Kezdőoldal » Emberek » Emberi tulajdonságok » Akik csak azért kommentelnek...

Akik csak azért kommentelnek valahova, hogy kijavítsák a másik helyesírását/nyelvhelyességi hibáit, azoknak ez mért jó, és minek veszik egyáltalán a fáradságot?

Figyelt kérdés

És mért kell egy hiba alapján azt írni, hogy valaki nem tud helyesen írni?


Azért kérdezem, mert úgy vettem észre, hogy akik belekötnek, azok se vesznek észre minden hibát. Pl. van egy mondat, van benne 3 hiba, abból észrevesznek 2-t, és büszkék magukra. De kevesen tudják, hogy mi az a mozgószabály, meg nem nagyon láttam még, hogy valaki kijavította volna, ha valaki kötőjel nélkül írja, hogy vízvezeték-szerelő, vagy lelkiismeret-furdalás. Mikor ezt egyszer felhoztam egy "nyelvtannácinak" (ami mért nem egybe írandó egyébként, mért írja mindenki külön, ha egyszer birtokos jelzős jelöletlen összetétel? - akkor már kötekedjünk alaposan), akkor az volt a válasza (arra, amit ő nem tudott), hogy jó, de azt nem kell tudni. Az nem oylan fontos. Hát bocsánat...


2016. jan. 19. 16:34
 1/9 A kérdező kommentje:
(Pluszpont annak, aki megmondja, jól írtam-e, hogy "fáradságot". Én úgy tudom, fáradságnak írjuk fáradozás értelemben, és fáradtságnak elfáradás értelemben, de lehet, hogy keverem. De pl. nem érteném meg azt az embert, aki csak azért kommentelne, hogy kijavítson, ha netán rosszul írtam volna.)
2016. jan. 19. 16:36
 2/9 anonim ***** válasza:

Nem mért, hanem miért!

4-szer írtad rosszul. Ez például súlyos hiba szerintem. A láthatóan elgépeléseket nem szoktam szigorúan venni, de van, ami zavarja az ember szemét, azért többnyire szólok.

2016. jan. 19. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Én tanár vagyok, nem zavarnak az elgépelésből származó hibák. A hivatalos iratokban, dolgozatokban viszont nem esik jól a lelkemnek ilyet látni.


Nem kötök bele az internetes nyelvhasználatba, mert fölösleges. Senki nem fog ettől helyesebben írni vagy jól fogalmazni, ha egyből rárontok ezzel, mert támadásnak veszi az illető, hozzátenném, hogy jogosan.


A fáradságban pedig igazad van.


[link]

2016. jan. 19. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

"Nem mért, hanem miért!"


De ezt mért kell? A mért az egy helyes alak- Egyrészt keresztrejtvényben épp most volt megfejtés, másrészt mi lenne a hiba benne? Ez egy másik alak, semmi hiba nincs benne. Olyan mint az aztán-azután.

2016. jan. 19. 20:56
 5/9 anonim ***** válasza:

A mért csak akkor helyes, ha a megmér valamit kifejezést akarod múltidőben elmondani.

Ez a kérdőszóban MIÉRT és nem mért.


Ne keresztrejtvényből tájékozódj, hanem pl a nyest.hu-ról, mta online szótárából, történeti és etimológiai szótárakból vagy a kifejezések szótárából.

2016. jan. 19. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Nem olyan alak, mint az aztán- azután, mert jelentésváltozáson esik keresztül a hangkiesés után.
2016. jan. 19. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nem keresztrejtvényből tájékozódom, csak példa volt. Ismerem a Nyestet, olvasgatom is, de velük se kell mindenben egyetérteni.


Egyébként a vita nem is igazán ez. A kérdésem az, hogy miért jó mindezt leírni. Úgy értem, ha pl. valakinek odaírod te vagy más, hogy "nézegesd a nyelvtankönyvet" meg hasonlók, akkor gondoljátok, hogy attól majd tényleg előveszi a nyelvtankönyvet? Vagy mért jó ez? Egy szerkesztő vagy valaki, akinek ez a munkája, persze, javítson ki dolgokat. De most attól nem lesz semmi, hogy te belekötsz, úgyse fog utánanézni. És a netes írás a szememben nem olyan, mint pl. egy levél. Ez átmenet a beszélt és az írott nyelv között. Sokkal lazább írott nyelv, mint egy újság pl.


A másik dolog, hogy egyes nyelvészek maguk is azt mondják, hogy kijavítania másik helyesírását agresszió, egyesek egyenesen ahhoz hasonlítják, mintha valakit leszólnál a bőrszíne stb. miatt. Mert tényleg,most mit kötekedsz?

2016. jan. 20. 09:42
 8/9 anonim ***** válasza:
Írtam, hogy tanár vagyok, mégsem javítom ki az internetes helytelen nyelvhasználatot. Miért feltételezed ezek után, hogy olyat írok, hogy vegye elő a ny . konyvet?
2016. jan. 20. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
2-esnek írtam. És odaírtam,hogy te vagy nem te.
2016. jan. 20. 21:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!