Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan jutottál el odáig,...

Hogyan jutottál el odáig, hogy már nem a súlyod vagy a külsőd alapján határozod meg önmagad és ráeszmélj, hogy alapvetően nem erről szól az élet?

Figyelt kérdés

Én 20 éves vagyok és konkrétan nem tudok visszaemlékezni olyan időszakra az életemben, amikor nálam ez nem volt egy kardinális probléma. Jó, egészen kicsi gyerekként ez még nyilván nem foglalkoztatott és fel sem merült bennem, de már ovis és kisiskolás koromból is vannak olyan emlékeim, amik jelzik, hogy ez már akkor elkezdődött... Kis csúnyácska, dagi gyerek voltam, aminek én egyébként saját magamon akkor nem éreztem hátrányát pl. voltak barátaim, bőven lehetett rám "menő" ruhákat kapni, akkor a külső vagy az alkat nyilván nem volt fontos, és azért nem is voltam olyan mértékben elhízott, hogy az akadályozott volna a hétköznapokban (pl. ugyanúgy játszottam, futkároztam, bicajoztam stb. a többiekkel), viszont az idő előrehaladtával egyre többen csúfoltak, beszólogattak, kinevettek (gyerekek és felnőttek egyaránt) és ahogy én is egyre idősebb lettem ez egyre jobban tudatosult bennem és egyre rosszabbul is viseltem. Általános iskola vége felé már tényleg nem azt éreztem, hogy ez ilyen jelentéktelen kis gúnyolódás, ami megtörténik mindenkivel, hanem azt éreztem, hogy ez kifejezetten ellenem irányul és szimplán a súlyom, a külsőm alapján definiálnak az emberek, mert én vagyok "a kövér gyerek". Még mindig emlékszem, hogy miket mondtak nekem egyesek, miket csináltak velem vagy hogyan kezeltek (pl. nem egyszer megütöttek vagy leköptek, ki voltam zárva egyes játékokból vagy beszédtémákból, "ciki" volt engem szeretni, beszóltak evés közben vagy nem szerepelhettem iskolai előadásokban, nem kaphattam sulis teadélutánon semmit sem, az általános iskolás ballagásomon is hátra állított az osztályfőnök, hogy ne látszódjak, mert hogy nézek ki). Gimiben aztán már nem ment ez ennyire nyíltan, sőt egy idő után már kifejezetten "tilos" volt bármi ilyesmit is megemlíteni, kinevetni a másikat stb., mert ez illetlenség és mindent el kell fogadni (többen akkor már őszintén így gondolták, de azért nem mindenki). Viszont ez megint nem volt elég természetes. Kimondva vagy kimondatlanul, ugyanúgy én voltam a dagi gyerek (még akkor is, amikor már nem volta dagi) és engem nem választottak be a csapatba tesi órán, mindenki engem bámult a gyakorlatok közben, előttem ki sem merték mondani azt, hogy "kövér", velem senki sem akart táncolni a szalagavatón és még lehetne sorolni... Addig is nagyon nagyon sok bántást kaptam, aminek azért meg is lett az eredménye pl. nem mertem mások előtt tesizni vagy úgy egyáltalán mozogni, ha órán kimentem felelni akkor is azon aggódtam, hogy akkor most mindenki engem bámul, nem mertem mások előtt enni sem, nem mertem ruhákat vásárolni magamnak és úgy alapvetően az egész személyiségemre rányomta a bélyeget. Amikor lefogytam, akkor életemben először megdicsértek, fel tudtam venni szép lányos vagy akkor már nőies ruhákat (ami megint egy fontos dolog, mert nyilván addig is tisztában voltam a nememmel, de egészen addig én nem lányként gondoltam magamra és mások sem lányként kezeltek pl. én nem hordtam addig lányos ruhákat és kiegészítőket, én kimaradtam mindenféle lányos témából mint pl. fiúk, ruhák, ékszerek és a többi, nem voltam szerelmes, belém sem volt szerelmes senki sem és kimaradt mindenféle ilyen fiú-lány interakció, engem nem engedtek előre az ajtóban stb.), aminek örültem, viszont emiatt azt gondoltam, hogy engem csak akkor kedvelnek és csak akkor vagyok értékes, ha nem vagyok kövér. Emiatt konkrétan rettegtem attól, hogy vissza fogok hízni és állandóan méregettem magam, állandóan nézegettem magam a létező összes tükröződő felületben, állandóan próbálgattam a ruháimat és kb. az agyamra ment ez az egész. Ha híztam, és legyen szó akármilyen kis jelentéktelen súlyingadozásról, akkor mintha rám szakadt volna a világ tragédiája és sírtam, mérges voltam, utáltam magamat és féltem, hogy ebből mi lesz. Azt éreztem, hogy ha úgy maradok, akkor vége az életemnek. Az egyetemet elkezdve pedig megint meghíztam (ennek sok összetevője van pl. stressz, kevés testmozgás, rendszertelen és egészségtelen életvitel), de akkor ez már nem érintett annyira rosszul, mint korábban. Egyrészt itt egy nyitottabb és sokszínűbb közeggel találkoztam, mindenféle emberrel a soványtól és kövértől kezdve, a melegen és a transzneműn át, egészen a bigott vallásosig vagy a feketékig, így itt már nem éreztem magam kívülállónak és semmiféle negatív vagy bántó dolgot is nem kaptam senkitől sem. Másrészt pedig nagyon örültem annak, hogy egyetemre járhatok és ezt élveztem, tanultam, órákra jártam stb., szóval elfoglaltam magam és nem arra koncentráltam, hogy most éppen hogyan nézek ki vagy hány kiló vagyok. Ez egy szabadabb, felemelőbb érzés volt, de mára tovaszállt... Az utóbbi időben megint elkezdett ez frusztrálni, hogy nem jók rám a korábbi ruháim vagy nem úgy állnak rajtam, ahogyan kellene és nem szívesen veszek újakat. Közben azon filózom, hogy mit ettem/mit fogok enni/mit nem kellett volna megenni/mit kellett volna megenni és bűntudatom van miatta vagy éppen azon jár az eszem, hogy mit gondolnak mások, ha ezt most megeszem. Félek, hogy mit szólnak mások, kinevetnek, beszólnak, bántanak és így tovább, ha elmegyek sportolni. Ugyanúgy rettegek, hogy mi van, ha tovább hízok és sosem tudok majd lefogyni. Félek, hogy mindenki utálni fog. Illetve megint előjött bennem ez a "kövéren nem vagyok nő" érzés is (nekem nem volt még párkapcsolatom, sosem voltam még randizni, soha nem hívott el senki, soha nem tetszettem senkinek és most sem érzem azt, hogy bárki is nőként tekintene rám, ami most már ennyi idősen zavar). Úgyhogy most emiatt sírok éjjel, nappal.


Bocsánat, hogy ennyire hosszan írtam le, de erről még sosem beszéltem senkinek sem és most jól esett kiírni magamból, mert őszintén megvallva a tököm tele van vele, hogy erről szól az életem és semmi másról. Valamint nagyon nagyon örülnék neki, ha valaki tudna pár segítő választ vagy tanácsot adni nekem, mert nagyon jól esne és hasznát is venném. Köszönöm, ha elolvasod! :)


2020. jan. 4. 12:23
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
41%
Nem a külsőd a baj, hanem hogy szószátyár vagy, nem vagy tekintettel másra, folyik belőled a szöveg, kontroll nélkül. Ezért menekülnek tőled. Én ugyan végig nem olvasom, amit idelöttyentettél.
2020. jan. 4. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
98%
Egyetemen mar nem nevetik ki az embert, nem gunyolodnak, nem sugdoloznak. Oda mar felnott, ertelmes emberek jarnak (tobbnyire). Mire az emberek eljutnak ebbe a korba, addigra megtanuljak elfogadni egymast. Amit meg neked javasolni tudok az az, hogy valtoztass, akarmikten nehez is. Az eletedet apro dontesek sorozata hatarozza meg. Nem kiflit veszel ket ora kozt, hanem felkelsz 10 perccel korabban es sutsz 2 rantottat, amit elviszel magaddal es azt eszed. Mindig van egy mas, egy jobb megoldas, csak ugye vannak szokasaink, amiken nem szeretunk valtoztatni, sot, sokszor bele se gondolunk, h ez pusztan egy dontesen, elhatarozason mulik, es ezekbol naponta tobb szazat hozunk meg ugy, h eszre se vesszuk. Mindig az egyszerubb, kenyelmes utat valasztjuk. De mondok egy masik peldat. Bemesz az egyetemre, reflexbol hivod a liftet, h felmenj a harmadikra. Bele se gondolsz, h most is egy dontest hoztal meg. Miert nem mesz fel a lepcson?...mindig amikor valamit csinalni keszulsz, gondold vegig, h van-e az adott szituban valami valasztasi lehetoseged. Ha igen, valaszd a nehezebbet, azt amelyik nagyobb kihivast jelent neked.
2020. jan. 4. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
83%
Elolvastam. Kérlek nézd el az első válaszoló tapintatlanságát és lustaságát. Nem lehet egyszerű így, el tudom képzelni hogy érzed magad. Nekem is volt valami ami miatt nem mertem tesizni (mindig azt hazudtam hogy otthon hagytam a cuccom :D) de utólag belegondolva hülyeség volt ez miatt szorongnom. Vannak lehetőségeid, életmódváltás pl. Rendszeres mozgás kevés szénhidrát. Egy óra kondi naponta, ott tudsz futni is ha akarsz nem kell hajnalban a városban szaladgálni :D
2020. jan. 4. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
35%

Rengeteg önfejlesztő könyv elolvasása és megértése után (ami ha rajtam múlna kötelező olvasmány lenne a középiskolákban).


Egy ápolt, egészséges kinézet pedig igen is fontos a mai világban... már csak az egyén egészsége szempontjából is. Többség viszont túlkompenzál a külső termén, a probléma ebből fakad.

2020. jan. 4. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
0%
Hát én ezt el sem olvastam, pedig nem rossz a kérdés. Blogot írni nem itt kell.
2020. jan. 4. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
57%
Utolsonak: ez meg nem az uzenofalad. Itt valaszolni kell az illeto kerdesere, nem pedig kommentelni valamit, ami eppen eszedbe jut.
2020. jan. 4. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
57%
Elolvastam végig, mert szépen írsz; ha lesz blogod azt is szíveden olvasnám.
2020. jan. 4. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
Kezdetben kialakítottam egy olyan stílust amiben kényelmesen érzem magam. Nem feszengek mert nem vagyok hozzá elég "jó nő", de mégis nőies. Aztán találtam egy olyan párt aki őszinte és támogató. Amíg magad vagy a problémákkal vagy ha meg is osztod őket de nincs támogatás addig nehéz. Amikor már megbékélsz egy szinten magaddal már könnyebben találsz olyan párt is aki a továbbiakban megerősít. Lehet tetszettél már te is valakinek csak annyira a saját ostorozásoddal vagy elfoglalva hogy észre sem vetted. Keresd magad, ismerd meg a saját stílusod. Nézd meg a hasonló testalkatú emberek mit hordanak, ebből mi az ami neked is tetszik? Keress olyan ruhát és próbáld föl, ha jól áll vedd meg. Azt kell keresni ami neked tetszik és nem azt ami szerinted másoknak.
2020. jan. 4. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Mármint annak, aki el is olvasta és megértette a kérdést. Semmi baj nincsen azzal, ha valakit nem érdekel vagy nincsen rá ideje, de ennek megfelelően nem is kötelező minden egyes kérdésre válaszolni.


Egyébként igen, én is azt tapasztaltam, hogy azért az egyetemen már sokkal nyitottabb és elfogadóbb a közeg (bár egyébként tényleg nem mindenki ilyen, mert itt is van bőven pletyka, kibeszélés, sugdolózás és a többi) és mint írtam ezzel nincs is gondom. Leginkább saját magammal van gondom és az nem is kevés.

A jelenlegi életmódom katasztrofális (minden szempontból, tehát az étkezés, a mozgás, az alvás, minden) és tulajdonképpen ezen kellene elsősorban változtatni. Ez pedig a legnehezebb. Egyrészt amiatt, mert eleve nem erre vagyok beállítva, nem ezt szoktam meg, nem ez esik jól. Másrészt pedig az egyetemi élet sem segíti. Rajtam kívül senkinek sincsen ilyen jellegű problémája a környezetemben, mindenki ugyanilyen egészségtelenül él, csak nem látszik meg rajtuk. Illetve azt is hozzá kell tenni, hogy nálam ez nem egy szimpla elhatározás, hanem konkrétan élet-halál harc. Egyszerűen nem vagyok képes másként tekinteni erre és lazábban venni, egészségesen felfogni, nem tudok úgy enni, megmozdulni, felöltözni, elkészíteni egy fotót, főzni stb., stb., hogy ne ezen járjon az eszem és tényleg minden gondolatom ekörül forog, full kétségbeesetten. Megeszek valamit és legszívesebben kihánynám és így tovább. Próbáltam már többször életmódot váltani, de sosem bírtam tartani hosszútávon és így nem is láttam soha semmi eredményét és ettől is félek, hogy hiába próbálom meg x alkalommal, mind az x alkalom kudarcba fog fulladni. Rajtam sajnos nem látszanak meg az olyanok, hogy pl. lépcsőzök lift helyett vagy hasonlók. Én helyben mindenhová gyalog járok, lépcsőzök (a legtöbb épületben nincs is lift), vizet iszom, üresen iszom a kávét és teát, kenyeret és pékárut is próbálok minél kevesebbet enni, nem iszom alkoholt. Szóval ezeken az apró lépéseken már túl vagyok... Az evés más kérdés. Egyszerűen nem tudok napi 5x enni, hiába lenne egészséges. Napközben vagy csak valamit bekapok (pl. egy gyümölcs, egy joghurt, max. egy szendvics) vagy nem eszek semmit, este órák után szoktam normálisan enni, főtt ételt. Sportolni abszolút nem sportolok semmit. Ez sem természetes számomra, mert nem szeretem, nem élvezem, nem tetszik (pedig nagyon sokfélét kipróbáltam már) és a kérdésben már leírtam, hogy félek is tőle. Most találtam egy edzőtermet, ahol vannak késő esti edzések is és ide majd el szeretnék járni, de ettől is tartok, hogy milyen lesz, meddig bírom rávenni magam és mi lesz, ha abbahagyom.

2020. jan. 4. 14:44
 10/20 anonim ***** válasza:

De jó ezt olvasni srácként, leírtad min mentem keresztűl. Konkrétan pont ez volt velem is csak és igen, a csak. Én soha nem voltam vékony. Plusz egyetemre nem jutottam be. Mint előttem írták, az lehet a baj, hogy sokat beszélsz, nekem is ez a bajom, de miért is baj ez? Mert gyengeség jele ha valaki csak trécsel, határozott ismerőseimmel nem lehet órákat beszélni,velem aki akar akár 7 órát is tud, két alkalommal volt ez azóta az egyik Hollandiáig menekűlt, :D



De mit is szeretnél valójába?


21/

2020. jan. 4. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!