Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hivatalos dokumentumon az...

Hivatalos dokumentumon az "anyja neve" kérdésre be kell írnom a születéskori név elé a doktori címet? Milyen rendelettel tudom alátámasztani, ha nem kell v. kell a dr. Fokozatot jelölnöm?

Figyelt kérdés
2018. szept. 13. 09:17
 1/8 anonim ***** válasza:
Nem kell, oda a lánykori nevet kell beírni, akkor meg még nem volt doktor. Ha a jelenlegit kellene, akkor nem Nagy Mária lenne, hanem Szabó Józsefné (például).
2018. szept. 13. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Nem kell
2018. szept. 13. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Ehhez nem kell semmilyen rendelet... Az anyád születési nevét kérdezik, azt írd be, ahogy a születés után anyakönyvezték.
2018. szept. 13. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
mondjuk érdekes, hogy a személyazonosító igazolványon az anyja neve oszlopban mindig dr-ként szerepel a leánykori név
2018. szept. 13. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
84%

Két különböző fogalom létezik. Az egyik a születési név, a másik a házassági név.


Születési neve mindenkinek van, és az első alakja az, amit a szüleitől kap a születésekor. De ha ezt te később megváltoztatod, mert nem tetszik a keresztneved, vagy fel akarod venni valamelyik ősöd vezetéknevét, stb., akkor azzal a születési neved változik. Hasonlóan ha valamilyen képzésen szerzel egy doktori címet, és úgy döntesz, hogy ezt hivatalosan is szeretnéd feltüntetni a nevedben, akkor az gyakorlatilag egy névváltoztatási kérelem, amit az okmányirodában lehet intézni, és ezzel megint a születési neved változik meg.


A házassági név ezzel szemben csak a házasság fennállása alatt létezik. Alapvetően a házasság megkötése előtt kell nyilatkozni arról, milyen formában szeretnéd használni, de a házasság alatt is bármikor megváltoztathatod. Ez nem változtatja meg a születési nevedet, attól független teljesen, de amíg tart a házasság, az okmányaidon a házassági neved szerepel, és a gyakorlatban is azt használod. A házassági név természetesen egyezhet a születési névvel, de a nőknél ez tipikusan nincs így.


Rátérve az eredeti kérdésre, ha egy dokumentumon az "anyja születési nevét" kérdezik, akkor ehhez hozzátartozhat a doktori cím, amennyiben anyukád valóban bejegyeztette és használja. A "születéskori név" meg a "lánykori név" jogilag nem létező fogalmak, szóval hivatalos dokumentumon ilyenekkel elvileg nem lenne szabad találkoznod...

2018. szept. 13. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Az kimaradt, de szerintem egyértelmű, hogy a születési névben csak a saját jogon szerzett doktori címet lehet feltüntetni. Már csak azért emelem ki, mert a nők számára bizonyos esetekben lehetőség van arra is, hogy a házassági nevükben a férjük doktori címét használják (ha -né alakban veszik fel a férfi nevét).
2018. szept. 13. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Nem értem! Ha valaki pl Dr. Nagy Éva, annak a születési neve miért lenne Dr. Nagy Éva? A születési név az az, amit a születési anyakönyvi kivonatba bejegyeznek. Vagy nem? A példával élve: Nagy Éva csecsemőként biztosan nem volt doktor, hiszen senki sem születik doktornak!

Neve: Dr. Nagy Éva

születési neve: Nagy Éva

(feltéve persze, hogy házasság, vagy más miatt nem változtatott a nevén)


De pl. az anyja neve esetén elképzelhető a dr. előtag. Bár sokszor csak annyit írnak,hogy "anyja neve:" de ilyenkor szinte mindig a leánykori névre kell gondolni, ezért oda nem szokás azt beírni, hogy pl. Kovácsné Nagy Rozália, csak azt hogy Nagy Rozália. Akkor sem, ha logikailag megtehetnénk, hiszen mindenki tudja, hogy ilyenkor az édesanya leánykori, illetve születéskori nevére gondolnak a hivatalban. És itt szerintem lehet bukfenc a történetben, azaz ha az édesanya már doktor volt a szüléskor, függetlenül attól, hogy már férjezett neve (is) volt. Ebben az esetben tudom elképzelni, hogy édesanyja neve Dr. Nagy Rozália. (mivel ilyenkor mindig lánykori névre gondolnak, illetve a szüléskor már doktor volt)

2022. febr. 13. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

2010. évi I. törvény

az anyakönyvi eljárásról


54. § (1) A születési és a házassági név anyakönyvezésekor a doktori cím bejegyezhető. Az anyakönyvbe az anyakönyvi esemény időpontjában jogszerűen viselt doktori cím jegyezhető be.

2023. febr. 15. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!