Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért lehet ez, hogy ilyen...

Miért lehet ez, hogy ilyen nehezen döntök a legapróbb dolgokban is?

Figyelt kérdés

Mindig az utolsó pillanatig vívódok hogy mi legyen, és amikor dönteni kell, hirtelen döntök valamit aztán azt csinálom, majd sokszor utólag meg is bánom a döntésemet. Nem vagyok képes valahogy egy előre jól megfontolt, okos döntést hozni, apró dolgokban se sokszor, hiába próbálom mérlegelni az előnyöket, hátrányokat.

Ilyen dolgokban pl. hogy bemenjek-e a városba ma vagy ne, elmenjek-e kirándulni valamerre vagy inkább ne (főleg most mióta járvány van nagyon nehezen döntöm el), vagy mondjuk egyetemre járok és augusztus végén el kellett döntenem beköltözzek-e a kollégiumba vagy bejárós legyek, azon is az utolsó pillanatig vívódtam, aztán utólag beláttam hogy rossz döntést is hoztam.

Miért ilyen rosszak a döntési képességeim?


2020. dec. 22. 09:55
 1/3 PetheD ***** válasza:

Vannak emberek, akik nem tudnak gyorsan és határozottan dönteni. Talán ilyen a személyiségük, ilyen mintákat hoztak otthonról, vagy úgy érzik, teljeskörűen szeretnék megvizsgálni a kérdéskört, és ehhez szükségük van minden apró információra. Jó, ha az ember mérlegel, megfontol, de nem jó, ha túlzásba viszi. Meg kell találni azt a középutat, amely járható. Ha nem tudsz dönteni, vagy az idő sürgetése miatt rosszul döntesz, próbáld meg átgondolni, ha segít, leírni az érveket és ellenérveket az A, B, vagy esetleg további lehetőségek mellett. Ha elsőre nem sikerül, ne aggóddj, egy idő után ki fog alakulni a magabiztosság, és menni fog. Ha mégsem, mert nem tudsz egy határt átlépni (félelmek, szokások stb. miatt), akkor érdemes egy jó baráttal, családttaggal, esetleg pszichológussal megbeszélni a dolgot. Egy jó pszichológus sokat tud segíteni, mert tükröt tart az ember működéséről.


Lehet, hogy inkább érzelmi alapon döntesz? Hogy mi tetszik, mi okoz örömet, mihez van éppen kedved? Ebben az esetben nem olyan könnyű változtatni, de nem lehetetlen. Meg vagy elégedve önmagaddal? Elfogadnak mások? Vannak igazi, megértő barátaid? Tudsz bízni önmagadban és másokban? Ha valamelyik kérdésre nem a válasz, annak mi lehet az oka? Hogyan lehetne megoldást találni? Ezeket a kérdéseket ne nekem, hanem magadnak válaszold meg. :)

2020. dec. 22. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Leveledből úgy vettem le, hogy az eldöntendő helyzeteid nem igazán nehézségek, problémák köré fonódnak, sokkal inkább olyan jellegűek, hogy "két jó dolog közül melyiket válasszam". A hosszas, nehézkes fontolgatásaidnak talán az lehet az egyik oka, hogy az általad említett helyzetekben a döntéseddel "nem viszed vásárra a bőröd", azaz nem súlyos a tét, hiszen bármelyik lehetőséggel alapvetően jól jársz. Ez pedig elkényelmesítheti az ember döntéshozását.
2020. dec. 22. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Próbálj egy jó döntési stratégiát felállítani.

Én pl azt szoktam, hogy balra írom a mellette szóló érveket, jobbra az ellene/a másik dolog mellett szóló érveket. És minden érvet 1-10ig skálán pontozok, majd összeadom, kiderül melyik oldal kapott többet, és így objektíven meghoztam a döntésem.

Ha pedig nem tetszik az ami kijött, akkor a másik kell. Tudod, van az hogy "már a pénzérme feldobása közben eldől hogy fejet vagy írást szeretnénk". Szerintem ezzel a módszerrel szepen lassan megtanulsz objektíven, utána pedig intuitíven dönteni.

2020. dec. 22. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!