Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Hogyan lépjek túl az irigységen?

Hogyan lépjek túl az irigységen?

Figyelt kérdés

Soha nem voltam irigy típus, mindig csak előre mentem, örültem ha jó másnak. Most azonban a közvetlen környezetem felfutott, mi meg le. A legjobb barátom akivel évekig egy életszínvonalon éltünk, gazdagabb lett Bitcoin által (állítása szerint 200 milliót kaszált, időben kiszállt) és építetett egy gyönyörű panorámás helyen egy 120 m2-es házat, új autót vett. A másik jóbarátom vízumlottót nyert 2 éve Amerikába a családjával, pár hónapja költöztek ki. A feleségem húga a covid alatt vállalkozást kezdett és annyira bejött, hogy a gondosan épített falusi házat, amit családi összefogással, saját kézzel újítottunk fel, pillanatok alatt eladták, legyintve, hogy kit érdekel ez a kis egérlyuk. Vettek egy két emeletes nagy házat a közeli nagyvárosban gond és hitel nélkül.

Mi a feleségemmel rengeteget dolgozunk, Budapest mellett van egy lakásunk. A fizetésünk jelentősen elértéktelenedett, jelen pillanatban alig tudunk megélni. Már külföldi munkavállalásban gondolkodom, de nem tudom itthagyni a gyerekemet. Teljes anyagi csődbe kerültünk, az autónk is elromlott, nincs pénz a javítására se. Azt látom, hogy körülöttünk mindenki előre jutott jelentősen, míg mi a béka feneke alá. Örülnöm kéne másoknak, de csak sorba küldik a képeket, videókat, csak a saját új dolgaikkal foglalkoznak, míg a feleségem tiszta idegroncs, már velem ordítozik, mindig sír. Elején örültünk a videóknak pl a Grand Canyonból, de most már idegesítő! Az új házak avatójára se szívesen mentünk. A húg prezentálta a jakuzzit meg a fűtött medencét, miközben mi a lakásunk felfűtését is alig tudjuk kifizetni.

Úgy érezzük nem hibáztunk, tisztességesen dolgozunk, csak a világ és a gazdaság ment el mellettünk. Jelentkeztünk rengeteg állásra, de most nem nagyon van felvétel sehol, a tapasztalatot igénylő állásaihoz mindenki ragaszkodik most. Kezdő pozicióba meg minek mennénk kevesebb vagy ugyanannyi fizetésért?


Nem tudom hogyan lépjek ezen túl. Szerintem az irigység azért is alakult ki, mert tőlünk senki sem kérdezi hogy vagyunk, nincsenek ránk tekintettel amikor mesélik a dolgaikat. Pl amikor mondjuk hogy alig tudtuk kifizetni a fűtést, akkor nem kéne fél óra múlva azt mutogatni, hogy a mostani télies időben fűtve van a medence is. Mibe kerülhet …



2023. ápr. 4. 09:09
 1/4 anonim ***** válasza:
Ilyen az élet. Nem lehet mindenki sikeres.
2023. ápr. 4. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
55%

Én nem barátkoznék ilyen emberekkel...

Eleve mi a f*sznak kell ennyire mutogatni.

2023. ápr. 4. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Panaszkodtam, hogy nincs cipőm. Aztán találkoztam valakivel, akinek nem volt lába. Abbahagytam a panaszkodást.

Ne felfelé, lefelé nézegess.


Más:

azt vélelmezem, hogy egész életedben kockázatkerülő voltál. A környezetedben lévő néhány ember ellenben vállalta a nagyobb kockázatot a jobb élet reményében. Az egyik bitcoinozott, a másik vállalkozást indított. Látták a lehetőséget, és nagy kockázatot vállaltak. Be is csődölhettek volna. De jól csinálták. És sikerült nekik. Te ezeket a kockázatokat elkerülted. A nagy jövedelemmel együtt...

2023. ápr. 4. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Az irigységnek szerintem két mozgatórugója van:


1: nekem hiányérzetem van az életemmel kapcsolatban.

2: szelektíven nézem a pontokat, amik alapján mérem magam.


Javítani a helyzeteden mindkét irányban lehet:


1: a helyzetedet szinkronba hozod az igényeiddel. Ez vagy azt jelenti, hogy javítasz az anyagi helyzeteden, vagy azt, hogy elfogadod a mostanit. Egyik sem könnyű, de szakember mindkettőben tud segíteni.


2: megpróbálod reálisan mérni:

a) magadat: ne csak azokat az embereket nézd, akik sokkal jobban állnak nálad, hanem azokat is, akik sokkal rosszabbul. Az, hogy van egy stabil házasságod, egy saját budapesti lakásod, már szinte átlag feletti ma Magyarországon.


b) őket: ne csak a sikert nézd, hanem az egész csomagot. Én sokat irigykedtem a jól kereső, vállalkozó haveromra, de aztán megnéztem, milyen szinten ki van égve, és rájöttem, hogy nekem az a fajta élet nem ér annyit. Nem érzem a srácot semmivel sem elégedettebbnek, vagy boldogabbnak, mint magamat, csak a pénze több, semmi más.


c) amit mutatnak: nem minden arany, ami fénylik. Sok ilyen nyaralós posztot láttam már én is életemben, aztán mögé nézve kiderült, hogy hitelből van, és azért güriznek és idegeskednek, hogy törlesszék.


d) a kontextust: én a sógornőmékre sokáig voltam irigy, mert miközben én két állásban güriztem, ők építgették a kerti sütögetőt, a gyerekek meg 80 ezres legót kaptak karácsonyra. Aztán rájöttem, hogy ez egy pillanatnyi állapot, mert élvezik az állam magas családtámogatásait - 5 gyerekük van. Azóta letelt a gyed időszak, és most rohangálnak 5 gyerekkel 8 órás állásokban, az életük egy non-stop rohanás idő és pénz után.


+1: ha még ezek után is irigy vagy, akkor nyelj egy nagyot, és gondolkodj el, mit tudnál eltanulni tőlük. Nekem van egy ilyen csávó a faluban, akibe nem tudok belekötni, kb egy idős velem, nem hiszem, hogy többet keres, gyereke is eggyel több van, mint nekem, mégis valahogy többet kihoz belőle. Én azt mondtam, hogy megpróbálom ezt ellesni tőle.

2023. ápr. 4. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!