Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Szerintetek van-e különbség a...

Szerintetek van-e különbség a megfelelési kényszer és a perfektcionizmus között, és ha igen, miben más a kettő?

Figyelt kérdés

Van olyan irodalom ahol összemossák, van, ahol külön említik a két fogalmat, de sosem határolják el egymástól.

Ha esetleg valaki tudja és leírja előre is köszönöm, szakdogához kellene.



2023. jan. 16. 11:14
 1/5 Pekka ***** válasza:
100%

Szerintem van különbség. Bár nem tudom, mennyire lesz használható a válaszom egy szakdolgozathoz. :)

A megfelelési kényszer, amikor másoknak próbál valaki megfelelni, még akkor is, ha ez számara rossz. Ez lehet akár iskola, akár munkahely, vagy egy kapcsolat is. A megfelelési kényszerrel küzdő illetőnek többnyire hátrányos, sokan visszaélhetnek vele, vagy rávehetik olyan dologra az egyént, amiket egyébként nem tenne, vagy mondana.

A perfekcionizmus, amikor elsősorban a saját elvárásainak akar megfelelni az illető, külső dolgok, vagy személyek egyáltalán nem, vagy csak kis mértékben befolyásol(hat)ják ebben.


De persze biztosan vannak olyan esetek, amikor a kettő nehezen elkülöníthető, vagy felismerhető az adott embernél. Ez függ az illető személyiségétől, szűkebb és tágabb környezetétől, vagy bármilyen más külső hatástól.

2023. jan. 16. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
86%

A megfelelési kényszeresek életképtelen egyedek, míg a másik meg is valósítja az elképzeléseit.

Nyers voltam, közönséges, de hát én ilyen vagyok.

2023. jan. 16. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
93%

Megfelelési kényszeres: más személyek elvárásai szerint igyekszik teljesíteni.


Perfekcionista: ő maga fogalmazza meg a tökéletesség ismérveit és ezekre törekszik, kényszeresen.


Perfektcionista: tökéletes képviselője az izraelita soviniszta nacionalizmusnak.

2023. jan. 16. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem megfelelési kényszer az, ami a környezetről szól, a perfekcionalizmus meg a belsődből jön.

Tehát megfelelési kényszer, ha mindenkit le akarsz nyűgözni a környezetedben, ha azokat az elvárásokat akarod teljesíteni, amiket - szerinted - támasztanak feléd, maradéktalanul. Perfekcionalizmus meg az, ha a saját elvárásaidat akarod maradéktalanul teljesíteni, ami esetenként konfliktusba kerül a környezet elvásáraival, de te minden esetben a saját belső mércédnek, értékrendednek akarsz maradéktalanul megfelelni.

Ez az én értelmezésem, nem vagyok szakember, szóval óvatosan írd bele a szakdogádba :D

2023. jan. 16. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Rengeteget segítettetek, már értem, hogy mi a különbség, mentek a zöld pipák
2023. jan. 16. 17:38

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!