Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Azok az emberek, akik képesek...

Azok az emberek, akik képesek nyelvtörténészeket kioktatni a nyelvrokonságról, mit gondolnak magukról?

Figyelt kérdés

Most a nyelv egy példa volt, lehet akár más is. Sajnos annyi konteós kommentet látok mostanában az interneten. Még az egy dolog, hogy valaki elvitatkozgat ilyen dolgokról az ismerőseivel, de aki kioktat olyan embereket, akik 30 éve ezt kutatják, az komolyan, mit képzel magáról? Soha nem lenne képem kioktatni mondjuk egy fizikust a fizikáról. Az élet más területén olyan, mint bárki, de csak nem oktatom ki a szakterületéről. De olyan kommenteket is láttam már, nem egyszer, hogy az emberek az MTA kutatóit, tudósait szidják, hogy azok úgyis hülyék, nem értenek az adott területhez, és szinte legyintenek rájuk, hogy "ja, persze az MTA".


Komolyan, honnan jön ez az öntudat, hogy az emberek simán kioktatnak tudósokat?



2022. nov. 19. 18:02
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:

Egy kis kiegészítés: szokták mondani, hogy "mert őket lefizették, hogy hazudják azt, hogy a finnugor nyelvcsaládba tartozik a magyar nyelv". (Vagy akármilyen más téma is lehet.) Mondjuk tételezzük föl, hogy így van, és a tudósok világösszeesküvése zajlik.


Ettől még Józsika a sarokról miért értene hozzá? Ebből még nem következik, hogy majd pont ő fogja a dolgot megfejteni.

2022. nov. 19. 18:04
 2/19 A kérdező kommentje:
Olyat is láttam, hogy egy-egy tudományos Facebook-oldal (kutatóintézetek, MTA, ismeretterjesztő folyóiratok) valamilyen ismeretterjesztő posztot kiraknak. És a kommentelők odamennek, és megmonjdák a kutatóközpontnak meg az MTA-nak, hogy az nem is úgy van...
2022. nov. 19. 18:05
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Én asztalos vagyok, ha elmesélném hányszor próbáltak kioktatni a megrendelők!!😀
2022. nov. 19. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 Mojjo ***** válasza:
100%

A fizikusokat is kioktatják az emberek a fizika legmélyebb területeiről is, ősrobbanásról, energiamegmaradásról, a biológusokat is evolúcióról, tumorsejtbiológiáról, a történészeket a 400 meghamisított évről stb stb... Miért pont a nyelvészek úsznák meg?

A jelenség neve amit keresel Dunning-Kruger effektus. Keress rá.

2022. nov. 19. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%
Ez engem is rettenetesen irritál. Van ilyen ismerősöm, köze nincs a témához és habzó szájjal mondja ugyanezt. A magyaron kívül egy nyelvet se beszél kommunikációs szinten de azért habzó szájjal vitatkozik nyelvrokonságról és mondja hogy hazudnak a professzorok. Én nyelv szakokon végeztem, de én is hülye vagyok, ő jobban tudja.
2022. nov. 19. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
78%
Baromira beképzeltek, önteltek az emberek. Okoskodnak, szerepelnek, s ez pillanatnyi jóérzéssel tölti el őket. Nincs bennük egy szemernyi tisztelet, alázat sem. Sokra tartják magukat, másokat lenéznek. Kb. ezekért.
2022. nov. 19. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

"A fizikusokat is kioktatják az emberek a fizika legmélyebb területeiről is, ősrobbanásról, energiamegmaradásról, a biológusokat is evolúcióról, tumorsejtbiológiáról, a történészeket a 400 meghamisított évről stb stb... Miért pont a nyelvészek úsznák meg?"


Tudom, hogy másokat is kioktatnak, de épp nyelvészes példát láttam utoljára. Illetve mivel inkább humán érdeklődési körű vagyok, ebbe a témába gyakrabban botlom bele.


A kérdés nem a témára irányul, hanem hogy az ilyen emberek mit képzelnek.

2022. nov. 19. 18:29
 8/19 A kérdező kommentje:

"A jelenség neve amit keresel Dunning-Kruger effektus. Keress rá."


Igen, erről már hallottam. Köszönöm. Számomra megdöbbentő.

2022. nov. 19. 18:30
 9/19 A kérdező kommentje:

5-ös, igen, ilyesmire gondoltam, de persze más területekről is szó lehet.


3-as: elhiszem, és az is rossz lehet. Most inkább a konteókra gondoltam, azok főleg tudományos dolgokkal kapcsolatosak.

2022. nov. 19. 18:31
 10/19 Mojjo ***** válasza:
100%
@7: Nem is a téma miatt írtam, amit, inkább azt akartam demonstrálni, hogy a jelenség az emberi természet része.
2022. nov. 19. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!