Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogy magyaráznád el egy...

Hogy magyaráznád el egy születésétől fogva vak embernek a színeket?

Figyelt kérdés
Oké, nem lehet rendesen elmagyarázni hogy egy tárgy színes, de hogy próbálnád meg?

2019. dec. 26. 20:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
86%
Melyik szìnre vagy kìváncsi?
2019. dec. 26. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Igazából bármelyik, szerintem ebből a szempontból akkora különbség nincsen.
2019. dec. 26. 20:55
 3/12 anonim ***** válasza:
92%
Nem lehet. A láthatatlan kiállításon beszélgettem erről egy születésénél fogva vak emberrel, és nem lehet neki elmagyarázni a színeket. A meleg piros és a hideg kék neki nem mond semmit pl..
2019. dec. 26. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
83%

Egy filmben lattam hogy ugy probaltàk meg érzékeltetni a különbséget hogy mas érzékszervei àltal.


Pl mondtàk fogja meg a jeget pl a v.kék szin is "hideg"hatàsu), vagy fogja meg a felmeligett "követ"(ha jol remlik kavicsokkal is jatszottak, hogy a sàrga meg narancs pl "meleg"szin.

Hogy az emberi szem is igy làt különbsegeket ahogy a tapintàs a hö közötti különbseget.

A vak kislànynak nagyon tetszett :)

2019. dec. 26. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
91%
Ez közel esélytelen feladat, mivel elképzelésünk sincs, mi alapján lehet másképp azonosítani a színeket. Bár néhány vak képes valahogy érezni a színeket érintés alapján, ők sem tudják megmagyarázni, hogy hogyan is nézhet ki az. Még a feketét sem lehet annyival letudni, hogy most is azt látod, hisz ők nem látnak az ég világon semmit.
2019. dec. 26. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Fizikával. Bár én nem értek hozzá, ezért megkérném egyik barátomat aki ért hozzá, hogy ő magyarázza el.


Kb. addig jutnék el, hogy: a hullámhossz, ami két érték között értelmezhető emberi szervvel, azaz a szemünkkel (az felett/alatt nem érzékeli). Ez egy spektrum. Ezeket a hullámokat egy tárgy vagy elnyeli vagy visszaveri, és a visszaverődést érzékeljük mi, a spektrumon belül, aminek minden egyes értéke különbőző tulajdonságot hordoz, amit színeknek nevezünk átfogóan, pontosabban egy adott szóval (amit az értékekhez csatoltak) kék, piros stb...


A kémiai változások során, pl. Oxidáció során magas hő szabadul fel, aminek másik érzékelhető tulajdonsága is lesz, a fény, amit színekkel értelmezünk. Együttes nevén a láng. A láng egy nem állandó alakzat- adnék neki tapintásra egy ábrát. Ezt az alakzatot, csak a fény által hordozott szín miatt érzékeljük (a szín a különböző anyagok égése miatt lesz, tehát nem mindig ugyanolyan színeket kapunk). Ha nem lenne színe a lángnak, nem tudnánk alakzatot formálni belőle. Mondhatjuk azt is, hogy a szín tölti ki a keretet. (Pl. Leraknék egy poharat elé, és megkérném, hogy tapintsa ki a „száját” aztán teletölteném vmivel és megint megkérném hogy simítsa végig.) A többit a képzeletére hagynám, mert itt el is akdnék xd


Valahogy így próbálkoznék, veszteni úgysem vesztünk semmit.


Esetleg még impulzusokkal is lehetne, de ehhez kéne egy neurobiológus felszereléssel. Bár nem tudom, hogy tart-e ott a tudomány, hogy tudják e stimulálni az agy azon részét ami alapjáraton értelmezi a látott dolgokat. Ha csak a szem sérült- elképzelhető az, hogy kreált stimulus kiváltja a szín érzékelését. Kérdés, hogy fel tudná-e fogni és azt elmondani. Ha nem, akkor nem tudjuk, hogy sikerült-e, max annyit hogy volt vmi különleges dolog, amit nem tudott értelmezni. Esetleg összelehetne vetni az agyi aktivitását olyan személyekkel, akik látnak, és megnézni azt, hogy azon része a vak személynek is aktív-e. Ezt a kísérletet vmi erősebb pszichedelikum hatása alatt is elvégeztetném. De nem csak vakokkal, hanem színvakokkal is.

2019. dec. 26. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, érdekes ötletek. Az asszociációra (kék-hideg stb) én is gondoltam de azzal az a baj, hogy én asszociálok a hidegről a kékre, fordítva ez neki nem biztos hogy menne.
2019. dec. 26. 23:33
 8/12 anonim válasza:

Van 3 alapszín: piros, zöld és kék. Ezeket össze is lehet keverni.


Példa:

Szélcsend = fekete

Hideg gyenge szél = sötétkék

Hideg erős szél = világoskék

Meleg gyenge szél = sötétpiros

Meleg erős szél = világospiros

Langyos gyenge szél = világosszürke

Langyos erős szél = fehér


Ha kiállunk a levegőre, de nem fújja a bőrünket a szél, a fénynél azt a szemünk feketének látja, mert nem érzékel semmit. Ha hideg szél fúj, az a kék, ha meleg, az a piros. Van még egy harmadik, a zöld, ezt nem tudom példázni, de ha a meleg és hideg szél keveredik, abból langyos lesz, ha a három szín keveredik, abból fehér lesz. Minél erősebben fúj a szél, a bőrünkön annál jobban érezzük. Minél fényesebb valami, a szemünket annál jobban rontja, megfájdítja.


De elképzelni, hogy mégis hogy néz ki, nem lehet.

2019. dec. 28. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:
Ja és még annyit, hogy úgy képzeljék el, hogy egymás mellől a bőrünk felületére kis ventillátorok fújnak hideg, meleg, erős, gyenge szelet, meg tudjuk a helyét állapítani, így tudunk alakot formálni. A szemünk is így érzékeli a színeket, csak sokkal részletesebben.
2019. dec. 28. 00:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Született vak vagyok. Az elméletet tudom, fénytanból tanultam a színek jellemzőit, ismerem a három alapszínt, meg azt is tudom, hogy a nyomtató 4 színnel dolgozik. Azt is tudom, hogy a JPEG 16 millió színárnyalatú és tudom, vannak 48 bites színmélységű képek is, bittérképes, vektorgrafikus ábrázolás.

Minden csak elmélet, a színeket sose fogom megtudni milyenek.

2020. jan. 26. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!