Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Jó döntés lenne az iskolaváltá...

Jó döntés lenne az iskolaváltás és a kollégium? Hogy győzzem meg a szüleimet?

Figyelt kérdés

16 éves vagyok, jövőre leszek 2.-as (10.-es) a gimiben. 8. osztályban, mikor sulit kellett választani, akkor fel se merült, hogy távolabbi középiskolába menjek, csak a helyi sulik merültek fel, amit utólag nagyon bánok. Ugyanis most látom, hogy jót tett volna, ha elkerülhetek kicsit itthonról, mert az utóbbi egy (tan)év lelkileg eléggé megviselt a családi szempontból.

Általános alatt is voltak veszekedések a szüleim közt, de akkor kevesebbet voltam itthon, mert bejárós voltam és tanszobás is, szóval ilyen 6 óra körül értem haza. Most a gimiből legrosszabb esetben is 4-kor hazaérek és nincs tanszoba, itthon viszont nem tudok nyugodt körülmények közt tanulni, mert elég kicsi a lakásunk, saját szobám sincs, a tesómmal osztozunk egy kicsi szobán. Ráadásul a szüleim stresszes munkája miatt még több a konfliktus, egyszer odáig fajult, hogy majdnem este 8 után elindultam volna egyedül a városba, csak hogy ne kelljen otthon lennem, gondolkoztam, hogy elszököm. Elegem van belőle, hogy apám lenézi anyámat, állandóan nekem meg a tesómnak beszélik ki egymást, itthon megy a kiabálás meg vita az értekezletekről meg mindenről állandóan. Ráadásul a tesómnak különböző testi és lelki betegségei vannak, ami miatt sokat aggódtam érte, de néha az ő viselkedését is nehéz volt tolerálnom. A végén már ott tartottam, hogy direkt tovább maradtam bent a suliban vagy olyan busszal jöttem haza, ami sok helyen megáll, hogy később érjek haza. Tudom jól, hogy élhetnék rosszabb körülmények közt is, a szüleim lehetnének alkoholisták vagy sokkal rosszabb emberek, de engem ez a jelenlegi helyzet is megvisel. Egyszer egy nagy veszekedés után mondtam apámnak dühömbe, hogy el akarok menni kollégiumba/bentlakásos iskolába. Ő hallani sem akart erről, sőt azt mondta, hogy a családi konfliktusokról se beszéljek senkinek. Ez úgy kb. márciusban volt, de a dolog azóta se ment ki a fejemből, találtam is egy sulit, ami szimpatikus lenne, szívesen járnék oda, hasonló szellemiségű mint a mostani iskolám.

Tisztában vagyok vele, hogy a kollégiumban sem fenékig tejfel az élet, jól tudom, hogy ott is van hazudozás meg lopás, de úgy érzem, hogy az is jobb lenne, mint a mostani állapot, félek, hogy a jövő tanévet nem bírom ki.

Senkinek nem beszéltem még a tesómon kívül erről a dologról, ezért kérlek titeket tanácsoljatok valamit, mi lenne jobb a helyzetemben. Vegyem rá a szüleimet, hogy elmehessek kollégiumba vagy találjak kibúvókat (maradjak sokáig a suliban, könyvtárban tanulni, későbbi busszal hazajönni), hogy kevesebbet kelljen otthon lennem?



2018. júl. 8. 19:39
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Én megpróbálnám. De egy koliban sem biztos, hogy tudsz majd tanulni. Ott is vannak balhésok, meg bulisok.
2018. júl. 8. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Csak támogatni tudom a kolit. :) Lehet, hogy ott idegenek lesznek, de még mindig könnyebb nekik megmondani, ha valami nem tetszik, mint folyton feszültségben lévő, állandóan veszekedő szülőknek. Emellett önállóságra, rugalmasságra tanít, ami később nagyon hasznos lesz.

Azoknak pedig, akik azzal jönnek, hogy a koli milyen bulis hely, azoknak üzenem, hogy azért a középiskolai kolit ne keverjük össze az egyetemivel. Nálunk szigor volt végig, és volt tanulószoba is, ahol több órán keresztül csendben, nyugalomban lehetett tanulni.


Ha esetleg nem sikerül meggyőzni a szüleidet a koliról és az új suliról, azt javaslom, keress valami délutáni foglalkozást, ami miatt később mész haza. Pl. sportolj, táncol, zenélj stb. Nálunk a suliban például volt zeneiskola, ahol sokféle hangszeren lehetett tanulni játszani. Biztos találsz valamit, ami tetszik.


Hajrá! :)

2018. júl. 9. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat!

Egyelőre az a baj, hogy a szüleim nem veszik észre magukat, mikor mondom nekik, hogy zavar a sok veszekedés, akkor csak hárítanak, hogy "ez nem veszekedés, csak nézetkülönbség", stb. Szóval nem tudom hogy hozzam fel nekik a témát.

2018. júl. 9. 11:56
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok.


Esetleg közelítsd meg máshogy, mondd, hogy az a suli jobban tetszene, ki szeretnéd próbálni a kolit, hogy milyen egyedül élni stb. Ne azt mondd nekik, hogy miattuk mennél el.

2018. júl. 9. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ahogy a mondás tartja: "Kollégium... szép emlékek... míg a lányod felvételt nem nyer!" :)


Nálunk a koleszosok mind lezüllöttek - jegyeik, magatartásuk romlott, nap közben fáradtak voltak az esti bulik miatt, elkezdtek cigizni, inni, és volt egy tök normális csaj aki tetszett, na ő meg a 2x annyi idős tanárunkkal jött össze... szóval én messziről elkerülném a kollégiumot.


Én a helyedben maradnék a suliban (akár ott tanulnék, ha van rá lehetőség), utána a városban a barátokkal ellennék estig, de legjobb összejönni valakivel, és akkor már eleve kevés szabadidőd lesz :)

2018. júl. 10. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!