Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Az mennyire igaz, hogy a...

Az mennyire igaz, hogy a Horvátok többségében "olaszos mentalitásúak"?

Figyelt kérdés

Persze tudom, hogy nem lehet x nemzetre egységesen ráhúzni valamit, nem is ez a kérdésem célja. (Meg amúgy nem feltétlen negatív vagy pozitív egy sztereotípia).


Mit gondoltok erről?



2023. jún. 26. 23:23
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

#9-10 hát félre voltam értve (8 vagyok), egyáltalán nem úgy értettem, hogy a közelmúltban is mögöttünk kullogtak volna (pont azt írtam, hogy már egy ideje nem... HR+SLO éppen arra jó példák, hogy már rég előttünk járnak; SLO pedig földrajzilag egyáltalán nem Balkán, csak úgy keveredik ez utóbbi ország ide, hogy része volt az egykori Jugónak, de semmi több), és végképp nem úgy, hogy a földrajzi Balkán-fsz. egységes lett volna (sose volt az; földrajzilag még a görögök is ott vannak, akik még akkor is kakukktojások lennének HA egy kalap alá lenne véve a Balkán többi országa, de Nincs természetesen).

Hanem úgy értettem, hogy: több évtizede HR-nál tényleg előrébb jártunk (legalábbis a '90-es években tuti, meg talán az azt követő egyetlen évtizedben is, mondom „talán”), sőt, valaha (jó rég persze, de valaha) olyan idő is volt, hogy az összes szomszédunk közül csak Ausztria járt előttünk és az összes többinél mi voltunk előrébb, de napjainkban (már sok éve) már más a helyzet. A szomszédaink közül a jelenlegi gazdasági mutatói csak UA-nak sz.rabb mint nekünk, és a földrajzi Balkánon is van olyan hely, amely előttünk jár (HR biztosan ilyen). Ha nem szándékozok „tipikusmagyarosan” panaszkodni, a *tények* akkor is ilyenek.

És aki szerint HR ne lenne Balkán, azt földrajzi értelemben ki kell igazítsam. Ha Szerbiát annak veszed, vagy Boszniát, HR nagy része azzal egy szélességen van, illetve igazából az ország ÉNY-i részét is ugyanaz a tenger mossa, amelyik a teljes félsziget nyugati partját, therefore nagyon is már ott kezdődik a Balkán-félsziget. Lehet azt mondani, hogy a Vajdaság nem Balkán még, de Szerbia túlnyomó része annál is délebbi, és bár e vonalnál (Vajdaság déli határa) HR-nak is van északabbi része, e vonalnál messzebb van az ország legdélebbi pontja mint a legészakibb. Húzhatod a Balkán-fsz. északi határát úgy, ahogy egykor volt a Nagy-MO--szerb határ, vagy húzhatod egy vonalba a Szávával, ezeknél is messzebb van HR legdélibb pontja mint a legészakibb. Nem lehet megmásítani, hogy fizikailag HR és a Balkán-fsz. összeérnek egymással. Mentalitásban elismerem és eddig is így voltam vele magam is, hogy egyáltalán nem olyanok a horvátok mint a többi „jobban balkáni” nép.

Szóval én Azoktól kivétel vagyok, akik úgy balkánoznak, hogy csakis abból a célból, hogy sirassák a magyar helyzetet, no meg ők politizálnak is (amely során politikusnevek is előkerülnek), én le se írtam+írom a pártszimpátiámat (bármelyikre gondolsz, téves, és ha az ellenkezőjére gondolsz, az is téves), én politikától függetlenül írtam, tényeket írtam, legalábbis a gazdasági részt (annak elsősorban a múlt részére gondolok épp most) így tanultam, a földrajzi rész meg egyszerűen állandó tény (emberi léptékben persze, nem földtörténetiben, mert utóbbi léptékben a kontinensek is mozognak)


Nulláról indítva más válasz {9+10}-re: olvassátok már vissza #8-nak az elejét, hát ott én is úgy írtam, hogy »azt mondJÁK, hogy „MO is Balkán”«, róluk írtam, azt írtam h ők mit írnak, nem azt h *teljesen* egyetértenék velük. Én egyébként *az összes* véleménycsoporttal úgy vagyok, hogy van általam osztott és nem osztott része, teljesen kevert személy vagyok, sehova se *teljesen* oda tartozó.

2023. jún. 30. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
82%

11: Ehhez csak pár dolog.


1. Szlovénia földrajzilag pont annyira a Balkánhoz tartozik, mint Szerbia. Románia ami földrajzilag nem Balkán, mégis oda szokták sorolni.


2. Amiket írsz a gazdasági mutatókról nem tények, akármennyire hangsúlyozod. Eleve kérdés mely gazdasági mutatókról van szó. Korrigált egy főre jutó GDP tekintetében egyedül Ausztria és Szlovénia van előttünk. Ha a HDI-t nézzük akkor is Románia, Szerbia, Ukrajna mögöttünk, Szlovákival vagyunk egy helyen a rangsorban. De pl. HDI szerint Szlovénia megelőzte Franciaországot és Ausztriát, akkor a Nyugat is hanyatlik vagy mi? :D Nem fogom felsorolni az összeset, a lényeg hogy egyáltalán nem helytálló hogy UA-n kívül már mindenki megelőzött minket.


Te is úgy fogalmaztál nem mindegyik mögöttünk kullognak hanem már megelőztek minket. Mintha egyrészt szenzáció, másrészt valami szégyen lenne. A gazdasági térkép sosem volt statikus. Azt is ki gondolta volna, hogy Észtország, Finnország vagy Dél-Korea így kitör. Csak sajnos a Nyugattal szemben kisebbségi komplexusunk van, a szomszédainkat ellenben szeretjük lenézni. Holott pl. elég sok balkáni terület, Észtországhoz hasonlóan egyszerű történelmi okokból maradt le, viszont most hogy pár évtizede önálló piacgazdaságokként működnek kezdenek egy jóval reálisabb gazdasági pozíciót betölteni Európában ami lehet közelebb van a miénkhez mint megszoktuk.

2023. jún. 30. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!