Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Statisztikailag melyik esetben...

Statisztikailag melyik esetben van nagyobb esély a nyerésre?

Figyelt kérdés

Esetleg mindkét esetben ugyanannyi?


Ha egy lottó kitöltésekor:

1. ... mindig ugyanazokat a számokat tippeljük?

2. ... mindig véletlenszerű számokat tippelünk?


Elméletileg mindkét esetben ugyanakkora az esély, mégis sokan azért játszanak ugyanazokkal a számokkal, mert azt hiszik, hogy azzal több esélyük van nyerni. Miért? Vagy tényleg ugyanakkora lenne az esély?


OFF

Tegyünk fel egy példát, ami nem épp ehhez kötődik, de hasonló az elve.

Van 3 doboz, amiből csak az egyikben van nyeremény. Megkérlek, hogy mutass rá egy dobozra. Én elveszek egy dobozt, amiben nincs nyeremény, és megkérlek, hogy dönts: maradsz az általad választott doboznál, vagy a másik dobozt választod? Kivétel nélkül mindenki marad a saját ötleténél, mert logika alapján 50-50% esélye van rá, pedig ha a másikat választaná, akkor sokkal nagyobb eséllyel nyerne, mint ha marad a saját döntésénél.


Ezt azzal magyarázták, hogy ugye 3 doboz van, 33% esély, hogy legelőször nyertes dobozt választasz. Vagyis ha 1 kiesik belőle, akkor onnantól ez 66% lesz, nem 50-50.

OFF


Szóval a kérdés még mindig, hogy vajon az 1., vagy a 2. esetben van nagyobb esély a nyerésre, esetleg mindkét eset egyformán nyertes/vesztes?



2015. jan. 14. 18:22
 1/10 anonim ***** válasza:
76%

Szerintem, nem ide(téma) kellett volna feltenni a kérdést.

Szerintem nincs különbség, legalábbis ránézésre.

2015. jan. 14. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Hengerelőhereverem ***** válasza:
52%
Ezt nem tudom neked matematikailag most levezetni, de szerintem több esélyed van ha ugyanazt x-eled mindig, mert úgymond "minél régebben"(esetleg soha) nem volt az a szám, annál nagyobb a valósínűsége, hogy egyszer bejön, de ha ez a szám mondjuk a 10évvel ezelőtti lottószám szerintem akkor viszont kisebb a valószínűsége, mintha véletlenszerűen be x-elné. mert az a szám már volt és valószínűbb, hogy nem 2-szer ugyanaz fog jönni ekkora nagyságrendeknél.
2015. jan. 14. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Minden esetnek ugyan annyi esélye van húzásnál, mint a többinek. Ha a nyertes variáció után, ugyan azt megjelölöd, akkor is ugyan annyi esélyed lesz eltalálni, mintha mást jelölnél.
2015. jan. 14. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Matematikailag levezetve minden esetben ugyanannyi. Az egyetlen dolog ami számít, hogy hány lottószelvényt vásárolsz.


Az érdekesebb információ az az, hogy sokkal nagyobb a valószószinűsége annak, hogy aznap meghalsz, minthogy megnyered a lottót.

2015. jan. 14. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Ugyanannyi az esély a nyerésre.

OFF

A példádnál ha mindig 1 nem nyertes dobozt elveszel, akkor olyan, mintha 2 dobozzal indítanál...

OFF

2015. jan. 14. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
92%
Ha egy 10cm2 méretű célpontot raknának 100 méteres sugarú körzetben, (akár az égre) és úgy kéne csukott szemmel eltalálni egy pisztollyal, még annak is jóóóóóóóóóóóóval nagyobb az esélye, hogy eltalálod, minthogy megnyernéd a lottót.
2015. jan. 14. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 Hengerelőhereverem ***** válasza:
Szerintem statisztikailag alacsonyabb a valószínűsége, hogy ugyanazt a számod húzod, mint mást.
2015. jan. 14. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

#1: jobb kategóriát nem találtam, mivel a gyakorikérdések készítői szerint a "matematika", mint kategória nem létezik. Miért is? Biztos tisztában voltak vele, hogy a gyakorisok nagy része nem fog ilyen kérdést feltenni.

Mellesleg ez nem elsősorban matematika kérdés, hanem úgymond pszichológia is, a pszichológiához meg inkább az emberi tulajdonság áll közelebb.


#5: ez nem az én példám, az Állítólag c. műsorból vettem. Ez a lottós kérdés is úgy merült fel bennem.

Akármilyen furcsa is, de ha 3-ból 1 dobozt elveszel, az nem ugyanaz, mint ha 2 dobozzal indítottál volna.

Ott le is tesztelik, hogy szinte mindig a legelőször választott doboz veszít, végén pedig megmagyarázzák, hogy azért, mert minden doboz 'értéke' 33%. Ha összeadod azt a 2-t, amelyiket nem választottad, az 66%. Ha abból elveszik az egyiket, akkor ugyanúgy 66% esélyed marad arra, hogy a másik dobozban lesz a nyeremény, nem abban, amelyiket te választottad. Annyi, hogy ott ajtókkal csinálják, mint ahogy az eredeti játékban is, nem dobozokkal. Matematikailag kifogásolható, de a tények nem hazudnak.


És egyébként #2:

Én erre rácáfolnék, ugyanis ha kihúznak 10 számot, akkor az ember gondolná, hogy biztos más számokat fognak húzni. Nem? Beikszeled, hogy 1-2-3-4-5. Az ismerőseid hülyének néznek, pedig ezen számsor kihúzására is ugyanakkora esély van, mint bármilyen más számsor kihúzására.


#3-4-nek van igaza, minden esetben ugyanannyi az esély, csak a mezők/szelvények száma növeli az esélyeket.


Nem kell ehhez levezetés se.

20 számból (1-20) mekkora esély van arra, hogy kihúzzak egy 2-est? 1:20.

Mekkora esély van arra, hogy kihúzzak egy 14-est? 1:20.


Vagyis állandóan ugyanazon számok megjátszása, és különböző sémák kitalálása inkább csak megnyugtató jellegű. Ugyanakkora eséllyel fog indulni egy 'vérbeli, gyakorlott' lottós, mint egy kezdő random tippelő.


#6: ez igazán hasznos információ (de tényleg), viszont nem sok köze van a kérdéshez :D

2015. jan. 14. 22:40
 9/10 Hengerelőhereverem ***** válasza:

#2 voltam,

Én úgy értem, hogy először húzunk 5 számot, aztán miután kihúztuk a 5 számot és utána kéne bejelölnöm, hogy milyen sorrendbe fog jönni következőleg akkor szinte biztos lehetek benne, hogy nem ugyanazt a számsort fogom kihúzni így inkább mást teszek meg, mint amit az előbb húztak, amég nem volt húzás addig az 1-2-3-4-5 számok ugyanolyan valószínűséggel jöhettek, mint a 3-1-5-7-8, de miután már húztak egy számsort szerintem sokkal valószínűbb, hogy nem az előtte húzott számsor fog jönni hanem valami más.

2015. jan. 15. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Hengerelőhereverem ***** válasza:
Elvileg tényleg ugyanaz a valószínűsége, de statisztikailag nagyon kevésszer jön kétszer egymás után az a szám, már ha csak 3 számmal csinálod akkor is.
2015. jan. 15. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!