Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » A magyar embereknek miért...

A magyar embereknek miért nincs megtakarítási kultúrája?

Figyelt kérdés

Magyarországon nem divat megtakarítani. Ez jellemzően teljesen független az anyagiaktól, nagyon 200-300-400 ezer forintos fizetéssel (bevétellel) sem hajlandóak megtakarítani.

Itt beszélhetünk a megtakarítások kockázatáról, de nálunk akkor se szívesen raknak félre az emberek, ha biztonságos, garantált hozammal rendelkező esetekről beszélünk.

Vegyünk 2 nagyon egyszerű példát. Az első a nyugdíj célú előtakarékosság: van nyugdíjbiztosítás, ez kockázatos de magasabb hozzammal kecsegtet vagy nyugdíjpénztár, ami biztonságos, cserébe alacsonyabb hozamot biztosít. Erre fix 20%-os állami támogatás (adójóváírás) van, ami azt jelenti, hogy ha én félrerakok minden hónapban nem több, csak 10 000 forintot (egy évben 120 ezret), akkor is biztos, hogy következő évben 144 ezer forint lesz rajta (+a hozam, -a kezelési költség). Ehhez képest alig 1 millió ember rak félre pénztárba (ami a 4 millió dolgozóhoz képest elég kevés).

Vagy épp a lakás takarékpénztár 2018 előtt, Európa szerte hatalmasnak számító, 30%-os állami támogatással. Az emberek mégse kötötték, aki mégis, az általában többet. Itt sajnos nem tudok számot mondani hogy hányan kötöttek, mert a szerződések száma nem egyezik a szerződők számával. Mindenesetre a nyugati országokhoz hasonlítva itt is rosszabb volt az arány.

De miért nincs nálunk megtakarítási kultúra? Miért nem gondolkoznak előre az emberek?



#biztosítás #ember #megtakarítás #nyugdíjpénztár #Megtakarítási kultúra #Lakás takarékpénztár
2020. jún. 12. 10:25
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
69%
Volna az, csak nincs miből.
2020. jún. 12. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
49%
Könnyebb azt mondaniuk, hogy nincs, minthogy a cigi, alkohol helyett félretegyék annak az értékét.
2020. jún. 12. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:
62%
Azért, mert nincs értelme Magyarországon annak, hogy megtakaríts, ugyanis a bankoktól kezdve az állami szférán át a bűnözőkig mindenki azon munkálkodik, hogy valahogy lenyúlja a megtakarításait annak, akinek sikerül véletlenül bármit is félretennie. Nem kell messzire menni, elég csak a nyugdíjpénztárakat övező lenyúlásra visszagondolni! Azért nem vagyok hajlandó egy buznyákot sem megtakarítani, hogy n számú csokornyakkendős, köztörvényes bűnöző a képembe röhögve lenyúlja. Amit megettem, megittam, feléltem, azt már ember el nem veheti tőlem, - aztán mehet az összes szélhámos kapálni!
2020. jún. 12. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
76%
Egyrészt mert nincs miből megtakarítani. Másrészt 40 évig szocializmus volt, ahol ez nem volt sem lehetséges sem kívánatos (bár ez ma is igaz valamennyire)
2020. jún. 13. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
40%
Mióta kamatadó is van, végképp értelmetlenné vált, hogy megtakarításba kezdjan az, aki nem keres havonta pár millió fölött.
2020. jún. 13. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
79%
A megkérdezettek 70 százaléka a betegségek kialakulásától fél, kétharmaduk viszont a várható anyagi nehézségek kapcsán fogalmaz meg komoly aggodalmakat. Ennek ellenére a nyugdíj-előtakarékosság terén a magyarok nem állnak jól. A felmérés eredménye szerint a kutatásban érintett korcsoport kétötöde egyáltalán nem rendelkezik a kötelezőn felül időskori megtakarítással.
2020. jún. 14. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:
100%

Mit nevezünk időskori megtakarításnak? Célzottan én sem rendelkezem vele, de lényegében mindennap azért dolgozunk a következő 30 évben, hogy legyen olyan passzív bevételi forrásunk, ami nyugdíjasként majd megélhetést biztosít. Nyugdíjpénztár 30 évesen? Ugyan... szerintem elég pontosan borítékolható, hogy sok víz lefolyik még a Dunán mire hozzájutok, addig még háromszor behúzhatják az ott gyűjtögetett pénzemet. Aki 5-10 év múlva megy nyugdíjba, annak lehet hogy megéri, lehet hogy elgondolkoznék a helyében, de ennyire távlatokra én nem tudok tervezni, nem tudok bízni egy olyan termékben, aminek az elődjét nem is olyan régen szépen áthúzták egy tollvonással. A szüleim ezen milliókat buktak, amit felhasználhattak volna ők is arra, hogy más formában biztosítsák az idős koruk anyagi vonzatát.

Én egyébként ezen felül meglehetősen tudatosnak érzem magam pénzügyi szempontból. Már-már betegesen. :D Ha látok valamiben lehetőséget, kihasználjuk, de ma itthon sajnos szerintem nagyon kevés dologban van lehetőség.

Sok ember szerintem amellett, hogy nem ért alapvető pénzügyi fogalmakat sem, vagyis pénzügyi analfabéta, még kellően makacs is ahhoz, hogy ne akarjon meghallgatni jó tippeket, vagyis nem bízik senkiben és semmiben. Nagyon sokat számít az is, hogy ki milyen környezetből jött. Ha a család mindig személyi kölcsönből fedezte a nagy családi karácsonyi ebédet, akkor ő is megszokhatta, hogy mindenre ez a megoldás, majd az év során visszafolyik. Vagy nem, vagy kitudja, mert utána számolni már nem tud, hogy mennyibe kerül így valami neki és végül vissza fogja-e tudni fizetni. Ha valaki azt látta, hogy a családja napról napra él és megél, akkor neki sem feltétlenül van igénye másra, hiszen megél.

Minket mindig csodabogárnak néznek, pedig nem vagyunk azok, sem gazdagok, egyszerűen csak a "beteges" tudatosságom okán nem igazítottuk az életszínvonalunkat folyamatosan a fizetésünkhöz, illetve nincs már meg három évre előre, hogy az év végi jutalmunkat mikor mire tapsoljuk majd el, amire igazából nincs is szükségünk. Amikor a baráti társaságunkba baba érkezik és teljesen jó indulatúan, finomkodva kérdezek rá baráti, segítő szándékkal, hogy ha van egy kis félretett pénzük, miért nem használják ki az egészségpénztár adta lehetőségeket, mindenki rögtön rámförmed, hogy én hülye vagyok, ő nem akar ezzel bajlódni, nem ér annyit, stb. Én ezzel be is fejeztem az ilyen emberek ingyenes "pénzügyi tanácsadó" rovatát. Ha valakinek nem pénz egy utalásért és fél év várakozásért 150 ezer forint amikor úton van/megszületik a baba (és ezt akár többszörösen), azt csak sajnálni tudom. Ezekkel tényleg nem lehet mit kezdeni szerintem.

Összességében viszont én a környezetemben azt látom, hogy egyre tudatosabbak az emberek, szerintem ez egy jó dolog.

2020. júl. 6. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!