Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A magyar embereknek miért...

A magyar embereknek miért nincs megtakarítási kultúrája?

Figyelt kérdés

Magyarországon nem divat megtakarítani. Ez jellemzően teljesen független az anyagiaktól, nagyon 200-300-400 ezer forintos fizetéssel (bevétellel) sem hajlandóak megtakarítani.

Itt beszélhetünk a megtakarítások kockázatáról, de nálunk akkor se szívesen raknak félre az emberek, ha biztonságos, garantált hozammal rendelkező esetekről beszélünk.

Vegyünk 2 nagyon egyszerű példát. Az első a nyugdíj célú előtakarékosság: van nyugdíjbiztosítás, ez kockázatos de magasabb hozzammal kecsegtet vagy nyugdíjpénztár, ami biztonságos, cserébe alacsonyabb hozamot biztosít. Erre fix 20%-os állami támogatás (adójóváírás) van, ami azt jelenti, hogy ha én félrerakok minden hónapban nem több, csak 10 000 forintot (egy évben 120 ezret), akkor is biztos, hogy következő évben 144 ezer forint lesz rajta (+a hozam, -a kezelési költség). Ehhez képest alig 1 millió ember rak félre pénztárba (ami a 4 millió dolgozóhoz képest elég kevés).

Vagy épp a lakás takarékpénztár 2018 előtt, Európa szerte hatalmasnak számító, 30%-os állami támogatással. Az emberek mégse kötötték, aki mégis, az általában többet. Itt sajnos nem tudok számot mondani hogy hányan kötöttek, mert a szerződések száma nem egyezik a szerződők számával. Mindenesetre a nyugati országokhoz hasonlítva itt is rosszabb volt az arány.

De miért nincs nálunk megtakarítási kultúra? Miért nem gondolkoznak előre az emberek?



#biztosítás #ember #megtakarítás #nyugdíjpénztár #Megtakarítási kultúra #Lakás takarékpénztár
2020. jún. 12. 10:25
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
91%

Vannak emberek,akik inkább a mának élnek és nem gondolnak a jövőjükre ezt aláírom. Viszont abban tévedsz,hogy ez általában független az anyagiaktól,a legtöbb embernek egyszerűen nincs miből félrerakni,hiába keresel 200 ezret (ezt úgy írtad,mintha valami hatalmas összeg lenne) ,ha egy szoba bérlése is elvisz 100 ezer forintot pl Budapesten ,és akkor még enni ,meg ruházkodni kéne, és urambocsáss szórakozni is lenne igényed huszonévesen ,vagy elmenni nyaralni ,stb .

10-20 ezer forintokat félreraksz,aztán betömik 3 fogad és oda van 6 havi megtakarításod :D

De az ország nagyon sok pontján olyan szinten kevés a munkalehetőség,hogy sokaknak 10 ezer forint is sok pénz , örülnek ha kihúzzák hónap végéig .

Én a saját példámat tudom felhozni ,világ életemben spórolós voltam ,de van az a szint,amikor igenis nem jut ilyenekre ,én is így voltam ezzel kb 27-28 éves koromig,és még nagyon sokan . Aki az anyjánál él 40 éves koráig,az nyilván tud félrerakni 200-300 ezer forintból,aki meg nem ,az rájön,hogy ez a pénz egy semmi ha nincs saját ingatlanod.

2020. jún. 12. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
95%

Nem így látom, szerintem a magyar kifejezetten takarékoskodó, szimplán a többség nem nyugdíjpénztárakba pakolja a pénzét. Alább az ismeretségi körömből indulok ki:


Az idősek többnyire készpénzben tartják a megtakarításukat, ami nyilván illogikus, de a bizalmatlanságuk megmagyarázza, miéet. Likvid módszer, azonnal hozzáférnek, senki nem veheti el (ha csak be nem törnek és ki nem kutatják).


A középkorú ismerőseim sok esetben egy 2. ingatlanra törekednek. Édesanyám és az anyósom is az elmúlt 4 évben vettek lakást, kifejezetten kiadni, nyugdíjasként.

Az egyik 150 000 forintot hoz havonta, a másik olyan 110 környékén úgy, hogy akármikor el is lehetne adni. Ezt nem hiszem, hogy bármelyik nyugdíjmegtakarítás tudja.


A vállalkozók pedig, mint jómagam is, annyit vesznek ki osztalékként, amire szükség van, a többi forog vissza.

Nem a nyugdíjkamatokban bízom (nem is foglalkozom vele, őszinte leszek), hanem a tudásomban és értékteremtésemben.

2020. jún. 12. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 Musztafa Kebab ***** válasza:
34%
Mert megszokták, hogy úgyis jön az ÁVH és lepucolja a padkásukat. Ez a hiteles és tömör analízis.
2020. jún. 12. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
89%

Szerintem a te példád erős túlzás, 200ezerből szerintem a legtöbben nem is nagyon tudnak félrerakni, pedig én úgy veszem észre hogy vidéken e körül keres az átlag. Aki kicsit többet keres, az meg többet enged meg magának és szintén nem tud úgy félrerakni. Én rakok félre de a párna alá, nyugdíjra nem számítok, az infláció miatt igaz hogy így csak romlik a pénzem de ha így folytatom akkor is bőven lesz elég. Meg folyamatosan forgatom, befektetem, az meg többet hoz vissza, mint amennyit kamatozna bankban vagy bármilyen takarékpénztárban.

Visszatérve: én is észrevettem, hogy sok ismerősöm évente többször nyaral külföldön, meg állandóan rendelik a kaját, pedig nem tehetősek. Nem értek egyet ezzel a módszerrel de az ő dolguk, lehet nekik többet ér az élményszerzés mint a gyűjtögetés, később meg "majdcsak lesz valahogy"..sokaknak el kell dönteni hogy élvezzék az életet, vagy robotoljanak a minimális anyagi biztonság felé, mert együtt a 2 nem megy

2020. jún. 12. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
77%
Szerintem a nyugdíjpénztárakat hagyjuk, pár éve sokan jól megszívták.
2020. jún. 12. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
90%

En sem teszek ilyen teren felre mint a nyugdij alap, de a bankszamlamon gyujtok valament "befottes" uvegben nyaralasra pl havonta egy tizezrest meg ami aprom van vagy barmi belerakom.

Szuleim tobb evig fizettek a nyugdij alapot tobb miliot, erre ahova fizettek csodbe ment es nem kaptak karteritest sem.

2020. jún. 12. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
62%
Ezt a közgazdászok minden országban számolják, hogy mi az a minimum átlagjövedelem ami alatt az emberek úgy érzik hogy nincs értelme megtakarítani. Egész egyszerűen a megélhetési költségekhez képest annyira keveset keresnek az emberek hogy nem éri meg sanyargatni magukat napi szinten azért hogy utána 3 év múlva legyen jó esetben 1 millió forint megtakarításuk. Mit érnek vele?
2020. jún. 12. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
63%
3 év után 1 millió forint? A magyar emberek 85-90%-ának még 250.000 ft megtakarítása nincs 3 év után, nemhogy 1 millió. Ne dőljetek már be a KSH kozmetikázott statisztikájának, ami számít, az a MEDIÁN NETTÓ ÁTLAG bér, ami jelenleg nagyon kevés, ha azt nézzük, milyen kegyetlen adók vannak Tolvajországban.
2020. jún. 12. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Musztafa Kebab ***** válasza:
36%

Ti csak a felszínt kapargatjátok. Lepontoztátok, amit írtam pedig ez az igazság. Közgazdászok így úgy, de bele sem gondoltok, hogy magyar történelem másról sem szól, minthogy bizonyos időközönként az emberektől a hatalom vagy külföldi hódítók elvettek mindent. Megtanulták hát, hogy csak az az övék, amit megesznek. Nézzétek meg mondjuk Svájcot! Őket sosem támadta meg senki sem, tök biztonságban vannak, senki sem vette el sose semmijüket és nekik van a világ legerősebb pénzügyi kultúrája!


Pontozzatok csak le nyugodtan, de én írtam meg az igazat és nem vesztem le a közgazdász sallangban sem!

2020. jún. 12. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
37%

Nekem azért nincs, mert egyszerüen nem merem a pénzem behelyezni mindenféle pénztárakba. Nincs kedvem utána járni, hogy hogy tudom kivenni, mennyi idő után, mennyit kell ráfizetnem, hogy hozzájussak a saját pénzemhez stb.

Mi van ha valami betegség v egyéb baj ér és rögtön kell 1-2 millió?

Én saját magamnak gyüjtöm a pénzem. Nem költekezek, megveszem a kaját, albérletet kifizetem, néha ruhákat veszek és a többi megmarad (átlagosan 50-100 ezer körül havonta, függ attól h az adott hónapban milyen kiadásaim voltak)

Nyugdíjpénztáram van, mert kötelezően csináltak munkahelyen, és az a pénz ami odamegy úgyse adnák ide kp-ba.

2020. jún. 12. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!