Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Hogy éltek az emberek az...

Hogy éltek az emberek az Internet előtt?

Figyelt kérdés

Még nagyon kicsi voltam abban az időben, amikor még nem volt internetünk, így nem igazán emlékszem semmire.

Ti emlékeztek, hogy éltek akkoriban az emberek?

Mi volt, ha például el akartak menni a Vígszínházba? El kellett menni személyesen a Vígszínházba, végigböngészni milyen előadások vannak és mikor, meg kellett kérdezni, hogy melyikre van hely, aztán megvenni a jegyet? Ha esetleg több színház is érdekelt, akkor mindegyikhez el kellett menni fizikailag?

Mi volt, ha például el akartam menni nyaralni pár napra Amszterdamba? El kellett mennem előtte fizikailag a reptérre, megnézni mikor mennek a járatok, aztán megvenni a jegyet? Utána pedig elmenni a könyvesboltba, és venni egy útikönyvet? Hogy találtam magamnak szállást kintre?

Mi volt, ha például egyik este császármorzsát akartam sütni? Ha nem volt szakácskönyvem, és nem tudtam fejből a receptet, akkor hogy csináltam meg? Sehogy? El kellett mennem venni egy olyan szakácskönyvet, amiben benne volt a császármorzsa receptje.

Mi volt, ha érdekelt egy film, de elfelejtettem megnézni? Meg kellett vennem videókazettán? Egyáltalán honnan tudtam, hogy kiadták-e videókazettán?

Mi volt, ha érdekelt egy könyv? Végig kellett járnom a könyvesboltokat, hogy hol árulják?

Ne nevessetek ki, de tényleg nem tudom elképzelni, hogy volt ez akkoriban. Akkoriban minden tízszer annyi ideig tartott? Hogy tudtak akkoriban élni az emberek?


2019. máj. 7. 20:15
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%
Műsorhoz tudok hozzàszólni. Nem tudom van e még, szeeintem igen, a tv-n teletext ahol meg lehetett nézni a moziműsort, repülőgépeket, volt rajta chat (fizetős) stb. +műsorújsàg (papír alapú nem online) amiben benne volt milyen műsorokat ad a tv.
2019. máj. 7. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Én 29 éves koromig egyáltalán nem használtam az internetet és jól megvoltam nélüle. A telefont már picit korábban feltalálták. Minden intézménynek volt (és van ma is) telefonszáma, amit hívni lehetett. Ha nem lehetett őket elérni, akkor ott volt a tudakozó, ha ott sem tudtak segíteni, akkor a különleges tudakozó. A különböző információkat a TV-ből, a rádióból, az újságokból, vagy a hirdetőtáblákról, plakátokról gyüjtöttük be. Ha valami jó film ment a TV-ben és nem voltam otthon, időzítővel vettem fel VHS-re. Hidd el, volt élet a net előtt is... :)
2019. máj. 7. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Van receptkönyv, meg ismerősöktől kapott bevált receptek kézzel írba. Utazásnál voltak katalógusok meg utazási irodák. A filmezés szívás volt, fel kellett venni kazettára. A házit is vezetékes telefonon kellett elkérni, ahol lediktálták. Izgi volt
2019. máj. 7. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Jól elboldogultunk internet nélkül is. Például egymástól tudtuk meg hogy mikor és milyen film fog menni a moziban. Vagy a moziban magunkhoz vettünk egy moziműsort tartalmazó lapot. A menetrendeket telefonon is meg tudtuk érdeklődni, persze mikor már volt vezetékes telefon a házaknál. Annak hiányában az állomásokon kellett felírnunk. Filmeket és zenéket egymás kazettáiról szoktunk másolni. Vagy például én meg szoktam venni bakelit lemezen, a többiek meg kazettás magnóval lemásolták maguknak. Az egészet azzal a hasonlattal lehetne kifejezni, hogy egy lakatlan trópusi szigeten is éppen olyan jól táplálkoznánk mint egy városban napjainkban, csak hát más módszerekkel jutnánk hozzá. Persze régen még egyrészt kevesen tudták a világnyelvet, másrészt meg a szocializmusnak is köszönhetően azért a világ minden információja nem jutott el hozzánk.
2019. máj. 7. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Többet olvastak, házimunkáztak (kert és társai), beszélgettek egymással, igaz akkor is ment a TV-zés, szerintem akkor jobban volt türelem egymáshoz is.
2019. máj. 7. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

Érdekes egy világ lehetett.

Így a leírtakból nekem egy sokkal lassabb (ez nem negatív) és egy sokkal nyugodtabb világ képe bontakozik ki, ezek alapján elhiszem, hogy akkor valahogy mindenki sokkal nyugodtabb és sokkal türelmesebb volt a másikhoz.

2019. máj. 7. 20:48
 7/16 anonim ***** válasza:
Nyugodtabban biztonsågosabban . Nem volt ekkora pózerkedės online bűncselekmény csalås sem pornó gusztustalan tartalom terjedése . Sem ennyire személytelen a lét .Lusta arcok le se mennek az étkezdébe boltba hanem vituálisan rendelnek , igaz van aki nem ér rå . Van hasznos praktikus oldala is de kevesebb mint ártalmas . Net 2012 lett mert nem volt pont melóm unatkoztam és kimaradtam a digi meg a pc robbanásból tré volt cimbiknėl net kávézókban chatelni stb ... Mobilom 2003 óta van de csak azért mert senki sem ment át a másikhoz anélkül hogy felhívná szabad e ráér stb ės a vonalas hívås drágåbb volt mint a mobil ...
2019. máj. 7. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%

1992 és az előtti időszakról van szó. 92-ben már gopher és ftp múködött


1) volt tévé, azzal butultak.

2) gyerekek többet voltak szabad levegőn, fociztak, bringáztak, fogócskáztak, kirándultak

3) vezetékes telefonon beszéltünk egymással.

4) találkozóra pontosan mentünk, vagy idő előtt és akár fél órát is vártunk a másikra. Nem lecsesztük, amikor odaért, hanem megkérdeztük, hogy meséljen, mi volt ennyi idő, mert kezdtünk izgulni, történt-e vele valami.

5) ha egy lány tetszett, sétálni mentünk vele a parkba, vagy beültünk egy kávézóba, egy teázóba és ott dumáltunk, nem pedig csak lájkoltunk a státuszát, vagy kiírta a telefonja, hogy xy látta az üzenetedet. Nagyon kemény idők voltak!

6) majdnem minden hétvégén volt házibuli valakinél.

7) hétköznap társasjátékozni jártunk

8) filmeket VHS-en másoltuk és voltak hang alámondásos változatok a külföldi filmekhez, mert feliratot nem tudtunk az ukrán videókazikra rakni, meg amúgy sem beszéltek annyian nyelveket.

De voltak Videó TÉKÁK, meg könyvtárak, ahol szintén lehetett filmeket kölcsönözni. Fél kiló kenyér áráért egy napra kaptál egy kazit. A filmeket nem úgy néztük videókazattán, hogy ez-meg-az a film érdekel, hanem, hogy mi van. Ezt elég jól ábrázolták a "tékasztorik" c. filmben. Aztán lehetett rendelni is filmeket. Ha egy filmet legalább 5-10 ember akart a TÉKÁban látni, akkor a TÉKÁs megvette és utána lehetett kölcsönözni.

9) Ha utazni akartam, voltak utazási irodák, akik 20-25%ért megcsináták azt, amit ma egy google keresőben meg tudsz csinálni, hogy kiválasztja neked a repülőjáratot, szervez neked szállást. Vagy telefonálhattál, vagy kimentél menetrendet nézni. Igen, ez nagyjából stimmel.

10) Kiállításra, verses estre, könnyű-/komolyzenei konertre, színházba akartál menni, vagy moziba, akkor arra ott volt a PesitMűsor, vagy az olcsóbb, igénytelenebb és reklámmal teli PestiEst. Jegyet vagy jegyirodában vettél 10%os felárral, vagy foglaltál telefonon, vagy előző napokban megvetted az adott helyen.

11) receptért telefonáltam anyunak / nagyinak és lediktálta :) Majd hétvégén átemntem hozzá és Kézzel leírtam azokat a recepteket, amit ő is kézzel írt, de csak ő tudtal elolvasni. :) Ám olyan is volt, hogy a szomszéd nénihez mentem át és kértem süti receptet.

12) Könyv érdekelt, arra ott volt a könyvtár. Nagyon sokan jártak könyvtárba. Ha új volt a könyv, bejártál 2 könyvesboltot és vagy lehetett kapni, vagy máshol sem.

13) információ érdekelt, amire ma a Wikit használod, akkor arra voltak enciklopédiák

14) Közlekedés: a buszhoz ki volt írva, hogy 10-14 percenként jár. Nem a telefont nyomkodtam, hogy mikor éri meg kimozdulni a házból, hogy max 1 percet kelljen várni, volt, hogy 40 percet szobroztunk, mert kimaradt 2 járat mert a sofőr átment a kocsmába és elfelejtett visszajönni. :) Ma a BKK appja, nagyon hasznos!

Távolsági járatok menetrendeiről a végállomáson lehetett venni menetrendkönyvet, ami tartalmazta a tanközi, téli és nyári menetrendet.

15) GPS helyett térképet használtunk. Ha valaki mondott egy címet, hgoy hova menjek, elővettem a városi zsebtérképem és megkerestem, hogy milyen tömegközivel lehet oda menni, vagy felültem a bringára és az előre megtervezett útvonalat bejártam. Esetleg autóval ugyan ez, ha valami cuccot el kellett hozni.

16) technológiai termékekről voltak reklámoújságok, amiknek a hírdetéseit néztük és sokkal drágábban vettük meg így, mert nem ismertünk rendes boltokat. A MISTRAL mindenhol hírdetett. De akkor az egy nagyon drága, gagyi és a garanciákkal elég bunkó módon dolgozó üzletlánc volt.

17) állásokat újsághírdetésekből szereztünk.

18) használt árukért piacra / bolha piacra / kirakodó vásárra / garázsvásárra mentünk.

19) Haverokhoz volt, hogy simán csak átcaplattunk, becsöngettünk, hogy dumálunk-e. Ha nem volt otthon, akkor 1-1.5 óra járkálás volt a városban. De általában otthon voltak. Így többet jártunk vendégségbe is.


10x annyi ideig tartott? Jó kérdés. Minden reggel 7kor keltem, 8ra suliban voltam, szülők is 730kor indultak munkába, délután 5kor már otthon volt mindenki és volt közös program: többnyire társas vagy kártyajátékok, színházi szituációs játékok, sport, kirándulás, állatokkal foglalkozás.

Ma mi van: 5kor kelek, megyek munkába, 8ra haza érek. Fizetés mégis akkor többet ért, mert 15 évenyi fizuból félre tudtunk tenni 2 évente nyaralásra és 10 év után egy nyaralóra. Most mivan: 15 év után az alaptőkéje nincs meg egy 30 nm-es garzonnak. :)


10x annyi ideig tartott? Mégis gyorsabb volt a közlekedés, mert nem volt ennyi autó. Ami manapság van M1-M7, M3, M5 bevezetőkön: káosz és tömeg, megy fel BP-re, mert csak ott van munka, ami fizet. Amikor nem volt Internet, vidéken is meg lehetett élni.


De volt, ami tovább tartott. Biztos volt, ami nem volt egyszerűbb. Ma meg mégis: felgyorsult a világ és könnyebb hozzájutni az infóhoz, mégis "kevesebb" a szabadban töltött időm.

2019. máj. 7. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Volt azért telefon, távirat, aztán a faxok ha valami sürgős volt. Minden műsornak, előadásnak voltak programfüzetei, újságosnál lehetett venni vagy ingyenesen osztogatták, létezett utazási iroda ahogy most is, jegyirodák ahogy most is, mert annyira azért nem volt régen, hogy teljesen megszűnjön minden. Pornó is volt kazikon, tékákban külön részleg, 12 évesen a felnőtt magazinokat szereztük be nagyon bátran. :D És az emberek többet piáltak, cigiztek bárhol, nem mindenki kertészkedett a panelben élve gyári munkából, szóval nem színezném ezt se túl.

Igaziból a net előtti idő még nem is volt olyan rossz mert mindenkinél ez volt, ehhez lehetett igazodni. A neheze az átállásos időszak volt, mikor még nem volt alap hogy mindenhol van net, de sok rendszer már csak online felületről működött, erre voltak fenntartva külön termek gépekkel, ahova be lehetett menni időre, és onnan intézni az ügyeket. Na az, szörnyű volt. Ja meg hogy egészen normálisnak számított, hogy mondjuk 3 napig nem volt net, tehát hiába volt nekem otthon, ha az adott szolgáltató nem tudta megoldani a problémát és aznap éjfélig volt a határidő meg ilyen borzalmak.

Ami viszont részemről csalódás, hogy kezdetben azt gondoltam, hogy mekkora óriási lehetőséget jelent ez majd az embereknek, hogy mindenki azt hoz létre ott amit csak akar, és ehhez képest valóban nagyban megkönnyíti az életünket, de valamiért halálosan unalmas minden. Ideig rá lehet kattani dolgokra, de semmi több. Nézed az üziket, néhány videót, közössègi oldalakat, hülye cikkeket... én meg nem tudom mit, de többet vártam.

2019. máj. 7. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
FAX tényleg! :) Te jó ég!
2019. máj. 7. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!