Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért mesélik el az emberek a...

Miért mesélik el az emberek a saját történetüket E/2 személyben?

Figyelt kérdés
Engem nagyon bosszant, egyre többször hallom, olvasom, de leállítom. Hiába nekem mondja, mert akár én kérdeztem vmit tőle. De nem én voltam a műtőasztalon, ettem külföldön akármit, beszélt velem így a pénztáros, végeztem a munkáját, stb. Számomra nevetséges. Vagy abbahagyom a cikk olvasását, a riportort, de élőszóban szinte mindig szólok, hogy vagy mondja - szerintem - normálisan E/1 vagy általános alany személyben vagy megyek tovább. Akkor már nevetek, amikor a történetben már ő sem tudja, hogy hogy is történt, váltakozik az E/1,E/2, ált. alany...

#tegezve
2023. jan. 14. 12:52
 1/8 anonim ***** válasza:
31%
Példát
2023. jan. 14. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
91%
Én ilyennel sosem találkoztam
2023. jan. 14. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

- várod, hogy altassanak, de még beszélnek a fejed felett, (akár még betegség részletezése is E/2 személyben)

- sötétebbre festi a hajad a fodrász, amikor azzal kezdtem, hogy...

- állsz a dugóban, hallgatod a zenét, persze, hogy nem veszed észre a zöldet,

most hirtelen ezek jutottak az eszembe.

2023. jan. 14. 13:08
 4/8 A kérdező kommentje:

2.#

De, csak nem figyeltél rá. Olvass cikket személyekről, hétköznapi emberről, színészről, cégvezetőről, celebről, tuti, hogy elkezdi az élményeit E/2 személyben. Még a negatívat is képesek... Sebestyén Balázst hallottam így beszélni először. Kíváncsi vagyok a véleményetekre, hogy felfedeztétek-e, mi a véleményetek?

2023. jan. 14. 13:11
 5/8 anonim ***** válasza:
34%

Jaa, így más

Itt arról van szó, hogy általánosítanak

Tehát pl ha azt mondja valaki, hogy "tegnap szólt csak a tanár, persze hogy nem tudsz felkészülni" az arra vonatkozik, hogy mivel későn szólt a tanár, senki sem tudott felkészülni

Bár tényleg nem a legjobb megfogalmazás ez, de szerintem erről van szó


Vagy a te példád: - állsz a dugóban, hallgatod a zenét, persze, hogy nem veszed észre a zöldet

Ez meg általánosítva, aki mással foglalkozik, nem veszi észre ha zöld a lámpa (tehát ha én mesélném, úgy érteném, hogy 'ha nem figyel valaki, nem veszi észre a zöldet'-tehát nem csak velem van így, hanem mindenki mással is)

2023. jan. 14. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

5#

gyk egyik kérdése: Nem rossz érzés látni ahogy pusztul a szülőfalud?


Nekem nem pusztul a szülőfalum. De ha az illető velem, velünk, pl. munkahelyen beszélne, akkor úgy mondaná, hogy abban a tóban mossák a kocsi kerekét, ahol 10 évesen fürödtél. Képzeld, a kisbolt, ahonnan loptad a csokit még 8 évesen, összedőlt. Ááá, Mari néni buktája olyan finom volt, amilyen soha az életedben nem ettél. A kert gazos, míg régen annyit tudtál napozni, javítottad az udvaron a motort, stb. stb. Nekem nem tetszik ez a fajta elbeszélés, le is állítom, hogy nem velem történt meg.

Ez még a jobbik, nevetségesebb része. De amikor a negatív történetet, pl. a műtéte E/2-ben mondja, akkor itt tényleg leállítom, lesz, ami lesz. Ha kívülről nézi, mondja általános alanyban.

2023. jan. 14. 14:19
 7/8 A kérdező kommentje:

6#

soha nem tudhatod, hogy kit bántassz meg az autista, fogyatékos, nyomorék, stb. kifejezéssel.


Röviden a sztori, melóhelyen jött be a kolléganőm 2-3 másik kollégával az irodába, sztorizza - legalább ő magáról, ha már ennyi esze van -, hogy ő ilyen-olyan fogyatékos, de ezt mindenki tudja róla. Az elejét nem hallottam, hogy miért is? Vmi marhaságot csinált, mert nagyon röhögtek, az ok most nem lényeges. Nincs fogyatékos családtagom, szomszédom, ismerősöm, stb, de ha lett volna, akkor beszóltam volna neki kulturáltan, hogy nézzen magába, magára. És nem azért, mert szokták mondani, hogy visszaszáll, hanem azért, mert bánthatja a kijelentés a másikat, akinek van fogyatékkal élő családtagja. Mert a kolléganőm viccnek szánta. Vicc és vicc között van különbség.

2023. jan. 14. 14:24
 8/8 anonim ***** válasza:
Megszokás pl.
2023. jan. 15. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!