Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mi a különbség a sajnàlat és...

Mi a különbség a sajnàlat és az empàtia között?

Figyelt kérdés
2023. okt. 25. 15:33
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
74%
2023. okt. 25. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

A sajnálat olyasféle szimpatikus fájdalom, amelyet mások szenvedése vált ki belőlünk, és gyakran hasonlítható olyan érzelmekhez mint az együttérzés, részvét vagy empátia.


Az empátia avagy beleérző képesség, amivel egy másik ember vagy élőlény lelkiállapotába tudjuk helyezni magunkat. Az empátia megnyilvánulása például, ha valaki egy másik ember bánatát hallgatva, egy másik élőlény szenvedését látva, önmagát az adott helyzetbe beleképzelve saját élményként éli meg.

2023. okt. 25. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
39%

Az empátiánál tudod mit érezhet a másik. Nem veszed át a hangulatát, nem vált ki érzelmet belőled, egyszerűen csak el tudod képzelni, mit érezhet, mire gondolhat jelenleg.


Sajnálatkor már létrejön benned egy érzelem a másik ember miatt.

2023. okt. 25. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
61%
A sajnálat minősít, és többnyire negatívan. Az empatia ettől mentes.
2023. okt. 25. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
52%

A sajnálat azt feltételezi, hogy az adott személyt akár az adott szituban, akár alapból saját magad alá helyezed.


Az empátia esetében egyenrangúként ítéled meg.

2023. okt. 25. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
63%

Megpróbálom egy példán keresztül érzékeltetni.


Van egy haverom, akinek kicsit kicsúszott az élete az elmúlt években: becsődölt a vállalkozása, és próbál talrpaállni. Közben sajnos a baráti körben is törést okozott, mert adósa maradt egy közös barátnak nem kis pénzzel.


Nem sajnálom a srácot, magának csinálta, nem igazán okolhat senki mást. Sajnálni azt a srácot sajnálom, akinek úgy egymillió forintja és egy baráti kapcsolata bánta, mert ő aztán nem tehetett a dologról.


Viszont meghallgattam a becsődölt haveromat, végighallgattam min ment keresztül, és képes voltam beleképzelni magam a lelkiállapotába. Ezáltal képes voltam megérteni, mit miért csinál, mit él meg, és így képes voltam belátni, hogy az ő helyében velem is megeshetett volna az egymillió forintos összeveszés.


Ettől még nem adok neki igazat, ő cseszte el, nem is igazán sajnálom, mert saját döntései vezettek oda. De ÉRTEM, és nem hibáztatom.

2023. okt. 25. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

A sajnálat olyan mint a lesajnálni kifejezés. Örülsz hogy felette vagy.


Az empátia olyan hogy automatikusan elkezdesz azon gondolkodni hogy lehetne neki jobb, ha azon az adott problémán nem is tudsz segíteni, de legalább kifejezed a szimpátiádat, és más dolgokban segítesz nem azért mert kötelező hanem mert szeretnéd hogy jobban legyen, boldoggá tesz ha jobban lesz.

2023. okt. 25. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

A sajnálat csak az hogy szegény ő.

Az empátia meg az hogy neked is fáj ami neki.

2023. okt. 25. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A sajnálatos esetében nem képzelem magam az illető helyébe, az empátia esetében úgy érzem, mintha velem is megtörtént, vagy megtörténhetne az eset.
2023. okt. 25. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
#sajnálat
2023. okt. 25. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!