Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért van az, hogy akinek van...

Miért van az, hogy akinek van tehetsége az nem hiszi el, akinek pedig pont hogy nincs... Az meg hangoztatja? Többi lent...

Figyelt kérdés

Csak én tapsztalom azt, hogy van egy ismerősöm, aki mondjuk nagyon tehetséges írásban, vagy nagyon szépen énekel, vagy jól tud zongorázni és látszik rajta, hogy van tehetsége... De ő nem hiszi ezt el? Miért van ez? Önbizalom hiány, vagy valami hasonló? És az, mikor valaki pedig pont az ellenkezője... Egyikhez sem ért, de azt gondolja, hogy istenáldotta tehetség, pedig egy éppeszű mondatot se tud összerakni, vagy még egy dalt se tud hamisság nélkül és nem hallja magát... Nektek vannak ilyen emberek az ismerettségi körötökben? Szerintetek miért lehet ez?

(Köszönöm a normális válaszokat)



2022. okt. 5. 17:11
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
A legtöbb embernek nem reális az önképe valamiért. Egyik vagy másik irányba torzul.
2022. okt. 5. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ez csak józan paraszti ész, de ahhoz, hogy valaki tényleg jó legyen valamiben,kell hogy érdekelje is, különben hamar ráun és abbahagyja. Ha valakit érdekel amit csinál, akkor (lévén társas lények vagyunk) keresni fog hasonló érdeklődésű körű embereket, nézi az általuk készített tartalmakat, lesznek példaképei, és kialakul egy átfogó kép, hogy milyen lehetőségek vannak, hová lehetne még fejlődni. Én például azóta írok történeteket, mióta megtanultam írni, és kaptam már sok dícséretet is, szóval állítólag jól csinálom. Viszont rengeteget olvasok, és látok olyan gyönyörű metafórákat amik nekem soha nem jutnának eszembe, vagy olyan zseniális fordulatokat, amikről azt hiszem, sosem tudnék még hasonlót sem kitalálni. Viszont ha valaki egyáltalán nem foglalkozik a témával, akkor nem látja át, hogy mennyire szerteágazó, illetve milyen magas szintekre lehet benne fejlődni, és azokhoz képest ő jelenleg hol van. Talán úgy tudnám a legegyszerűbben elmagyarázni, mint mikor egy kisgyerek megtanulja az összeadást, meg a kivonást, és kérkedik, hogy milyen jó matekból. Aztán ahogy halad tovább a tanulmányaival, rájön hogy mennyi mindent nem tud még.
2022. okt. 5. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
91%

Talán neveltetés kérdése. Engem túl szerénynek, szófogadónak, visszahúzódónak neveltek, nem nagyon dicsértek otthon, pedig azért lett volna miért. Azóta sincs egy szemernyi önbizalmam sem.

Gondolom, a húgomat is hasonlóan nevelhették, ő viszont általában kiállt az igazáért, kimondta, ha valami nem tetszett neki. Ő sokkal inkább életrevaló, mint én.

A tehetségtelen, nagypofájú, beképzelt kötsög alá pedig valószínűleg már gyerekkorában is adták a lovat és elhitették vele, hogy mindenhez jobban ért bárkinél.

2022. okt. 5. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem ez a környezettől is függ. Például, ha valaki tehetséges valamilyen nyelvből, majd elmegy nyelvszakra (csak egy példa, azért ezt említem, mert saját), de ott mindenki sokkal jobb, azt fogja látni, hogy rossz és béna, mert a környezetében mindenki sokkal jobb nála. Viszont ha ugyanezzel a tudással beül egy olyan társaságba, ahol a többieknek nincs meg ez a tudása, nyilván nagyobb lesz az önbizalma. És ha csak az első társaságba jár a végén azt fogja hinni, hogy buta. (De lehet ez bármi mással is.
2022. okt. 5. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Rám nagyon sokszor mondják, hogy jól mennek nekem dolgok és tehetséges vagyok. Viszont én nem úgy látom, egyrészről minden magam tanultam amit tudok nem csak isten adta tehetségem van. Úgy gondolom bárki jó tud lenni bármiben ha elég munkát fektett bele. Másik dolog pedig az, hogy én mindig a tökéletességre törekszem és soha nem vagyok megelégedve azzal amit csinálok mivel mindig lehet jobb, és még ha a "tökéletesség" nem is létezik és tisztában vagyok ezzel, akkor sem tudom ezt elfogadni mivel végtelen mennyiségű képen lehet csinálni egy alap ötletet és ez néha az őrületbe kerget.
2022. okt. 5. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
#1 az én véleményem is ez
2022. okt. 7. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Végletes szituációt írtál le, de a leírt helyzet alapvetően az önismeret és önbecsülés torzultságával hozható összefüggésbe. A problémás megítélés jöhet az egyénből és a környezetből, az adott szociokulturális közegből egyaránt, illetve a kettő össze is kapcsolódik.

A torzulás oka lehet, hogy valakit kiskorától "herceg(nő)ként" kezelnek, vagy adott esetben problémás gyerekkora miatt hiheti valaki azt, hogy neki jár a fény, a luxus, a csillogás a korábbi nyomor miatt (túlkompenzáció).

Az úgynevezett tehetségkutatók is súlyosan torzítják a tehetségről alkotott képet - például józanul gondolkodó vagy épp megfontoltan kommunikáló vagy épp szerény, mértékletes embereket nem szokás sztárolni.. Ez is társadalmi visszásság...

2022. okt. 9. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Több féle tudományos jelenség kapcsán is vizsgálják ezt a kérdést. Például az imposztor szindróma kimondottan az a jelenség, amikor valaki akár hivatalos minősítések, diplomák, oklevelek, díjak, egyéb hivatalos elismerések birtokában is képes magát hozzá nem értőnek, hamisnak, imposztornak érezni, mert ő elégedetlen azzal, amit fel tud mutatni.

[link]


Általában ez a kognitív torzításokkal van összefüggésben. Ezek azok a tudati torzító folyamatok, amik a helyzetértékelésünket, objektív tényekről alkotott szubjektív véleményünket módosítják. Ezek a legtöbb emberre jellemzőek kisebb-nagyobb mértékben, de a legtöbb embernél ez nem kóros mértékű, azt már inkább betegségekhez kötjük.

[link]

[link]

[link]


Jelentős szerepe van a kérdésben szereplő jelenségben a Dunning–Kruger-hatásnak is, ami azt írja le, hogyan alakul az ember vélelmezett önértékelése a valós tanulási folyamat során. Ez a jelenség azt írja le, hogy a tanulási folyamat eleje felé viszonylag hamar kialakul az emberben egy felületes tudás, aminek birtokában hajlamos magát sokkal okosabbnak hinni, mint amilyen valójában. Aztán ahogy tovább tanul, elkezd egyre többet tudni a világról és ráébred, hogy amit valójában tud, az a valóban tudható dolgoknak mennyire kis része és ez a nagy arcú mindent tudás elmúlik és elkezd többé-kevésbé szinkronba kerülni a tudásának növekedéséről kialakult képe a valósággal és idővel tényleg szakértővé is válhat, nem csak annak hiszi magát.

[link]

[link]


A linkeket csak gyorsan kigugliztam most, egy csomó jó könyvet írtak ezekről a jelenségekről (is).

2022. okt. 19. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!