Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Nem mondanám rossznak a...

Nem mondanám rossznak a memóriám, de borzalmasan rossz vagyok az egzakt információk (nevek, szakszavak, évszámok) megjegyzésében és tiszta hülyének nézek ki, mert ezek híján képtelen vagyok kifejezni magam normálisan. Mit tehetnék?

Figyelt kérdés
Az emberek nevét nagyon nehezen jegyzem meg, a kollégáim közül aki nem közvetlen csapattársam, azt gyakran nem tudom, hogy hogyan szólítsam meg, mert nem tudom, hogy hívják. Természetesen tudom, ki ő és ha látom, megismerem. Nem jutnak eszembe földrajzi nevek, történelmi események évszámai és személyek nevei sem, a cselekményt el tudom mondani és van egy csomó érdekes dolog, amit tudok és szeretnék elmesélni így a barátaimnak, de nem kapcsolódik hozzá a ki, hol és a mikor, így pedig hülyeségnek tűnik belebonyolódni az egyébként izgalmas történetbe, legyen az történelmi esemény vagy egy regény cselekménye. Nem tudok normálisan elmagyarázni a szakmámban sem dolgokat előzetes felkészülés nélkül, mert nem jutnak eszembe a szakaszavak, fogalmak, pedig pontosan tudom a dolgom, értem, hogy mit csináltam, mások szerint jól dolgozom és maga a művelet tisztán megvan a fejemben, de a címkék hiányoznak mellőle. Szellemi munkakörben vagyok, az eszemmel keresem a kenyerem és rengeteg dolgot tartok észben közben, ami nem esik nehezemre, de mikor arról van szó, hogy beszéljek például a szakmámról, egyszerűen nem jönnek a nyelvemre a szavak, gondolkodnom kell, hogy hogyan hívják azokat az elemeket, egységeket, eszközöket, amikkel akár napi szinten dolgozom. Legutóbb például egy általam alkalmazott függvény lefutását nem tudtam elmondani, mikor arról beszéltem, hogy miért azt alkalmaztam az egyik feladathoz. Körül kellett írnom, hogy hogy néz ki, mert nem jutott eszembe a szó (nonlineáris). Mi a bajom és hogyan segíthetnék ezen? Tiszta hülyének érzem magam.
2022. dec. 4. 02:06
 1/1 anonim ***** válasza:

Ugyanez a gondom nekem is, csak már megszoktam én is meg a környezetem is. 2 diplomám van, tanítok is, de a nevek, évszámok rettentően nehezen mennek. A szakszavak kevésbé problémásak, de gyakran nem jut eszembe egy kifejezés.

Ne stresszelj rajta az a lényeg, ez egy adottság - vagy épp annak hiánya.

Nyugodtan mondd el másoknak, hogy ez neked rettentően rosszul megy. Én már a bemutatkozás után elnézést szoktam kérni hogy valószínűleg nem fogok emlékezni a nevére, mert szörnyen rossz a névmemóriám, a gyerekeim is mondják, szerencse, hogy legalább az ő nevükre emlékszem. Ezen nevetnek és eltesznek abba a rekeszbe, hogy 'nem kell tőle megsértődni ha nem jut eszébe a nevem'.

Segédeszközöket találj ki magadnak amivel túl tudsz lépni ezeken a dolgokon. Én fényképeket szoktam megnézni ha egy kollégám nevét keresem, ahol ott van mindenki neve (tabló féleség). vagy ha beszélni akarok valakivel, előtte rákeresek a nevére a levelezésünkből vagy máshonnan és felírom, mert még menet közben is képes vagyok elfelejteni. Vagy ha beszélgetés közben nem jut eszedbe valaki neve, akkor csak írd körbe, hogy 'aki x feladattal foglalkozik és szőke, magas, ott van a helye az ablaknál... mi is a neve?' stb.

A függvényes esethez hasonlóan máskor is simán írd körbe, vagy rajzold le amire gondolsz és hidd el aki értelmes az meg fog érteni, segít hogy megtaláld a hiányzó kifejezést.

Ha te viccesen kezeled akkor a többiek is normálisan állnak hozzá, mert akkor nem lesz az a kínos szünet, hogy jaj, nem is tudja mit mondjon.

Ha szükséges, nyugodtan hordhatsz magaddal egy kis notesz-félét, benne ilyen szakkifejezésekkel ami munkádban fontos, és ha megszokod mit hol találsz benne, akkor egy fél másodperc alatt megtalálod amikor kell.

de a lényeg, hogy nem baj ha ezt tudják rólad a környezetedben ha te is egyféle állapotként kezeled ami amúgy nem gond a munkádban számodra, csak el kell fogadniuk, mert ez van. Mint a diszlexia vagy a szemüveg szükséglete, netán ha valaki dadog. A lényeg, hogy amúgy legyen jó a munkád, megfelelően jó a teljesítményed és te is hasonlóan viszonyulj másokhoz - te se akadj ki ha nekik valami másban van problémájuk.

2022. dec. 4. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!