Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Miért van ennyi éjszakai...

Miért van ennyi éjszakai bagoly? Mekkora hányaduknak ez a valódi belső ritmusa?

Figyelt kérdés

Az exem munkanélküli és éjszakai bagoly. Hajnali 2 és 4 között fekszik és 10-12 között kel lassan, nehézkesen, még sokat fekszik az ágyban ébredés után (akkor is akár, ha dolgai lenének).

Azután megfigyeltem, hogy az egyetemista ismerőseim és akármi miatt nem dolgoznak jellemzően szintén éjszakai baglyok.


Filmnézéssel, sorozatnézéssel, chat-eléssel, interneten olvasgatással valóban el lehet húzni az időt. Képernyő előtt ülnek, a fény megzavarja a szervezetüket, átesnek a holtponton, érdekes, leköti őket amivel épp foglalkoznak...

Nekem mindezek ellenére különös, hogy ennyire sok bagoly-típusú ember van, akik éjfél után akár órákkal fekszenek és délben kelnek.


Én magam tinikoromban is maximum egyig bírtam fent lenni és kilenc-fél tíz felé kidobott magából az ágy.


Amit én magam is leírtam, az elegendő ok? Világító képernyő nézése stb?

Valóban ennyi ember lenne, akinek ez a belső ritmusa?

Akinek nem, az valóban a rossz ritmusú élettől enervált, fáradékony, motiválatlan?


2016. jún. 24. 20:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Teljesen egyetértek az állításaiddal. Kérdéseidre a választ nem próbálom megadni, elégedj meg egy belső nézettel részemről! Nekem a reggel hét óra az ágyból kidobódó időpontom, de azért természetesen nem esik nehezemre tíz után kelni emiatt. A kékes fény tényleg szétcsapja a Naphoz igazodni szándékozó életritmust, ez nem új. Igazság szerint megtanultam valahogy kikapcsolni és elaludni, ez vált be nagyon, ettől nem alszom el reggel, ettől járok kipihenten dolgozni. A többi sallang. Nyilván vannak hibák, de olyan, hogy az alvás miatt legyen, max egy csöpp kialvatlanság, semmi több. Érdekességképpen: ugyanezt sz*rással is ugyanígy meg lehet csinálni, semmi bonyodalom. Minden más csak a bennünk dolgozó, kéretlen dramaturg műve.
2016. jún. 24. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim válasza:

Bőven elegendő, hogy az exed munkanélküli, így 'nincs dolga'. Nem kell korán kelnie, nem 'szívja le' a munka.


Az általad felsorolt tevékenységek (tv,net, stb), ahogyan írtad, simán kitolja az időt.


Személy szerint, ha egyetemen vagyok (szinte egész nap bent vagyok reggeltől, + 2 óra utazás), elég hamar elalszom... Nyiván, ha nincs annyi dolgom, én is tovább fent vagyok és sokáig alszom (11-ig is, ha úgy van)

2016. jún. 24. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Rám a délben kelés nem igaz. Én éjfél után fekszem, de legkésőbb 10-kor kelek, de az már a legeslegkésőbb. Persze csak hétvégén lehet iylet. Általában 5 órákat alszom.
2016. jún. 24. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Nekem délelőtt aludni már nem esik jól, nem pihentet és utána valahogy más, rossz, fura a közérzetem.



Épp a munkanélküliség miatt nem értem! Több ideje van az embernek hobbikkal foglalkozni, filmezni, miegymást, miért pont így tolódik ki?


Mindenféle ok miatt én is régóta itthon vagyok (pl egyetemre a végén ritkán kellett bemenni), és fél 8-9 között jól esik felkelni, 11 körül pedig jól esik lefeküdni és magamhoz képest egész hamar el is alszom. Még van pár ismerős, aki ugyanúgy nem tolódott el (pl egyetemisták, de 2-3 nap kell csak bemenniük, akkor se nyolcra).

De a legtöbben eltolódnak.

2016. jún. 24. 20:47
 5/12 anonim ***** válasza:
100%
evolúció, az emberből bagoly lesz,már csak pár év van hátra.
2016. jún. 24. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

A dolgot nem lehet mindenkinél a számítógépre és hasonlókra fogni. Egyszerűen vannak olyan emberek, akiknek ilyen a szervezete.

Én is ilyen vagyok. Általános iskolás koromban sokszor aránylag nehezen aludtam el este és nehezen keltem. Akkor még letudtak fektetni, mert kicsit voltam és hát a szülőkre kell hallgatni. Nem volt számítógépünk sem. Ahogy 6 osztályos gimibe kerültem és saját szobám lett, könnyebben fent tudtam maradni és kevésbé fogtak. És fent is maradtam, mert így volt kényelmes. Az elején a számítógépet inkább csak délután használtam, este olvastam többnyire. Egyetemen meg teljes szabadság...

Viszont ez az alvási ritmus elég kényelmetlen és rengeteg ember elítéli. Szóval, utánakezdtem olvasni a dolgoknak.

Találtam jó pár cikket, ami szépen megmagyarázza a dolgot.

Először is: Nem mindenki bioritmusa 24 órás. Csináltak kísérleteket, ahol napokig bezártak embereket olyan szobába, ahol nem volt ablak és óra. Egy részük továbbra is a megszokott 24 órás ritmusban élt, egy részük azonban nem.

Másodszor: A kutatások alapján vannak éjszakai bagoly és reggeli pacsirta típusú emberek. És vannak köztük mérhető eltérések is.

Az éjszakai baglyoknak éjszaka emelkedik meg a testhőmérsékletük, ami nehezíti az alvást és reggel nem termelődik bennük egy bizonyos hormon olyan szinten, amely elősegítené az ébredést.

A reggeli pacsirtáknál reggel emelkedik meg inkább a testhőmérséklet, éjszaka pedig csökken, így könnyebben elalszanak. Reggel meg megkapják a hormonadagot is az ébredéshez.

Én is próbáltam átállni. Volt, hogy 3 hónapig a "normál" nappali életet éltem, de kényelmetlen volt. Aztán 2-3 nap alatt gond nélkül visszaálltam a saját éjszakai ritmusomra. Amíg a nappali életet éltem, romlott a teljesítményem, fáradékonyabb voltam.

De ha rákeresel az éjjeli baglyokra, van jó pár cikk is. :)

2016. jún. 24. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

pixxxi: xD :D :D


# 6:


Nem jutott eszembe cikkeket keresni - bár a kérdést úgyis kiírtam volna -, de most kedvet kaptam rá!


Amúgy én furcsán a kettő között állok...

12-1 után nagyon nehezemre esik fent lenni, emiatt nem szeretem többek között a bulikat se, szilveszterekkor is túl kell lennem pár kemény holtponton, amikor legszívesebben elvonulnék aludni :D

Viszont este 10-kor se bírok még aludni.

Az a vicces még, hogy 7 óra alvás elegendő (hosszú évek tapasztalata), mégis 11-12 között esik jól feküdni és reggel 8 előtt nehezemre esik kelni, ami inkább 8-9 óra. :D :D Napközben már 7 óra alvással is elvagyok a nehéz kelést leszámítva.



Az exemmel még vita is volt több és sértődés is mindkét részről ebből is. Nem is tudom, hosszútávon tud-e egy inkább pacsirta és egy 100% bagoly együtt élni.

Ő sokáig velem lett volna este, 11-kor kezdett felpörögni amikor én már folytam le a székről. Sok programra hívott és hívott volna, ami késő esti, éjszakába nyúló.

Másnap én tudok 10-12-ig aludni, ha későn feküdtem, csak utána valahogy nem 100% a közérzetem napközben.

2016. jún. 25. 10:00
 8/12 anonim ***** válasza:
és mennyire működik a kapcsolat egy bagoly és egy pacsirta közt? nekem az összes eddigi párom bagoly volt. remélem, nem emiatt mentetek szét.
2016. jún. 27. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Elég sok dolog miatt nem működött a kapcsolat.



Azonban ezt a bagoly vs. pacsirta dolgot se tudom elképzelni, hogyan tud működni...

A bagoly éjjel fennmaradna, a pacsirta reggel kelne...

2016. jún. 27. 14:50
 10/12 anonim ***** válasza:

Régen én azt hittem (azt nevelték belémm), hogy az ilyen ember lusta, mert csak egyetemista, meg középiskolás és munkanélküli embereket ismertem ilyen életvitellel, de azóta sok dolgozó embert sikerült megismernem. Egy részük váltott műszakban dolgozik, és tudok olyat, aki még a délutános műszakra sem bír felébredni, csak négy (ezt most komolyan mondom) ébresztővel, ami egyszerre szól. Mások éjjeli mászakban vannak, és a szabadnapjukat átalusszák, lehetetlen velük elmenni egy nappali programra. (Barátaim között is van ilyen.) Nem csak azért, mert fáradtak, egyikük szabadságon volt két hétig, éjjel volt ébren, nappal aludt.

Én viszont igazi pacsirta tíus vagyok, most is magamtól ébredtem, és a melóm is korai kezdős. Én rosszul vagyok, ha ébren kell lenni sokáig, ezért is nem élvezem a bulikat meg a Szilvesztert meg az ilyesmit.

2017. dec. 17. 03:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!