Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan legyek kevésbé tompa?

Hogyan legyek kevésbé tompa?

Figyelt kérdés

Nincs diagnosztizált mentális betegségem (értsd: jelei voltak, de nem vittek el soha), de van egy olyan bajom, hogy képtelen vagyok odafigyelni és szóban nem értem meg az összetettebb dolgokat, de időnként még olvasás után sem.


Példa. Munkahelyen kapok a főnöktől feladatokat, de nem értem meg, hogy miről beszél. Szerencsére feltalálom magam, de szó szerint önálló rejtélynek kezelem már a feladat megfejtését is.


Másokkal kommunikálva ugyanez van. Amint két mondatnál többet szólnak hozzám, elveszítem a fonalat és teljesen másfelé terelődnek a gondolataim, pl.: picit fáj a térdem, remélem nem valami kopás van a háttérben, de közben meg beszélnek hozzám, értitek? Totál szétesek.


Másik. Sokat olvasok, jó a képzelőerőm, megélem a történeteket, de például egyik kedvenc írom (PKD) könyveinek felét nem értem, mivel ezeket teljesen átitatta a delíriumos állapota, én meg képtelen vagyok követni.


Úgy érzem, hogy a gondolataim ide-oda csapongnak szüntelen, nem bírom őket szabályozni, katyvasz az egész. Olyan idegesítő, mert butának érzem magam.


Van erre valami tipp? Nyilván már így halok meg, de jó lenne, ha legalább néha rendszereződnének a gondolataim, ha elülne kicsit a vihar.


Apropó, nem vagyok szerhasználó, ez a természetes állapotom.



2022. ápr. 30. 20:17
 1/8 anonim ***** válasza:

Mindig ilyen voltál vagy ez mostanában jött ki rajtad?


Ha mindig fennállt, akkor lehet, hogy valami figyelemzavar.


Ha újdonság számodra is, valószínűleg a stresszkezelésed problematikája. Erre az egyik megoldás ritkítani azokat a gondolatokat, amik elterelik a figyelmed azáltal, hogy lejegyzed őket vagy ritkítasz a teendőiden, amennyire tudsz, a másik pedig hosszú távon egy jó időmenedzsment és a megfelelő stresszkezelési képesség elsajátítása.


Akárhogy is, van rá megoldás. :)

2022. ápr. 30. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
ADHD-ra tippelnék, de miért nem keresel fel egy pszichológust, aki segít ezt menedzselni?
2022. ápr. 30. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

1


Amennyire visszatudok emlékezni, mindig ilyen voltam. Kész csoda, hogy képes voltam önállósodni, munkát találni, megélni.. Most gondoljátok el, mikor banki ügyeket intézek pl, 1 perc után kékhalál.


Nem igazán hiszek a pszichológusokban. Amikről beszélnek, arról van szakirodalom is, többek között ilyesmiket is olvasok. Ez nem trauma, amit fel kell tárni, meg kell fejteni. (szerintem)

2022. ápr. 30. 20:30
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Mintha engem írtál volna le...kíváncsi vagyok a válaszokra, nekem is jól jönnének. :D
2022. ápr. 30. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Én szuperérzékeny vagyok, és hasonlóan szétesek, ha túlságosan sokféle inger ér egyszerre, pedig amúgy szinte emberfeletti teljesítményre vagyok képes (figyelem, logika, rendszerezés, pontosság, gyorsaság terén is), de csak a számomra erre alkalmas környezetben. Viszont egy zajos, nyüzsis irodában szinte képtelen vagyok két mondatnál többre figyelni. Nemcsak másoktól, hanem én magam sem tudok két értelmes mondatnál többet összerakni, se szóban, se írásban. Egyszerűen kékhalál van, mint anno a Windowsban, és újra kell indítani a rendszert, vagyis kimenni a helyiségből, kiszellőztetni a fejem. Ha ezt nem tehetem meg, akkor szokott nekem is másfelé kalandozni a figyelmem, hogy kizárhassak minden mást a fejemből. Mondjuk valamennyire meg tudom erőszakolni az agyam, és ha nagyon muszáj, akkor nehezített körülmények között is oda tudok figyelni igen komoly erőfeszítések árán arra, amire kell, de ha ez 1-2 óránál tovább tart, annak mindig durván erős migrén a végeredménye, ami meg egy napig biztosan eltart utána. :(


Mondjuk a leírásod alapján nem valószínű, hogy neked ugyanez a gondod, csak hasonlít. Amúgy biztos vagyok benne, hogy megoldható a problémád, csak meg kell tanuld hozzá a megfelelő technikákat.

2022. ápr. 30. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
55%

Tévedsz, ha azt hiszed, hogy a pszichológus a traumák feltárásában segít. Kevered a pszichoTERAPEUTÁVAL. A sima tanácsadó pszichológus pont az ilyen esetekben segít, hogy megtanulj úgy módszereket arra, hogyan vezesd le a stresszt, hogyan pihenj/koncentrálj jobban.


A könyv pedig nem ugyanaz. De te tudod. Ha valóban ADHD-s vagy, akkor gyógyszerekkel szépen rendezni lehet ezeket a nehézségeket.

2022. ápr. 30. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Dokit jobb lenne erről kérdezni.
2022. ápr. 30. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Szerintem ami általánosságban segíthet ezen, az a fókusz javítása.

2 dolgot tudok felhozni példaként ami ennek az eszköze lehet, az egyik a meditáció. Hosszútávon is javítja a figyelmet és fókuszt, egyfajta tréning neki. A másik pedig a zöldtea, ebben a koffein mellett van egy olyan anyag is az l-theanin ami kifejezetten a koncentrációt segíti.

Vannak még más eszközei is, azért ezt a kettőt hozom példaként mert nálam határozottan működött mindkettő. Igaz, az én esetemben a figyelemzavar is csak enyhébb, bizonyára vannak fokozatai ennek is.

2022. máj. 1. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!