Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Miért probléma sok ember...

Miért probléma sok ember számára, ha valaki lefotózza valamijét?

Figyelt kérdés

Általános kérdés, ugye ilyen fotózásból adódó problémák, konfliktusok gyakran akkor jönnek elő, amikor valaki egy házat/épületet, autót, egyéb járművet, vagy állatot, pl. kutyát (sétáltatás közben) fényképez le.

Most itt nem a jogi részére vagyok kíváncsi, közterületen lehet fotózni bármit, csak embereket nem - jellemzően a publikálás, közzététel az ami körülménytől függően ilyen szempontból bonyolultabb ugye a személyiségi jogok miatt. Mégis sok esetben hallok olyanról ismerősi körben, hogy valaki fényképezett az utcán egy házat, autót, kutyát, akármit, és valaki balhézott miatta... Tehát nem azért, mert esetleg feltette valahova, hanem pusztán mert fotózta. Gyakran van itt is ilyenről sztori, sőt, olyat is hallottam már, amikor valaki úgy kötekedett a fotóssal, hogy mégcsak nem is az övé volt az adott épület, vagy jármű amit fényképezésre került (felmerül, hogy onnantól egyáltalán mi köze hozzá?!)...

A kérdés ami érdekel: aki egy ilyen fotózás okán balhézni képes, annak mi lehet az oka? Avagy miért kell rögtön, kapásból rosszra gondolni vagy rosszat feltételezni? Aki egy járműről, vagy épületről készült utcafotó miatt balhézni, fenyegetőzni meg hőbörögni kezd, az mit vizionál vagy mire gondolhat? (pláne manapság amikor mindenkinél ott a fényképezős okostelefon, tehát mégcsak nem is olyan extra dolog fotózni...)

Ti tapasztaltatok már esetleg ilyet, hogy valaki fotózta valamiteket? Mire számítottatok? Kulturáltan reagáltatok, vagy nekiálltatok veszekedni az illetővel? Esetleg fordítva, fotóztatok valamit és konfliktus lett?



jan. 28. 13:24
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Szerinted ebbol mi jót lehet feltételezni mégis, ha vki pl.leállna a kocsimat fotózni?
jan. 28. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
80%

Figyelj, nekem még nem volt olyan, hogy csak úgy fotózgatták volna valamimet. A házunkat egy cigány fószer fotózgatta, elküldte a párom az anyjába, a pali ma is ül, mert végigrabolta az utcát, hozzánk is megpróbált bejönni, csak van riasztónk.


Taknyos kis hülyegyerek nekiállt fotózni a kocsimat, nem látta, hogy benne ülök. Kiszálltam, kérdeztem mit akar, akkor hebegve elmondta, hogy fel akarja tölteni valami csoportba, hogy a rendszámtáblámra pluszba tettem gyorskötözőt.


Senkinek semmi köze mások magántulajdonához, fotózgassa az anyukáját minden szögből, ahogy engedi, de nem másnak a cuccait.

jan. 28. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
93%

Mert például amikor a lakásajtodat autódat lefotozza valaki, joggal merül fel a kérdés, hogy a következő napokban betornek/vagy elviszik az autódat.


Nyilván ez nem vonatkozik egy 100 milliós ritka autócsodara, de én se vennem jó néven, ha az utcan kint álló Opelemet fotózgatna bárki is.

jan. 28. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
84%

Mondjuk ha már ott van a tulajdon gazdája, igazán kérhetnél engedélyt a fotózásra.

Mondjuk az autó/ház/kutya tulajdonosától.Ha nem engedi, akkor meg le kell kopni.

Szerintem ez alapvető udvariasság...

jan. 28. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Hmm, érdekes. Akkor tehát úgy tűnik, ez az általános és "normális", és én vagyok túl optimista, hogy az ilyesmikről nem egyből a legrosszabb kimenetelek jutnak eszembe...


(Múltkor pár hete amúgy nekünk is fotózták a családi kocsinkat, a kapubejárón állt, én meg láttam az ablakból a függöny mögül. Nem tudom kik voltak, csak megálltak mögötte/mellette egy másik autóból, fotóztak, majd elmentek. Az autó köszöni szépen, megvan azóta is! :) )


Köszi a válaszokat, jöhetnek még!

jan. 28. 15:35
 6/8 anonim ***** válasza:

Úgy emlékszem, hogy velem még nem történt ilyen, de ha történne, akkor én se nézném jó szemmel. A mai világban felrakják fb-ra, youtube-ra stb-re és kinevetik, kigúnyolják, tréfálkoznak valamit róla. Aztán, ha megadja még a címet / helyet ahol látta, esetleg az embert jellemzi, hogy könnyebben megtalálható lehessen, akkor bármilyen kellemetlen felkeresés érheti. Én elsősorban nem a lopás miatt nem engedném, hanem mert nem szeretnék röhikcsélő, gyagya emberekkel beszélgetni, akiknek nem biztos, hogy meg lehet magyarázni, hogy ezt nem szeretném és távozzon. Bőséges a tapasztalatom az értetlenkedő emberek körében. Ha pedig egy ilyen embert felbőszítenék (ami teljesen jogos lenne részemről, mármint a távozásra bírás, de az ilyet indulat nélkül nem lehet elküldeni), akkor több más hasonlót csődítene hozzám, hogy "Nézzétek meg ti is ezt a hülyét!" 'Ezt meg ezt csinálta.' - természetesen eltorzítva a valóságot, mert az ilyen torzít. Van az a mondás, hogy 1 bolond 100-at csinál. Az emberek többsége tényleg nem gondolkozik és nem kérdőjelezi meg a valóságtartalmát annak, amit valaki (jelen esetben egy röhikcsélő, értetlenkedő ember) mond. És a facebook népe, de akár a gyakori népe is – mert itt is busásan van belőlük – szépen befogadja az ilyeneket.

Útközben se nézném jó szemmel a dolgot. Ha valaki megmagyarázza és normálisnak ítélem, akkor rendben van.


Emberes eset következik: Anno a Bikás parkban zsonglőrködtem (gyakoroltam, de már nem voltam esetlen, hanem könnyedén, látványosan ment). Egyszer észre vettem, hogy úgy 30 méterről erősen videóznak. Azonnal hátat fordítottam és úgy folytattam a gyakorlást. Odajöttek, bocsánatot kértek és mondták, hogy...már nem emlékszem, hogy melyik egyetemre egy körképet készítenek (talán valami feladat vagy project miatt) erről a parkról, és, hogy nem engedném-e meg, hogy levideózzanak. Noha mindig is gyűlöltem a személyes fotózást vagy videózást (ezek előtt a rendkívül pattanásos arcom miatt, szégyelltem azt - ekkor már nem volt pattanásos), de a korrekt megnyilvánulásaik miatt megengedtem. Ez így más. Deee...ezt az elején kellett volna közölniük.

(Manapság már nem tenném meg, mert eléggé jellegzetes vagyok (tehát könnyen felismerhető) és van két fizikai betegségem ami miatt igen erősen kerülöm az embereket. Tehát önvédelem miatt nem engednék meg hasonlót manapság.)


Én anno nem mertem kertes házakat fényképezni, hanem azt csináltam, hogy megálltam, térképet megnyitottam a telefonon, GPS-t bekapcsoltam és képernyőképet készítettem arról, ahol voltam. Később google térképen visszanéztem. Bár az is igaz, hogy nem mindet találtam meg, mert sok közülük az utóbbi években épült vagy újult fel és azóta nem térképezték fel / frissítették a képeket. Tehát nem érzem azt, hogy rendben van másnak a valamilyének a lefényképezése.

Meg most eszembe jut, hogy anno flixbusszal utaztam (az ugye nagy távokat tesz meg). És előttem ült egy gyerek, aki videókat nézett. Nem tudtam elfoglalni magam és kíváncsi voltam arra a videóra és elkezdtem nézni a telefonján. Néhány perc múlva észre vette a tükröződésből és hátra nézett. Elfordítottam a fejem (de egy idő után ismét vissza fordítottam...eeehhhh). Nem folytatom. Nem lett belőle semmi, de ez sincsen rendjén. Már tisztán látom ezt. Nem a gyereket néztem, ezt mindenki kikövetkeztetheti, de akkor sincs rendjén. Talán az a mondat illik ide, hogy: Nem szeretem, ha a szomszédom a tányéromba lát és látja, hogy mit eszek. Vagy hasonló. (Valaki tudja, hogy hogy van ez a mondat? Köszönöm, aki kijavít vagy pontosít.)

jan. 28. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Nekem sem pozitív dolgok jutnának eszembe arról, ha valaki lefotózná bármim is. Tele van a net azzal, hogy random emberek kocsijáról, ruháiról, táskáiról, egyebéről készült képeket posztolnak, általában azzal a céllal, hogy kiparodizálják a másik tulajdonát. Mert ők gáznak, viccesnek érzik azt, és azt várják el, hogy majd mások is így látják, és csatlakoznak hozzá.

Vagy épp, attól tartanék, hogy az adott értékem, amiről a kép készült, a következő napokban megsérül, nagyobb kár keletkezik benne, vagy rosszabb atrocitás éri.


Az emberek nagyon bizalmatlanok egymás felé, én magam is, és az a baj, hogy ez okkal alakult ki. Aztán meg látják, hogy valamiért fotózgatják a dolgát, és félteni kezdi a tulajdonát, mert sosem tudni, mennyire van rossz, mögöttes szándék egy szimpla kép mögött.

jan. 29. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
38%
Van egy olyan, hogy emélyes képmáshoz fűződő jog.Tárgyat, objektumot, vagyis bármit nyugodtan le lehet fotózni, ami közterületről látható. K8véve közelről emberi arcot. Csak ízt védi a jog és a kiemelt katonai dolgokat.
jan. 30. 10:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!