnan tudhatod, hogy valóban szeretni akar téged és fontos vagy a számára? Onnan, hogy kellesz neki. Onnan, hogy nem azt mondja ne gyere többet, hanem többet legyél velem.

Itt a baj az, hogy te csak lemész. De mit az írásodból is kiderül, ezt ritkán teszed, de ekkor is csak üres kézzel. Ez nem elég. Vigyél magaddal szeretetet, sok szeretetet is.

Ő azt érzi, hogy te semmit nem teszel meg érte, azt sem tartod fontosnak, hogy ő van e, avagy nincs a világon. Egy apa, attól lesz igazi apa, hogy át tudott adni magából valamit, amit gyereke tovább visz. Olyan nevelést tudott számodra biztosítani, amiben helyt állsz az életben, a világban.

De te neked nem tud, tudott átadni semmit. Sem időt, sem lehetőséget nem biztositól számára. Plusz még szeretetet sem adsz. (nem csak te vagy a felelős). Ezért ilyen mogorva. Az apai büszkesége van vérig sértve. (érthető okokból).

Abba ne menjünk bele, hogy hogyan jutott el idáig család. Sok számodra meglepő dolog derülne ki.


Hogyan kezdj hozzá, hogyha nem sírni szeretnél majdan, hanem nevetni egyet a mában?


Először is több időt szánjál rá. Lehetőleg aludj is ott nála többször, úgy, hogy másnap nem elrohansz, hanem együtt készítitek el a reggelit, besegítesz valami kisebb munkába, esetleg azt is együtt csináljátok. Ha ércesen beszólna, gyengéd lazasággal, mintha egy gyereknek mondanád csitítsd el, csinálj belőle mosolyt. Ha fiú vagy, fogj vele kezet, erősen és határozottan. Férfiaknál sok egyéb mellett a tiszteletet fejezed ki vele. Ha lány vagy, öleld át és adj puszit minden találkozáskor és távozáskor. Ez nem csak egy szép gesztus, hanem szintén érzéseket továbbítasz a másik félnek.

Szólítsd kicsit belsőségesen, hogy legyen benne a hangodban a szeretet. Mondjuk mond magadban ki, hogy fater. Úgy is ki lehet mondani, hogy gyűlölet és utálat van benne, és úgy is, hogy szeretet. Ezer módon ki lehetne mondani. Ahogyan próbálgatod mindegyikkel más más érzést váltasz ki annál, akinek mondod. Találd el a legmegfelelőbb hangsúlyt, amiben egyszerre vagy kemény és céltudatos, de egyazon időben szeretetet is közvetítesz vele. A beszédben úgyszintén elengedhetetlenül fontosak a hangsúlyok.

Többször nézz a szemébe, figyelj a szavaira.

Már ő is elszokott ettől a szereptől, így kicsit legyél türelmesebb. Nem tudhatom milyen képességű az apád, de egy bizonyos idő után túl fogja lépni a te már megszerzett bölcsességi szintedet. Hisz ő az idősebb, ő találkozott, szembesült már több ezernyi, milliónyi dologgal. Szeretettel, fájdalommal, tettekkel, tapasztalatokkal, bölcsességgel, tudással.

Sajnos a mai fiatalok rendszerit azt hiszik, mivel ők jobban értenek a mai elektronikai világhoz, így magához a mai élethez is.

Ez egy iszonyatos nagy tévedés. Az elektronika a világ vége felé sodorja az emberiséget. De ez egy másik téma.

A lényeg, hogy több programot is készítsetek elő együtt, amiben mindketten bevonjátok egymást a másik által kedvelt örömökbe. Pl. idősebb által kedveltebb nyugisabb séta, horgászás, vagy a te érdeklődési körödbe tartozó pl. egy kisvasút, élménypark... A szó soros értelmében bele kell húzzátok egymást az általatok kedvelt dolgokba. Aztán az is fontos, hogy az ő szakmájában, hozzáértésében szerzett tapasztalatokat hagyd, hogy átadja. Még akkor is, ha ez téged csöppet sem érdekel. Pl. bármilyen szakma fogásai, trükkjei, vagy akár autószerelési szaktudás, tapasztalat. Persze ezek inkább akkor, ha te is fiú vagy. Nem lesz károdra.

Mindeközben míg megosztja veled a tudását, te is vezesd be a mai világba, munkádba, érzéseidbe, döntéseidbe.

Ha mindent jól csináltál, a morgolódást leváltja a boldogság, a szeretet, egy csillogó szempár, amiben magadat látod viszont.

NE firtasd, hogy miért jutottál ide apa!? Mert ez lehet, hogy anyai ágon indítaná el azt, amit eddig édesapád ellen éreztél.

A lényeg, hogy közel arányosan próbáld mindenki között a szabadidődet eltölteni. Anya, apa,jövendőbeli, barátok.

Még valami. Legyél büszke arra, hogy megmentettél egy embert, aki jelen esetben az édesapád.

Az ő élete, boldogsága a te kezedben van, és nem fordítva.

2016. máj. 2. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
#6: ha az apja bölcsebb, miért nem lépte már meg ő ezeket?
2016. máj. 2. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
Na igen, a #7 kérdése teljesen jogos és én is számtalanszor tettem már fel magamnak. Őszintén szólva örülnék neki, ha a #6 által írt világ létezne és tényleg bölcsebb lenne a tapasztaltabb. Sajnos hiába van 20 év előnyben, sokszor úgy érzem, mintha én nevelném őt és nem fordítva. Az életkor csak egy szám, a tapasztalat meg semmit se ér, ha nem tudja értelmezni az illető az ebből szerzett információkat. Nem mondom, hogy én jobban értek, ehhez bárkinél, sőt az élethez kifejezetten gyökér vagyok, de a családi kapcsolatokat illetően sokszor érzem magam érettebbnek nála. Nyilvánvalóan mindegyikünknek megvannak a hibái, én egy antiszociális művész vagyok, ő meg egy konzervatív szakmunkás, így egymás világától elég messze állunk, de valamiért a keresztszüleimnél nem okoz ez problémát és velük, teljesen jól el tudok lenni ezen szakadék létezése ellenére is.
2016. máj. 3. 17:28
 9/12 JP HHH válasza:

Ne haragudj kedves kérdező a késői válaszért.


Na látod pont ez az. Nem tudom, hogy neked, vagy egy másik kérdésre fejtettem ezt ki, amiben sajnálatos módon leírtam, hogy a mai fiatalság azt hiszi, abban a tudatban él, hogy ő bizony a felnőttet is kioktatja, mert ő a zseni. Semmit nem tudtok az életről. Azt hiszitek, hogy mert ti a mai elektronikai világhoz jobban értettek, akkor egyben ti vagytok az okosabbak is. Ez a tévhit, amit a politika, a média nevelt bele az emberek fejébe, Magyarországon óriási problémát szül.

Hiszen a te virtuális tudásoddal, nem fogsz kenyeret készíteni, nem fogsz húst készítményeket előállítani, nem fogsz mezőgazdasági, ipari termékeket előállítani, nem fogod a természet ökológiai szintjét fent tartani. stb. stb.


Éppen egy 20 éves írta le egy másik kérdésnél, hogy az érettségi ellenére semmihez nem ért. Ő legalább bevallja, amit legtöbben nem mernek.

És még mindig édesapádnál járunk. Ő el akarja neked mondani, csak nem figyelsz rá, hogy fiam, ez nem a valós élet. Ez csak egy maszlag, amivel beetették a Magyar népet, közte téged is. Az élet a valós munka és termelés. Aztán jöhet a megérdemelt szórakozás. De nem. A mai fiatalság nem akar valós munkát végezni. Mindenki a billentyű nyomogatásból online szeretne megélni.

Igazad van! Néhányotoknak sikerül, bár ez neki is csak úgy megy, ha a lelkiismeretét elnémítva másokat becsap, átvág, vagy csak szimplán csalás sorozat van az egész mögött. Édesapád pontosan tudja mi a valós élet, és bántja, hogy neked ezt nem tudja elmondani. Megtanítani meg végképp esélye sincs. Egyszerűen azért, mert téged nem úgy neveltek, ahogy ő nevelt volna.

Számodra az egész csak értéktelen hablatyolás. Hogyan is érthetnéd, ha oda sem figyelsz, mi több magad mondod, hogy szinte utálod.

Felfogod mit írsz? Utálom az édesapám!

Azt az embert, aki dolgozott, keresett, majd felnevelt téged. Vagy te naivan azt hitted, hogy ingyen volt a kelengye, amiben hazavittek. A babakocsi, amiben ringattak. A ruha, amiből megannyit kinőttél, az étel, amivel nevelkedtél. Az orvos, az iskola. Estig tarthatna a felsorolás. Nyilván, számomra egyértelmű mivel lejársz hozzá, hogy fizet, vagy fizetett gyerektartást. Magyarul hozzájárul (t) a nevelésedhez. Ha nem fizetett volna, akkor édes anyukád megakadályozta volna a látogatást. És te csak ennyit mondasz, hogy utállak apa!?

A feltett kérdésetekre, miszerint miért nem tette meg..

Oldalakon keresztül kifejthetném nektek, de nem lenne értelme, mert ahhoz gondolkozni is kellene.

Nem lenézlek benneteket, csak ez az érzések olyan világa, amit magadban, magadnak kell felfedezz, mindaddig míg ez nem történik meg semmit nem értesz az egészből. Tudjátok mi a legrosszabb? Egy szerető édesapa nem is akarja, hogy megtudd az igazságot, megismerd az érzéseket, mert óv a szenvedéstől. De nagy esély van rá, hogy meg fogod tudni. Pontosan azért mert a milliónyi dolog között, amit elmondhatott, megtaníthatott volna, közte lett volna az is, mire figyelj, hogy te ne járj így.

Csodálkoztok rajta, hogy mindenki utál mindenkit? Egyet tanuljatok meg. Aki a saját szeretteit, szüleit kilöki, abból vagy rossz ember lesz (egy érzelmi senki), vagy szenvedő. A jövőtökben majd emlékezzetek erre az írásra.

Gondolom az is érthető, hogy akinek nem jut a virtuális megélhetésből, zömmel külföldön köt ki. Erről is bőven regélhetnék, hogy ott helyreteszik a gondolkodást. Vagy dolgozol keményen, vagy le is út, fel is út. Munkakerülőkre nincs szükség. Online okostojásokra meg végképp nincs.

De ez már az unió kategória. Bár ez teljes összefüggéssel van a családdal is. De csak annak, aki ezt átlátja.

2016. máj. 7. 02:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

JP HHH, te elolvastad az előző válaszokat? Mintha elsiklottál volna itt pár dolog felett. Az, amit legutóbb írtál meglehetősen sértő, általánosító és teljes mértékben feltételezés. Írtam én olyat, hogy utálom apámat?

Az online világ és a megélhetés sem tartozik ide. Főleg, hogy az általánosító szöveged csak abban az aspektusában érvényes rám, hogy jobban ismerem az online világot, mint a felnőttek.

Mellesleg apám nem fizetett gyerektartást, váláskor valami minimál összeggel hozzájárult a nevelésemhez és ennyi. Azóta sem viszi túlzásba a jövőm támogatását, vagy azt is mondhatnám, hogy különösebben nem okoz neki álmatlan éjszakákat, ha anyám áll mindent. A nemfizetés ellenére anyán nem avatkozott bele a dologba, hagyta, hogy apám és köztem kialakuljanak a dolgok.

Nos, igazat adok neked, hülye vagyok az élethez. Egy nagyon kis tapasztalattal rendelkezem csak a munka és önellátás témában, viszont ez megint olyan dolog, ami nem tartozik ide. A kérdésem emberi kapcsolatokról szól, ehhez pedig nagyon felületesen kapcsolódik a munkásember világa. Gyanítom te egy olyan felnőtt vagy, akinek van gyereke, végzett külföldön szakmunkát minimum egy évig, de most megint Magyarországon van. Ugyan nem tudom, hogy a te gyermekkorodban milyen világlátás volt szükséges, de már változtak a dolgok azóta. Mikor hét éves voltam, nagyapám úgy gondolta, hogy nem érthetek jobban a TV távirányítójához, mint ő, de tévedett, beismerni persze képtelen volt. Neked és a hozzád hasonló embereknek is van egy ilyen hibája. A ti hibátok az, hogy mindenhol mögöttes tartalmat kerestek, még ott is, ahol nincs. Erre jó példa az, itteni párbeszédünk. "Mára már addig fajultak a dolgok, hogy nem akarom látni, nem akarok vele beszélni meg úgy semmilyen kapcsolatot sem létesíteni." ebből a mondatomból te azt szűrted le, hogy utálom az apám, pedig ez téves. Ennek a mondatnak nincs mögöttes tartalma, pontosan azt jelenti, ami le van írva. "Mára már addig fajultak a dolgok, hogy nem akarom látni, nem akarok vele beszélni meg úgy semmilyen kapcsolatot sem létesíteni. Viszont mégis az apám, nem kellene eldobnom magamtól." így viszont már van mögöttes tartalom, amivel azt közölném, hogy akármennyire is elzárkózom apámtól, nem tartom helyesnek a saját hozzáállásom és változtatni szeretnék rajta. Ha utálnám apámat, biztosan nem írnék bele ilyet, sőt talán a kérdést se tenném fel, hogy hogyan beszéljek vele.

Örömmel olvastam a magadban már jó előre megfogalmazott véleményt a mai fiatalságról és ha gondolod egy értelmese vita keretein belül megoszthatjuk erről a nézeteinket egymással, mert nem tűnsz idiótának. Viszont lépj ki az előre bekészített általánosító válaszok csábító vonzásából és próbálj meg a problémára specifikus választ adni. Vannak a válaszodban igazságok, de a nagy része vagy nem tartozik ide vagy nem vonatkozik rám és az apámra.

2016. máj. 8. 13:57
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!