Kezdőoldal » Emberek » Egyéb kérdések » Lexikális tudásban szerintetek...

Lexikális tudásban szerintetek is sokkal okosabbak a mai fiatalok, mint amikor a szülők/nagyszülők voltak fiatalok?

Figyelt kérdés
Sokkal több az elvárás az iskolában, és folyamatosan egyre nehezednek az elvárások. Az idegennyelvet tudó fiatalok száma a huszon-harminc-negyven évvel ezelőtti fiatalokhoz képest kiugróan magas, és még régen ért valamit mondjuk egy gyorsgépelői képesítés, manapság alapvető dolog, hogy a fiatalabb generáció ujjai pörögnek a billentyűkön.
2019. máj. 12. 12:46
1 2 3 4
 21/32 anonim ***** válasza:
32%

Még annyit, hogy az, ha valaki bemagol történelmi évszámokat, verseket az semmit nem jelent. A tudás az, ha megértjük, hogy a különböző történelmi eseményeket mi váltotta ki és milyen hatásuk lett vagy ha megértjük, hogy egy vers miért lett jelentős, és hogyan mutatja be a költő akkori életét és világát.

18/L

2019. máj. 12. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/32 anonim ***** válasza:
Csak kérdés az, hogy nulla lexikális tudással, tehát nulla adattal a fejben hogyan lehet megérteni a verset, hogyan lehet meglátni az összefüggést a vers meg a költő kora között, ha nincsenek adataink a költő koráról.
2019. máj. 12. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/32 anonim ***** válasza:

22#

Nyilván kell lexikális tudás. Fontos, hogy megértéshez, de önmagában, ha "csak úgy van", nem ér sokat.

18/L

2019. máj. 12. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/32 anonim ***** válasza:

"Középiskolás koromban tanultam meg angolul, de nem középiskolában."

Szerintem nincs olyan, hogy valaki elkezd angolul tanulni, de teljesen ketté válik az élete: az iskolában semmi se ragad rá, a filmekből meg minden. Az, hogy nem látod a kapcsolatot az iskolában tanultak meg a filmek között, az nem jelenti azt, hogy az iskolai nyelvórák nem voltak nagyon is hasznosak. Akit mindenféle nyelvórai háttér nélkül ültetsz le filmeket nézni, az azért sokkal később fogja ugyanolyan szinten érteni, mint aki mellette angolórákra is jár.


"Legtöbbet feliratos filmek nézésével, angol zeneszövegek fordításával, angol fórumokon való beszélgetéssel tanultam. A középiskolai nyelvtanítást szerintem az alapoktól kéne teljesen megújítani"

Vagyis filmnézéssel kéne tölteni az időt a nyelvórákon, és azért kéne megfizetni az angoltanárokat, hogy elindítsák a filmet, óra végén meg kikapcsolják? :)

Mellesleg régen éppen az volt a panasz, hogy mi értelme annyit fordítani, ezért iktatták ki az írásbeli érettségiből azt a feladatot, hogy fordítsd le a szöveget magyarra, a szóbeliből meg azt, hogy olvasd fel, aztán foglald össze magyarul a tartalmát. Most meg az nem tetszik, hogy nincs fordítás? :)

És nem mellesleg: akkor mire kéne osztályzatot adnia a tanárnak? Akinek sokkal jobb a nyelvérzéke, az ötöst kapna, akinek meg alig van, az mindig csak kettest (jó esetben)? Az úgy rendben lenne? Pontozásmentes dolgozatok lennének? Filmnézést osztályozna a tanár? Magyarul "pofára" adna jegyeket? Vagy hogy?

2019. máj. 12. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/32 anonim ***** válasza:

"ha "csak úgy van", nem ér sokat"

De soha nincs "csak úgy". Csak nem mindenki és nem azonnal látja meg az összefüggést az adatok megtanulása, meg később pl. a vers között, aminek az elemzése, megértése során igenis a korábban megtanult adatokra támaszkodunk.

2019. máj. 12. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/32 anonim ***** válasza:
77%

Szerintem lexikális tudása mindenkinek azon a területen kiemelkedő, ami a szakterülete, kortól függetlenül. Ha valaki 40 éve érettségizett és azóta egy pillanatot sem foglalkozott mondjuk az irodalommal, mert mondjuk autószerelőként dolgozott szakközép óta, az ugyanúgy nem tudna "szakszerűen" elemezni egy verset, mint én, 3 éve érettségizett orvostanhallgatóként. Persze, néhány alapfogalom eszembe jutna, ahogy az autószerelőnek is, de ezen és a saját, személyes véleményemen kívül nem tudnék mit írni.


"Az a baj, hogy a mai fiatalok képtelenek helyesen írni. Képtelenek értelmezni egy verset vagy egy egyszerű szöveget. Önálló gondolkodásra képtelenek, mert a sok tananyagot elsajátítani csak magolással képesek. Az pedig nem tudás. Csak átmeneti. Addig tart, amig megvan az érettségi/diploma."


Ez így van, de úgy érzem, hogy ez az oktatási rendszer hibája, nem a fiataloké. Egész életemben azt hallgattam, hogy amit a tanár mond, az úgy van, az a szentírás, azt nem lehet megkérdőjelezni, én meg csak egy hülyegyerek vagyok, hogy jövök én ahhoz sz@ros 16 évesként, hogy saját véleményt alkossak a tanárnő vagy tanár úr szakterületéről. A dolgozatokban soha nem a véleményemet kérdezték (ha pedig mégis, akkor kínosan ügyelni kellett arra, hogy mindenben egyezzen a tanár úr véleményével, különben pontlevonás járt), soha nem az volt a feladat, hogy önállóan értelmezzük bármit is, hanem az, hogy amit a tanár mond, azt tanuljuk meg. Valamilyen szinten ez így helyes, mert a kőkemény tényeken tényleg nincs mit ragozni, úgy kell tudni őket, ahogy van, de azért szerintem az önálló gondolkodásra, véleményalkotásra is legalább ugyanekkora hangsúlyt kellene helyezni. Ha pedig a véleményalkotás a cél, akkor ne legyen egy checklist vagy javítókulcs arról, aminek benne kell lennie az esszében, hogy jól sikerüljön az érettségi, hanem a tanár véleményétől független legyen az osztályozás, maximum a nyelvhelyességbeli vagy helyesírási hibákra vonjanak le pontot. Mivel a legtöbb diáknak a jó jegyek, jó érettségi, egyetemi felvételi a célja, így nyilván inkább tanulják a tanár véleményét, benyalnak neki az ötösért, háttérbe szorítják a saját gondolataikat és emiatt nem is alakul ki megfelelően az önálló gondolkodás képessége, de szerintem ezt nem lenne helyes rajtuk számon kérni ilyen oktatás mellett.

2019. máj. 12. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/32 anonim ***** válasza:

#24

Szerintem is nagyon hasznos az angoltanulásnál a filmnézés. Nem feltétlenül órán (bár ott is lehet), de mindenképpen ösztönözni kellene, hogy a gyerekek angol nyelvű tartalmakat fogyasszanak. Persze a saját szintjükön, a kezdőt hiába ülteted le filmet nézni, felirat nélkül semmit nem fog érteni. Először magyar felirattal, aztán ha valaki eljutott arra a szintre, hogy angol felirattal, vagy akár anélkül is érti, akkor lehet váltani. És persze nem csak filmek jöhetnek szóba, az órán lehet rövidebb videókat is nézni (pl. YouTube) és utána arról beszélgetni.


Én egyetemistaként pár év gimnáziumi nyelvtanulás után simán felszedtem magam erős középfokra önszorgalomból filmekkel, netezéssel és olvasással. Nulla erőfeszítéssel, sőt, élveztem.

2019. máj. 12. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/32 anonim ***** válasza:

"Ha pedig a véleményalkotás a cél, akkor ne legyen egy checklist vagy javítókulcs arról, aminek benne kell lennie az esszében, ... maximum a nyelvhelyességbeli vagy helyesírási hibákra vonjanak le pontot."

Tehát akkor maximális pontszám járjon az alábbi esszére?


"Ez a vers szerintem egy nagy marhaság. Ez a véleményem."


A véleménye benne van. Helyesírási hibák, nyelvhelyességi hibák nincsenek benne. Akkor?

2019. máj. 12. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/32 anonim ***** válasza:
Hogy a témához is hozzászóljak, szerintem nincs különbség az én korosztályom és a szüleim korosztályának értelmi képessége között. Pár területen mi vagyunk a jobbak, másban pedig ők.
2019. máj. 12. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/32 anonim ***** válasza:
53%

"Tehát akkor maximális pontszám járjon az alábbi esszére?



"Ez a vers szerintem egy nagy marhaság. Ez a véleményem.""


Ez nem egy esszé, hanem két mondat. Viszont ha valaki a megfelelő terjedelemben, logikus érvekkel alátámasztva, megfelelő megfogalmazással kifejti, hogy szerinte miért marhaság a vers, akkor miért ne kaphatna jó jegyet? Ha a tanár vagy érettségielnök képtelen elfogadni, hogy nem mindenkinek tetszik az ő személyes kedvenc verse, akkor pedig monden joga megvan ahhoz, hogy ne a véleményemet kérdezze, hanem x, y és z szempontok alapján elemeztesse velem.

2019. máj. 13. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!