Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit jelent az, ha valaki...

Mit jelent az, ha valaki nemesi családból származik?

Figyelt kérdés

A családfámat mindössze az 1700-as évek végéig tudom visszavezetni. A szépszüleim, üknagyapám vezetékneve még y-ra végződtek.

Találtam egy cikket a családfáról a neten, ahol a családtagok nevein, születési dátumain túl leírják, hogy a szépapám régi nemes családból született, szülei birtokosok voltak.

Mennyire voltak gyakoriak hajdanán az ilyen birtokosok? Mivel lehetett ezt a jelzőt kiérdemelni? Ugyanakkor ez azt jelenti, hogy az ő felmenőik még a királytól / császártól kapták a földjeiket?



2021. jún. 23. 12:59
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem hiszem hogy sokan fognak írni,de én megragadom az alkalmat.

Nekem nemesi felmenőim voltak, anyai és apai ágról.Felvidéki magyar nemesek.Sajnos a Háború után szinte minden családi vagyont elvettek.Családunknak a felvidéken, és Magyarország északi részén voltak birtokaik.Kárpótlási rendszer után Magyarországon szinte alig kaptunk kártérítést, talán 100 hektár földet sikerült ilyen olyan módon visszaszerezni.Felvidéken ahol a családnak a legnagyobb birtokaik voltak, itt kicsit többet sikerült, de az egészhez képest ez semmi.

Agrármérnöknek tanultam, mindig is vonzott a Föld szeretete.Sors iróniája, hogy több sikeres vállakozás beindítása után egy jó részét meg tudtam vásárolni vagy szerezni azoknak a földeknek, amik régen a család birtokában voltak.Csak sajnos ezért kétszer kellett megdolgozni, ezért volt ez igazságtalan.

Több leszármazott ismerősöm van, régi nemesi családokból, főleg itt a felvidéken, majdnem mindegyik kitanult valami egyetemi szakot, és külföldre, ment, vagy a tengeren túlra.

Én azon kevesek egyike vagyok, aki ott képzelte el életét, ahol az ősei is éltek.Minden évben van egy családi találkozó nyáron, egyik régi birtokon, amit sikerült visszaszerezni, ott rendezzük meg.

2021. jún. 23. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
34%

Semmit nem jelent. Az emberre vonatkoztatva az, hogy nemes, értelmetlen. Nem lehet olyan kontextusban használni, mint pl a fémeknél. Azt ugye értjük, hogy az aranyat miért nevezzük nemesfémnek. Az emberek esetében ilyen nincs, a "nemesek" igazából nem nemesebbek, mint a többi ember, nincsenek többlet tulajdonságaik. Annyi történt anno, hogy egy embercsoport, egy törzs, egy család megerősödött, mert mondjuk több fiú született, amiből több katona lett és az adott területen átvették úgymond a környéket. Nyilván erre az előnyre vigyáztak is és generációk után már ők a nemesség, amit persze ideológiailag is alá támasztottak.

A nagybirtok meg úgy jöhet létre, ha másoknak meg nincs. Minnél nagyobb valaki birtoka, annál több embernek nincs semmilye.

Hazánkban amúgy most alakulgat az új nemesi réteg, csak már nem úgy hívják. A nemesek mindig a nép kárára gazdagodtak, ha pl látom a Festetics kastélyt, meg a parkját, nem az jut róla eszembe, hogy hú de szép. Hanem az, hogy ezért, hogy ez ilyen lehessen, hány embernek kellett nincstelenségben élnie.

Le a nemesekkel!

2021. jún. 25. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
49%
2es, a nemesi rétegek azért volt nemesi, mert ők vérrel adóztak. Nem a parasztok vívták a csatákat...
2021. jún. 25. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
57%
Ja, a mégtöbb földért, hatalomért..
2021. jún. 26. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!