Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Mit tegyek, ha egy felnőtt...

Mit tegyek, ha egy felnőtt ismerősömről az a gyanúm, hogy autista?

Figyelt kérdés

Munkatársam az illető. Eléggé perfekcionista és szuperérzékeny, nagyon ideges tud lenni apró dolgoktól, szeret beszélgetni, de szerintem nem érti az átlag emberek érzelmi viszonyulásait, szerintem rosszul kódolja magában ezeket az érzelmi reakciókat. A munkahelyen erős megfelelési kényszere van, eljátssza a jófiút, hogy ne utálják, de ettől úgy kifárad érzelmileg, hogy otthon órákig töltekezik önmagában, van egy hobbija, legózik. Mivel sokat beszélgetünk, ő mondja el ezeket, azt is, hogy minden napját megtervezi, szereti a rutint, nem szereti a változást, minden nap ugyanazt eszi otthon (!) és nem eszik semmilyen gyümölcsöt mert fóbiája van a gyümölcsök állagától. Szerinte az emberek nem értik meg őt, emiatt szorong és depresszív.

Megemlítettem neki, hogy nem vagy te autista véletlenül, erre megsértődőtt. Próbáltam neki elmagyarázni, hogy lehet egy magasan funkcionáló autista és ha szakember ezt alátámasztaná, akkor megmagyarázná a problémáit és segítséget kaphatna, hogyan éljen teljesebb életet.

De azóta csak azt hajtogatja, hogy én sem értem meg őt.

Pedig én csak jót akartam neki. Szerintetek a leírtak alapján ti mire gondolnátok? Csak néhány kiragadott példa, de az életben már pár éve ismerem, fiatal egyedülálló ember, a helyzete nem változik, a kapott jótanácsokat nem tudja alkalmazni annyira másképp gondolkodik, nekem olyan megérzésem van, hogy autisztikus vonásai vannak.

Ja pszichológusnál járt már de semmi.

Segíteni szeretnék rajta, mert elég nehéz helyzetben van. A munkahelyen már sokaknál közutálatnak örvend, magánéleti gondjai is vannak.

Ti mit tudnátok segíteni egy ilyen embernek?



nov. 19. 08:56
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
65%
Semmit. Nem is értem miért gondolod, hogy bárkit jogod van diagnosztizálni. Honnan veszed ezt? És neked áll feljebb, ha megsértődik. Hol tartunk, komolyan...
nov. 19. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
78%
A "dehát én csak jót akarok" emberektől mindenkit mentsen az isten. Semmit ne akarj a másiktól.
nov. 19. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
76%

"Szerintetek a leírtak alapján ti mire gondolnátok?"


Én arra, hogy szerencsére nem az én kollégám vagy.

nov. 19. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:

Pedig akarok. Ő is tőlem. Barátságunk egyre szorosabb, csak azért nem léptük még át a barátság határát mert van itt ez a kis bizonytalanság.

Senki életébe nem ártom magam és eszembe sem jut senkit diagnosztizálni. Nem magamról kértem sztereotipizált ítéletet, engem nem zavar ha így látod de ez nem válasz a kérdésemre. Egy fél mondatból címkéztél. Gratulálok. Szóval te egy fél mondatból diagnosztizáltál engem én meg egy évek óta tartó ismeretséget próbalok kielemezni.

Hát van akinek egy fél mondat is elég...

nov. 19. 09:12
 5/23 anonim ***** válasza:
69%

És ha az? Egy diagnózis semmin nem változtat már felnőtt korban.

Csak neki okozna lelki gubancot most ezt végigvinni. Hagyd inkább békén.

nov. 19. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 A kérdező kommentje:

De változtat. Életvezetési stratégiákat segít a szakember kialakítani ha diagnosztizálja, hogy a páciens idegrendszere másképp van huzalozva.őt ismerve nem lelki gubancot okozna neki a diagnózis, hanem megnyugvást. Mert most csak nap mint nap azon feszül őrjöngve és szorongva, hogy ő miért más mint a többi.

A példákat azért írtam le, hogy arról mondjátok véleményt, ne rólam. Köszi.

A kérdésem még mindig nem az, hogy ki nem szeretne a kollégám lenni. Majd ha erre leszek kíváncsi akkor megkérdezem.

nov. 19. 10:10
 7/23 anonim ***** válasza:
53%

Mivel te írtál ki kérdést, téged zavar, így neked kell egy diagnózis, vagy beszélgetés egy életvezetési tanácsadóval, aki segít abban, hogy kezeld a környezeted. Bármilyen is. De nem így. Igaza van, nem érted meg. Ő majd megy, ha ott fog tartani. Tanácsot adsz, akarsz tőle változást, nem hagyod abban, amiben van. Nem tudsz kommunikálni.

A hogy érzed magad kérdésre, ha kapsz tőle választ, egyből a tánacsaid jellenek meg.

Igen, fél mondat elég. Nem tudsz kommunikálni. Így neked kell segítség. Összejönni nem fogtok. Így inkább a jövőre nézve ez a tanácsom.

nov. 19. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
58%
élni és élni hagyni. nekem ez a felfogásom.
nov. 19. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm 8-as. Értem. Úgy fogok tenni.

A tanácsot ő kérte. Kéri folyamatosan. Beleestem abba a hibába, hogy kétségbeesve kértek tőlem tanácsot, én meg magamévá tettem a problémát. Összejönni nem fogunk, mert úgy érzem, én csak arra kellek neki, hogy meghallgassam, mi van vele, mert mindenki más leszarja már rajtam kívül.

Én hülye meg gyötrődöm és még bántást is kapok érte. 7-es igazad van, engem zavar, hogy nem tudok segíteni annak, aki segítséget kér tőlem. Folyamatosan jön, hogy mit csináljak. Adjak tanácsot. Akkor mondjam azt, hogy hagyjon békén engem nem érdekel. Ez szomorú szerintem.

nov. 19. 14:56
 10/23 anonim ***** válasza:
77%
Ha ennyire nagyon keresné a választ arra, miért más, mint mások, akkor megragadná a javaslatod és elkezdene kutakodni a témában. Egyébként lehet, hogy beletetted a bogarat a fülébe azzal, hogy megemlítetted az autizmust és elnindítottad egy úton. Csak épp nem rohan, hanem szépen lassan feldolgozza a saját ütemében az információt.
nov. 19. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!